2024-03-25 13:47:20 JPM redakcja1 K

Profesor ostrzega: „Czas letni może być szkodliwy”

W niedzielną noc 31 marca przestawiamy zegarki na czas letni. Badania wykazują, że może to mieć wpływ zarówno na nasz sen, jak i nasze zdrowie. Ekspert doradza, jak poradzić sobie ze zmianą.

W niedzielę 31 marca przestawiamy zegarki na czas letni. Zdjęcie: Jensen beds

 

Przesunięcie zegara o godzinę do przodu w niedzielę 31 marca może mieć wpływ zarówno na nasz sen, jak i zdrowie. Badania pokazują, że wiele osób może stać się bardziej zmęczonych, mieć zmniejszoną koncentrację i problemy ze snem. Zmiana snu o godzinę dwa razy w roku może być wyzwaniem. Przystosowanie się organizmu do nowego czasu może zająć nawet kilka dni.

„Badania wykazały również wzrost liczby zawałów serca na całym świecie następnego dnia po przesunięciu wskazówek zegara o godzinę do przodu, przyczyniając się do utraty godziny snu”, pisze Business Insider.

 

Trzy, cztery dni, aby organizm się przystosował

Według profesora neurologii Matthew Walkera, z którym rozmawiał Business Insider, odnotowuje się także więcej wypadków samochodowych i przyjęć na oddziały psychiatryczne.

Nawet godzinna zmiana może być obciążeniem, a przystosowanie się organizmu może zająć trzy lub cztery dni. Kiedy tracisz sen, całe ciało, łącznie z sercem, jest zestresowane.

Dlatego też zmiana czasu na letni wyznaczana jest w weekendy.

 

Ekspert od snu: dobre przygotowanie jest niezbędne

Dlatego ekspert ds. snu w Jensen Beds, Sanjay Verma, uważa, że ​​przygotowania powinno się zacząć już teraz.

- „Dostosowując godzinę kładzenia się i wstawania o 15-30 minut wcześniej, pomagasz organizmowi dostosować się do zmian, nie zakłócając zbytnio rytmu snu. Dostosuj także posiłki, ćwicz i pracuj. Ponadto ważne jest, aby ograniczyć spożycie używek, takich jak kofeina, po południu i wieczorem lub unikać niebieskiego światła emitowanego przez urządzenia elektroniczne w pobliżu pory snu” - twierdzi ekspert w notatce prasowej.

 

Sanjay Verma, ekspert ds. snu, doktor w Jensen Beds. Zdjęcie: Jensen beds

 

Może być trudniej zasnąć, możesz mieć niespokojny sen i być bardziej zmęczony w ciągu dnia. Rezultatem może być gorsza koncentracja i uwaga. Dlatego zaleca się przestrzeganie regularnego harmonogramu snu, nadawanie priorytetu zrównoważonej i zdrowej diecie, stosowanie technik relaksacji i radzenia sobie ze stresem oraz rezerwowanie czasu na relaks.

- „Moją najlepszą rekomendacją jest podjęcie działań już dziś i uczynienie tego okresu przejściowego czasem, w którym możesz poprawić jakość swojego snu, zamiast pozwalać się poddać zachodzącym zmianom” - podsumowuje ekspert.

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE