2024-05-02 14:38:36 JPM redakcja1 K

„Problematyczna sytuacja”- Organizacja Planning familial 58-procentowy wzrost liczby wniosków o aborcję w Luksemburgu

O 58 procent więcej aborcji w ciągu zaledwie roku odnotowała w marcu organizacja „Planning familial”. Prezes Ainhoa Achutegui wyjaśnia w wywiadzie dla Tageblatt, dlaczego Luksemburg potrzebuje krajowych statystyk dotyczących liczby aborcji.

Liczba aborcji w samym tylko „Planning familial” wzrosła w ubiegłym roku o 46 %. Zdjęcie: Freepik.

1 034 kobiet złożyło wniosek o aborcję do „Planning familial” w 2023 roku. Jest to wzrost o 46 % w porównaniu z 2022 r., co stowarzyszenie uważa za niepokojące, jak powiedział w piątek Tageblatt prezes Ainhoa Achutegui. Ostatni szczyt został osiągnięty w 2015 r. - z 738 wnioskami. Od tego czasu liczba ta spada, podobnie jak w większości krajów europejskich. Jednak trend ten odwrócił się od 2021 roku.

Spośród 1 034 wniosków do „Planning familial” w 2023 r., 713 faktycznie zakończyło się aborcją. Nie ma jednak innych oficjalnych danych dotyczących aborcji w Luksemburgu. W odpowiedzi na pytanie Tageblatt, Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że posiada jedynie koszty rozliczeń CNS. Dane te nie pozwalają jednak na rozróżnienie między aborcją dobrowolną a aborcją spowodowaną poronieniem. W rezultacie dane nie są „reprezentatywne”, jak pisze ministerstwo.

 „Planning familial” krytykuje fakt, że brakuje tych informacji. „Dane te są niezbędne, ponieważ obserwujemy ekstremalny wzrost”- mówi Ainhoa Achutegui i informuje o dalszych potencjalnie drastycznych zmianach. Liczba zapytań otrzymanych przez Planning familial w marcu tego roku była o 58 % wyższa niż w marcu 2023 roku, a Achutegui określa sytuację jako „problematyczną”. Ze względu na brak danych nie wiadomo, czy wzrost ten jest odnotowywany w całym kraju, czy tylko w ośrodkach „Planning familial”. Oprócz stowarzyszenia Planning, aborcja medyczna może być również przeprowadzona przez zarejestrowanego lekarza i niekoniecznie musi to być ginekolog, pisze urząd ds. zdrowia. Z drugiej strony aborcja instrumentalna może być wykonywana w Luksemburgu wyłącznie przez licencjonowanego specjalistę w dziedzinie ginekologii i położnictwa.

 W całej Europie, z wyjątkiem Francji i Hiszpanii, liczba aborcji spada. „Musimy dowiedzieć się, dlaczego mamy do czynienia z tak gwałtownym wzrostem”- mówi Achutegui. Czy te aborcje są wynikiem nieskuteczności antykoncepcji, czy też oznaką braku kompleksowej, neutralnej i dostępnej edukacji seksualnej?

 Brak bezpieczeństwa socjalnego to rosnący problem

 Na walnym zgromadzeniu w ubiegły czwartek członkowie „Planning familial” sformułowali również bardziej dalekosiężne postulaty polityczne. Obejmują one „dostęp do pełnej aborcji bez ograniczeń i bez kompromisów”, jak stwierdzono w sprawozdaniu z działalności zgromadzenia. Obejmuje to również włączenie prawa do aborcji do luksemburskiej Konstytucji, ponieważ jest ono uważane za zasadę równości i podstawowe prawo kobiet. Jeśli zostanie to wprowadzone w życie, nic nie zmieni się natychmiast. „Zmiana będzie widoczna dopiero w dłuższej perspektywie” - wyjaśnia Achutegui. Ważne jest jednak, aby ten krok został podjęty - aby wydarzenia takie jak te w USA nie miały miejsca w tym kraju.

 Kolejnym wyzwaniem dla organizacji jest rosnąca niepewność społeczna. Zgodnie ze sprawozdaniem z działalności, trzy centra „Planning familial” stoją w obliczu ogromnego wzrostu liczby zapytań - bez żadnych dodatkowych zasobów. W rezultacie stowarzyszenie przygotowuje się do nadania priorytetu „słabym punktom” i jest gotowe do wprowadzenia instytucjonalnego systemu kryteriów. W ten sposób wybierane są osoby, które otrzymają dostęp do usług organizacji.

 Spośród 211 osób, które skorzystały z doradztwa w ubiegłym roku, 36,5% nie posiadało zabezpieczenia społecznego. Prawie połowa z nich to samotne kobiety i osoby samotnie wychowujące dzieci. Około 8 % nie miało stałego miejsca zamieszkania, a prawie 21 % nie posiadało dokumentów. W związku z tym stowarzyszenie wzywa między innymi do powszechnego wprowadzenia bezpośrednich wypłat świadczeń dla osób o niskich dochodach lub powszechnej opieki zdrowotnej. Wzywa również do objęcia kobiet w ciąży opieką medyczną od pierwszego trymestru ciąży. Obecnie zaczyna się to dopiero w trzecim trymestrze ciąży.

Zmiany w odniesieniu do aborcji

„Planning familial” wzywa również do zniesienia niektórych ograniczeń dotyczących aborcji w Luksemburgu. Obejmują one okres refleksji wynoszący trzy dni po sesji doradczej, który jest również przewidziany w umowie koalicyjnej rządu CSV-DP. W wywiadzie dla Tageblatt, Ainhoa Achutegui opowiada się również za umożliwieniem przerywania ciąży do 14. tygodnia. Obecnie jest to możliwe do 12. tygodnia. Minister zdrowia Martine Deprez (CSV) została już poinformowana o obawach stowarzyszenia. W innych krajach, takich jak Belgia, jest to możliwe do 18. tygodnia, a w Holandii nawet do 24. tygodnia.

Środki antykoncepcyjne są dostępne bezpłatnie w Luksemburgu od 1 kwietnia 2023 r., z wyjątkiem prezerwatyw. „Planning familial” ubolewa nad tym, ponieważ prezerwatywa jest jedynym środkiem antykoncepcyjnym, który chroni również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Prezerwatywy są dostępne bezpłatnie w trzech ośrodkach „Planning familial”.

 Planning familial- Organizacja non-profit została założona w 1965 roku i jest „Centrum medycznym” z trzema ośrodkami w mieście Luksemburg, w Esch i w Ettelbrück. Zgodnie z jej stroną internetową, głównym celem organizacji jest zdrowie seksualne, emocjonalne i reprodukcyjne kobiet, ale jest ona otwarta dla wszystkich.

Dział: Kobieta

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.