/123RF/PICSEL
W wiadomościach, których nie powinniśmy przyjmować w pozycji siedzącej, niedawno opublikowane badanie wykazuje, że ludzie siedzący przez długie godziny w pracy i domu są bardziej narażeni na demencję niż osoby, które mniej siedzą. Według badania negatywne wpływy wydłużonego siedzenia mogą być tak silne, że nawet ludziom, którzy regularnie ćwiczą, grozi wysokie ryzyko, jeśli przez większość dnia siedzą.
Badanie, w którym wzięło udział 49,841 mężczyzn i kobiet w wieku od 60 lat, potwierdza ideę, że „więcej czasu spędzonego w trybie siedzącym zwiększa ryzyko demencji” powiedział Andrew Budson, profesor neurologii na Uniwersytecie w Bostonie oraz autor „Siedem kroków do zarządzania starzejącą się pamięcią”, który nie uczestniczył w badaniu.
Wyniki odkrywają także, jak wszechobecne mogą być konsekwencje siedzenia, mają wpływ na zarówno nasze umysły, jak i ciała, i sugerują, że same ćwiczenia mogą nie być wystarczającą ochroną.
Niebezpieczeństwo zbyt długiego siedzenia
Wady nadmiernego siedzenia są dobrze znane naukowcom i większości z nas. Poprzednia badania wykazują, że osoby siedzące przez cały dzień, gromadzą wiele godzin siedzącego trybu w pracy, komunikacji, w domu, przed telewizorem i komputerem, są bardziej narażone na choroby serca, otyłość, cukrzycę oraz innych choroby, a także umierają przedwcześnie w porównaniu z tymi, co często wstają i ruszają się. Siedzenie może nawet zmniejszyć efektywność ćwiczeń. Według innego z ostatnio przeprowadzonych badań ludzie, którzy ćwiczą, ale potem przez resztę dnia siedzą, niwelują niektóre z oczekiwanych korzyści wysiłków. To czy siedzenie w ten sam sposób wpływa na zdrowie mózgu, nie jest tak jasne. Niektóre z badań łączyły siedzenie z późniejszymi problemami z pamięcią, w tym z chorobą Alzheimera oraz innymi formami demencji. Jednak w większości opierały się na wspomnieniach ludzi na temat tego, ile siedzą, co może być dość niedokładne.
Jak dużo ludzie siedzą?
Na potrzeby nowego badania, naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii i innych uczelni szukali obiektywnych miar i znaleźli je w Brytyjskim Biobanku, dużym repozytorium danych o życiu, zdrowiu i zgonach setek tysięcy brytyjskich mężczyzn i kobiet. Wielu uczestników Biobanku nosiło zaawansowany monitor aktywności przez tydzień po przystąpieniu do badania, aby dokładnie rejestrować swoje ruchy oraz spoczynek, przez cały dzień. Naukowcy wyciągnęli dane prawie 50,000 tych mężczyzn i kobiet w wieku od 60 lat lub starszych, którzy nie mieli demencji w momencie dołączenia do badania. Z pomocą algorytmów sztucznej inteligencji, które mogły interpretować pomiary monitora, naukowcy wskazali każdą minutę w ciągu dnia, kiedy uczestnicy poruszali się lub prowadzili siedzący tryb życia-co oznacza, że siedzieli lub leżeli, ale nie spali.
10 godzin siedzenia zwiększa ryzyko dla mózgu
Następnie sprawdzili stan zdrowia uczestników w przez następne 7 lat, szukając notatek szpitalnych lub śmierci, w których wyszczególniono diagnozę jakiegokolwiek rodzaju demencji. Na koniec zbadali nawyki siedzenia i zdrowie mózgu. I znaleźli silne powiązania. Jeśli mężczyźni I kobiety siedzieli przez co najmniej 10 godzin, co wielu z nich robiło, ryzyko pojawienia się demencji w ciągu następnych 7 lat było 8 procent wyższe, niż gdy siedzieli mniej niż 10 godzin. Odtąd ryzyko gwałtownie wrastało, osiągając 63-procentowy wzrost ryzyka demencji u osób, które spędzały co najmniej 12 godzin na krześle. „Siedzenie w biurze przez cały dzień, a następnie przed telewizorem, w samochodzie i we wszystkich innych miejscach, jakie znajdujemy, aby siedzieć, sumuje się" - powiedział David Raichlen, profesor nauk biologicznych i antropologii na Uniwersytecie Południowej Kalifornii, który kierował nowym badaniem. „Te ekstremalne poziomy siedzącego trybu życia są tam, gdzie widzimy znacznie wyższe ryzyko" pogorszenia funkcji poznawczych i pamięci.
Ćwiczenia nie cofają siedzącego trybu życia
Co ciekawe, naukowcy odkryli niewielkie korzyści płynące z ćwiczeń. Osoby, które ćwiczyły, a następnie siedziały na krześle przez 10 godzin lub więcej, były tak samo podatne na demencje, jak ci, którzy nie ćwiczyli w ogóle. „Wygląda na to, że nie da się uniknąć ryzyka, ćwicząc” - powiedział Raichlen.
Co z biurkami stojącymi lub przerwami na spacer?
To samo dotyczyło spacerów oraz innych krótkich przerw. Po uwzględnieniu innych czynników naukowcy zanotowali niewielką poprawę wśród osób, które przerywali czas siedzenia. Jeśli wstawali I chodzili, ale nadal siedzieli przez 10 lub więcej godzin w ciągu dnia, ryzyko zbytnio się nie zmieniło. Ostatecznie najważniejsza była całkowita liczba godzin spędzonych na krześle przez większość dni. Pozostają pytania o staniu oraz stojących biurkach, po części dlatego, że nie zawsze łatwo jest odróżnić siedzenie od stania w danych z monitorów aktywności. Zasadniczo stanie nie jest uważane za siedzący tryb, ale to, czy może zmniejsza ryzyko wywołane siedzeniem, nie jest wyjaśnione w tym badaniu.
Jak zmniejszyć ryzyko?
Najlepszym rozwiązaniem na zmniejszenie ryzyka, mówi Raichlen, jest znalezienie sposobów, aby ogólnie mniej siedzieć. „Osoby biorące udział w naszym badaniu, które prowadziły siedzący tryb życia przez 9,5 godziny dziennie, nie miały zwiększonego ryzyka". Jeśli twoja praca wymaga dużej ilości czasu przy biurku i przed komputerem, poszukaj w trakcie dnia okazji do ruchu. Przechadzaj się po biurze podczas rozmowy telefonicznej. Zaplanuj spacerowe spotkania. Zamiast zamawiania lunchu na wynos odbierz go osobiście. Spróbuj kontrolować ilość godzin spędzasz w bezruchu. Raichlem powiedział, że gdy ta liczba osiągnie lub przekroczy 10, należy więcej się ruszać, a mniej przebywać na Zoomie. Oczywiście badanie miało charakter skojarzeniowy i nie może udowodnić, że e siedzenie powoduje pogorszenie funkcji poznawczych. Nie tłumaczy także, jak mogą być powiązane. „Istnieją sugestie, że siedzenie wpływa na mózgowy przepływ krwi” powiedział Raichlen, zmniejszając zapasy tlenu i paliwa w mózgu. Kiedy siedzimy przez dłuższy czas, możemy także podjadać lub niewłaściwie się odżywiać, szczególnie przed telewizorem, co może mieć długoterminowy wpływ na poprawne funkcjonowaniu mózgu. Zachęcającą wiadomością o nadmiernym siedzeniu jest jednak to, że można temu zaradzić, powiedział Raichlen. „Siedź mniej, ruszaj się więcej. Takie jest przesłanie i prawdopodobnie nie możemy powtarzać go wystarczająco często".