fot. Hal Gatewood/Unsplash
Złożone doustne tabletki antykoncepcyjne były już wcześniej powiązane ze zwiększonym ryzykiem powstawania zakrzepów krwi. Światowa Organizacja Zdrowia, WHO, ostrzegała, że pigułka antykoncepcyjna stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia kobiet, które są nosicielkami znanych mutacji związanych z dziedziczną trombofilią - stanem, w którym krew krzepnie lub zakrzepy powstają zbyt łatwo.
Badacze wiedzą już, że na ryzyko wystąpienia zakrzepów wpływa duża liczba genów - oprócz znanych mutacji - które razem przyczyniają się do zwiększenia ogólnego ryzyka.
6 razy większe ryzyko zachorowania
Dzisiaj można prostymi metodami ocenić ryzyko genetyczne na poziomie indywidualnym i podsumować jako wynik ryzyka genetycznego (wyższy wynik ryzyka genetycznego sugeruje więcej genetycznych czynników ryzyka. Niższy wynik zakłada zmniejszone ryzyko genetyczne.) Aby zbadać związek między ryzykiem genetycznym wystąpienia zakrzepów, a przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych naukowcy przeanalizowali dane od około 245 000 kobiet w Wielkiej Brytanii.
„Zauważyliśmy, że kobiety z wysokim wynikiem ryzyka genetycznego miały 6 razy większe prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepów w pierwszych dwóch latach przyjmowania tabletek w porównaniu z kobietami z niższymi wynikami” mówi badaczka Valeria Lo Faro z Uniwersytetu w Uppsali.
Alternatywne środki zapobiegawcze
Wiedzę tą można wykorzystać przy diagnozowaniu kobiet z wyższym ryzykiem pojawienia się zakrzepów. Mogą one wtedy uzyskać poradę na temat alternatywnych środków prewencyjnych, które nie będą stanowiły zagrożenia dla ich zdrowia. „Ta wiedza jest ważna dla zdrowia kobiet i może okazać się przydatna w dziedzinie poradnictwa antykoncepcyjnego.” komentuje Valeria Lo Faro.
Genetyczny profil może grać dużą rolę
Profile ryzyka genetycznego można obecnie określić dla wielu powszechnych chorób, na przykład na podstawie próbek krwi pobranych po urodzeniu. „Przewidujemy, że ten rodzaj oceny ryzyka genetycznego będzie odgrywał ważną rolę w doradztwie i przewidywaniu ryzyka w przyszłości" mówi badaczka Åsa Johansson z Uniwersytetu w Uppsali.