2024-01-28 09:36:06 JPM redakcja1 K

Rodzice martwią się, że sztucznie generowani influencerzy promują nierealistyczne standardy piękna wśród dzieci

Tysiące rodziców wzywa TikTok, aby rozwiał ich obawy, ponieważ twórcy treści generowanych przez sztuczną inteligencję stają się coraz popularniejsi w mediach społecznościowych.

Zdjęcie: Roc Canals/ Getty Images

Ponad 12 000 rodziców wzywa TikToka do wyraźniejszego oznaczania influencerów stworzonych przy użyciu sztucznej inteligencji, których widzowie mogą postrzegać jako prawdziwe osoby.

Rodzice w petycji online skierowanej do dyrektora generalnego TikToka, Shou Zi Chew, wyrazili obawy, że influencerzy stworzeni przy użyciu sztucznej inteligencji — którzy często prezentują perfekcyjne twarze i ciała wygenerowane przez AI — mogą przyczyniać się do nierealistycznych standardów piękna i dysmorfii[1] ciała u dzieci i nastolatków. Sponsorem listu była ParentsTogether, organizacja non-profit, która działa na rzecz wprowadzenia polityk zwiększających bezpieczeństwo dzieci w Internecie.

„Wirtualni influencerzy” istnieją już od lat, ale rodzice twierdzą, że szybki rozwój technologii generatywnej sztucznej inteligencji sprawia, iż ​​przeciętnemu użytkownikowi mediów społecznościowych, zwłaszcza dzieciom, coraz trudniej jest odróżnić prawdziwe treści od fałszywych.

Od początku ubiegłego roku TikTok wymaga od twórców oznaczania wszystkich treści generowanych przez sztuczną inteligencję, a platforma umożliwia dodanie tego tagu za pomocą przełącznika. Dyrektorka kampanii ParentsTogether, Shelby Knox, twierdzi jednak, że to nie wystarczy, aby zapewnić spójność etykiet. Zazwyczaj te filmy nie będą oznaczone tagiem, a widzowie nie będą świadomi oglądania treści stworzonych przez sztuczną inteligencję, chyba że odwiedzą profil twórcy. Wiele z tych kont twierdzi w swoich biografiach, że są wirtualnymi wpływowymi osobami, chociaż nie określają wyraźnie swoich treści ani osób jako wygenerowanych przez AI. Inni wolą ukryć informacje takie jak „#aiinfluencer” w hashtagu filmu.

Rzecznik TikToka napisał w e-mailu, iż platforma usunęła trzy konta oznaczone w alercie dla rodziców ParentsTogether – dodatkowo TikTok ma politykę zabraniającą treści „pokazujących lub promujących zaburzenia odżywiania lub jakiekolwiek niebezpieczne metody odchudzania”.

Chociaż problemy związane z przejrzystością dotyczące sztucznej inteligencji nie są nowe i nie ograniczają się do TikToka, Knox powiedziała, że rodzice zaczęli zwracać na to uwagę kilka miesięcy temu, kiedy dzieci częściej wychodziły ze szkoły i częściej przeglądały media społecznościowe. Gdy po raz pierwszy zgłoszono tę sprawę, nawet pracownicy ParentsTogether nie byli w stanie stwierdzić, czy niektórzy influencerzy to prawdziwe osoby – dodała Shelby.

Jedno konto należące do wpływowej AI o imieniu Deanna Ritter ma 127 000 obserwujących i miliony wyświetleń na platformie. Filmy, na których pozuje w kostiumach kąpielowych i bieliźnie – bez ostrzeżenia, że ​​zostały wygenerowane przez program – często przyciągają setki komentarzy chwalących jej wygląd, choć ludzie nie zdają sobie sprawy, iż zostało to wygenerowane przez sztuczną inteligencję. Inne konto, które ma ponad 70 000 obserwujących, dziewczyna o imieniu Cameron, która często publikuje filmy, na których przedstawia lip-syncing[2] i tańczy w swoim pokoju.

Knox powiedziała, że ​​rodzice są szczególnie zaniepokojeni platformami takimi jak TikTok i YouTube, ponieważ są one najpopularniejsze wśród dzieci. Chociaż petycja ta dotyczy wyłącznie TikToka, uważa ona, iż warto przyjrzeć się bliżej, jak powszechny jest ten problem na stronie YouTube.

Rzecznik YouTube powiedział w e-mailu, że platforma zabrania treści gloryfikujących zaburzenia odżywiania i współpracuje z zewnętrznymi ekspertami, aby wspierać dobro dzieci i nastolatków na platformie. „Innymi słowy, zalecamy amerykańskim nastolatkom wyłącznie treści, które porównują cechy fizyczne, idealizują określone typy lub idealizują określone poziomy sprawności lub wagi i oferują kompleksowe ramy leczenia zaburzeń odżywiania” – napisał ambasador na YouTube.

Wirtualni influencerzy są również popularni na Instagramie, gdzie konta takie jak Lil Miquela i Shudu współpracują z markami i pełnią rolę modeli. Chociaż wiadomo, że niektórzy z tych twórców zostali stworzeni przy użyciu sztucznej inteligencji, niezaznajomieni z nimi użytkownicy często mylą ich z prawdziwymi ludźmi. „Twoje piękno jest nadprzyrodzone” – napisał jeden z komentatorów pod zdjęciem Shudu.

„Myślę, że to po prostu oznaka ważniejszego momentu, w którym się znajdujemy: rodzice są przytłoczeni. Media społecznościowe stały się kryzysem dla młodych ludzi w tym kraju” – powiedziała Knox. „Rodzice analizują wszystko i spotykają się, aby powiedzieć: „Coś musi się zmienić. Wielka technologia ma dostęp do naszych dzieci i potrzebujemy regulacji”. 

[1] Cielesne zaburzenie dysmorficzne (dysmorfofobia) to zaburzenie psychiczne, którego cechę charakterystyczną stanowi ciągłe przekonanie o nieestetycznym wyglądzie lub budowie ciała.

[2] Jednym z najpopularniejszych trendów na TikToku jest lip-sync, co w tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza dosłownie “synchronizację ust”. Zwykle są to filmy komediowe albo piosenki, w których chodzi o poruszanie wargami synchronicznie z podłożonym dźwiękiem, co sprawia wrażenie, że to użytkownik jest jego wykonawcą.

Dział: Problematyka

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE