2025-01-15 12:01:37 JPM redakcja1 K

Różnice między wszystkimi rodzajami zimnej i mrożonej kawy

Czasy, gdy zamawiając zwykłą kawę mrożoną można było być pewnym, co się otrzyma, minęły. Dziś entuzjaści kawy, palarnie i kawiarnie oferują szereg różnorodnych napojów kawowych, od mrożonych naparów z zimnych wież do kaw w puszkach Snapchilled.

Zdjęcie: https://coffeebros.com/blogs/coffee/the-difference-between-all-cold-and-iced-coffee-beverages

Wprowadzenie

Celem tego artykułu jest wyjaśnienie podstawowych różnic między każdym z tych stylów parzenia kawy, w tym smakiem, metodą parzenia oraz wskazówkami, która opcja może być najlepsza dla Twojego podniebienia. Zatem nalej sobie filiżankę schłodzonej kawy i przygotuj się na odkrywanie wszystkich sekretów kawy na zimno!

Wszystko o kawie mrożonej:

  • Różnice między metodami parzenia kawy mrożonej a kawą na zimno.
    • Jak temperatura odgrywa rolę.
    • Jak czas ma wpływ.
    • Główne różnice smakowe między kawą parzoną na gorąco a kawą mrożoną.
  • Cold Brew Coffee (Kawa na zimno)
    • Definicja Cold Brew Coffee
    • Najlepszy sprzęt do Cold Brew
    • Najlepsza kawa do Cold Brew
  • Iced Coffee (Kawa mrożona)
    • Definicja Iced Coffee
    • Najlepszy sprzęt do Iced Coffee
    • Najlepsza kawa do Iced Coffee
  • Japanese Iced Coffee (Japońska kawa mrożona)
    • Definicja Japanese Iced Coffee
    • Najlepszy sprzęt do Japanese Iced Coffee
    • Najlepsza kawa do Japanese Iced Coffee
  • Snapchilled Coffee
  • Cold Drip Coffee Tower (Wieża do parzenia kawy na zimno)
    • Definicja Cold Drip Coffee Tower
    • Najlepsza Wieża do Cold Drip Coffee
    • Najlepsza kawa do Cold Drip Coffee Tower
  • Wszystkie przepisy na kawy mrożone
    • Przepis na Cold Brew Coffee
    • Przepis na Iced Coffee
    • Przepis na Japanese Iced Coffee
    • Przepis na Cold Drip Coffee Tower

Różnice między metodami parzenia kawy mrożonej a kawą na zimno

Różnice w smaku między różnymi metodami parzenia kawy mrożonej a kawą na zimno można przypisać kilku kluczowym czynnikom. Tak jak w przypadku każdej innej metody parzenia, na końcowy smak dużą rolę odgrywają takie elementy jak stopień wypalenia kawy (jasne, średnie, ciemne) oraz sposób obróbki (naturalna, myta, miodowa). Jednak pomijając stopień wypalenia i sposób obróbki, oto podstawowe czynniki, które wpływają na różnice między poszczególnymi metodami parzenia:

Czas: czas odnosi się do momentu pierwszego kontaktu wody z kawą aż do zakończenia parzenia.

 Temperatura parzenia: średnia temperatura, w jakiej parzy się kawę mrożoną lub kawę na zimno.

 Stosunek kawy do wody: różnice w stosunku kawy do wody w każdej metodzie parzenia.

Temperatura a ekstrakcja:

Ekstrakcja substancji z kawowych ziaren jest zależna od temperatury wody, a zalecany zakres dla kawy parzonej na gorąco to 90-96°C. Używanie wody o zbyt wysokiej temperaturze może prowadzić do nadmiernej goryczy z powodu rozkładu kwasów oraz zbyt szybkiej ekstrakcji, podczas gdy zbyt zimna woda może nie wyciągnąć wystarczająco wielu nie kwasowych związków, co prowadzi do kwaśności (z wyjątkiem kawy parzonej na zimno, więcej na ten temat później).

Cold brew, z powodu długości parzenia i niższej temperatury, skutkuje kawą o nawet 66% mniejszej kwasowości i gorzkości niż kawa parzona na gorąco. Zimna woda ogranicza ekstrakcję kwasów odpowiedzialnych za goryczkę i spowalnia utlenianie kwasów, które nadają kawie ostry smak, prowadząc do łagodniejszego smaku. Cold brew parzy się dłużej, ale ma łagodniejszy smak niż kawa parzona gorącą wodą.

Czas parzenia a ekstrakcja:

Różnice czasowe dla każdej metody parzenia wynikają z temperatury parzenia. Kawa parzona w standardowym zakresie temperatur (90-96°C) parzy się w podobnym czasie jak kawa parzona w tradycyjnej metodzie przelewowej. Z kolei kawa parzona w temperaturze pokojowej lub zimnej wodzie wymaga znacznie dłuższego czasu parzenia, aby wspomóc ekstrakcję, mimo że niektóre związki (wydobywane tylko w gorącej wodzie) nie zostaną w ogóle wydobyte.

Różnice smakowe między metodami parzenia kawy mrożonej a kawą na zimno:

Jeśli pominąć stopień wypalenia kawy, sposób obróbki i jej rodzaj, różnice smakowe między tymi metodami parzenia kawy ponownie sprowadzają się do czasu i temperatury. Parzenie kawy w standardowym zakresie temperatur (90-96°C) skutkuje ekstrakcją różnych związków, w tym kwasów owocowych, kofeiny, lipidów, melanoidyn, węglowodanów i błonnika roślinnego. Chociaż niektóre z tych związków mogą być nadal wydobywane w niższych temperaturach, parzenie na zimno skutkuje ograniczeniem kwasowości podczas procesu parzenia.

Wspaniała filiżanka kawy parzonej na gorąco charakteryzuje się dobrze zbalansowanym profilem smakowym, przyjemnym aromatem, subtelną słodyczą, wyrazistą kwasowością i delikatną goryczką, które harmonijnie się ze sobą łączą. Z kolei doskonała kawa na zimno charakteryzuje się gładkim smakiem, bogatą słodyczą, minimalną kwasowością i niemalże brakiem goryczy. Cold brew to świetna opcja dla osób szukających napoju o niskiej kwasowości.

Choć kawa parzona na zimno nie ma tak wyrazistego aromatu jak kawa parzona na gorąco, ma to swoje naukowe uzasadnienie. Aromatyczne oleje w kawie są lotne i szybko parują, gdy są wystawione na wysoką temperaturę, dlatego kawa parzona na gorąco ma bardziej wyrazisty aromat.

Cold Brew Coffee (Kawa na zimno)

Definicja Cold Brew Coffee:

Cold brew coffee to wyjątkowa technika parzenia, w której czas i temperatura mają ogromny wpływ na smak i aromat napoju. Zwykle polega na zanurzeniu mielonej kawy w wodzie o temperaturze pokojowej lub zimnej przez 16-24 godziny. Ponieważ kawa parzona na zimno nie korzysta z gorącej wody, napar ma niższą kwasowość, co czyni ją doskonałą opcją dla osób wrażliwych na wysoką kwasowość tradycyjnie parzonej kawy.

Kawa na zimno jest znana ze swojego intensywnego smaku, który ma pełną teksturę ustną, nuty orzechowe, czekoladowe, prażone i pewną słodycz. Charakterystyczną cechą kawy na zimno jest to, że można ją parzyć jako koncentrat (w stosunku 1:6) i później rozcieńczyć wodą lub mlekiem w trakcie podawania, aby złagodzić intensywność smaku. Jednak niektórzy wolą pić koncentrat bez rozcieńczania.

Najlepszy sprzęt do Cold Brew Coffee:

Do parzenia cold brew możesz wybrać prosty sprzęt, jak słoik i gazę, lub trochę droższy, jak systemy Toddy lub Filtron. Polecamy Toddy, ale doceniamy także podejście z słoikiem i gazą jako świetny sposób na testowanie różnych kaw (rodzajów, czasów parzenia) bez konieczności przygotowywania dużych ilości kawy.

Najlepsza kawa do Cold Brew:

Najlepsze kawy do parzenia na zimno to kawy średnio- lub ciemno-palone. Kawa jasno-palona nie sprawdza się zbyt dobrze, ponieważ jest bardziej kwaśna, a kawa palona zbyt ciemno może wydawać się zbyt gorzka.

Podsumowanie

Cold brew, iced coffee, japońska kawa mrożona, snapchilled coffee i cold drip coffee różnią się od siebie zarówno w kwestii metod parzenia, jak i smaku. Każda z tych metod ma swoje unikalne cechy i dostarcza innych doświadczeń smakowych, dostosowanych do różnych preferencji kawowych.

Dział: Kuchnia

Autor:
Coffeebros.com | Tłumaczenie: Jakub Grochowski - praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://coffeebros.com/blogs/coffee/the-difference-between-all-cold-and-iced-coffee-beverages

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE