Zdjęcie: popsci.com
Długotrwały stres może mieć wiele skutków dla organizmu — może powodować przewlekłe napięcie mięśni, problemy z sercem i problemy z płodnością u zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Teraz naukowcy przeprowadzili nowe badanie na myszach, które, jak uważają, ujawnia kolejny efekt przewlekłego stresu na mózg: zapalenie, które może prowadzić do utraty pamięci i depresji. Naukowcy opublikowali swoje badania dzisiaj w Journal of Neuroscience.
W trakcie badania naukowcy stresowali kilka myszy, regularnie umieszczając w ich klatce znacznie bardziej agresywnego osobnika. Po sześciu dniach takiej ekspozycji zestresowane myszy nie mogły już przypomnieć sobie lokalizacji otworu, którym wcześniej łatwo się przedostały z labiryntu, co pamiętały przed rozpoczęciem stresującego okresu. „Zestresowane myszy nie potrafiły sobie tego przypomnieć. Myszy, które nie były narażone na stres, naprawdę to pamiętały”– powiedział Jonathan Godbout, profesor neurobiologii na Uniwersytecie Stanowym Ohio i jeden z autorów badania, w komunikacie prasowym. Przez cztery tygodnie po doświadczeniu myszy kontynuowały ukrywanie się w kątach, co jest odpowiednikiem u myszy unikania kontaktu społecznego, głównego objawu depresji.
Naukowcy podejrzewali, że stres wpływał na hipokamp myszy, obszar mózgu kluczowy dla pamięci i nawigacji przestrzennej. Zauważyli obecność komórek układu immunologicznego myszy, zwanych makrofagami, w hipokampie, a te komórki uniemożliwiały wzrost kolejnych komórek mózgowych. Wydawało się, że stres powoduje atak układu immunologicznego myszy na ich własne mózgi, co prowadzi do zapalenia. Naukowcy podali myszom lek znany z redukcji zapalenia, aby zobaczyć, jak zareagują. Choć unikanie kontaktu społecznego i deficyt komórek mózgowych nadal występowały, myszy miały mniej makrofagów w mózgach, a ich pamięć powróciła do normy. To wskazywało naukowcom, że zapalenie było przyczyną neurologicznych efektów przewlekłego stresu.
To nie pierwsze badanie wskazujące na związek między przewlekłym stresem a utratą pamięci ani między zapaleniem a depresją. Jednak dostarcza nowego, obiecującego połączenia między wszystkimi czterema. To może pomóc lekarzom przepisywać bardziej ukierunkowane na układ immunologiczny leczenie dla stanów takich jak lęk i depresja, niektóre z nich są obecnie testowane, jak donosi New Scientist.