2024-06-03 05:23:36 JPM redakcja1 K

Trening, a umysł, czyli jak aktywność fizyczna dba o nasze zdrowie psychiczne

Dbanie o swoje ciało i umysł jest obecnie ważnym tematem dla wielu z nas. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że jest to ściśle ze sobą powiązane.

 

Jeżeli masz zaniedbane zdrowie psychiczne lub fizyczne to drugie nie będzie w stanie funkcjonować w pełni poprawnie. Trening mentalny, dobre nastawienie i motywacja są ważne nie tylko w osiąganiu zadowalających wyników sportowych, lecz w ogólnej poprawie naszego życia. Tak jak samo uprawianie sportu pozytywnie na nas wpływa i sprawia, że wydzielamy endorfiny szczęścia i mamy lepsze samopoczucie.

Ćwiczenia fizyczne pomagają chociażby w redukcji poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu. Badania naukowe wykazują, że osoby regularnie uprawiające sport doświadczają niższego poziomu stresu i lepiej radzą sobie z codziennymi wyzwaniami. Przykładem może być badanie przeprowadzone przez naukowców (Dr. John J. Ratey i zespół badaczy) z Uniwersytetu Harvarda, opublikowane w czasopiśmie Journal of Clinical Psychiatry. Aktywność fizyczna stymuluje również produkcję wcześniej wspomnianych endorfin, znanych jako hormony szczęścia, co prowadzi do poprawy nastroju. Przykładowo znany efekt „runner’s high”, odczuwany po intensywnym biegu, to euforyczne uczucie, które znacząco podnosi samopoczucie i sprawia, że czujemy się bardziej spełnieni. Regularne ćwiczenia mają także pozytywny wpływ na rytmy snu i jego jakość. Badania wskazują, że osoby aktywne fizycznie doświadczają lepszego snu, co z kolei przyczynia się do ogólnej poprawy zdrowia psychicznego.

Regularna aktywność fizyczna może pełnić kluczową rolę w kształtowaniu zdrowych nawyków i wspieraniu naszych relacji społecznych. Dzieje się tak, ponieważ pomaga to nam w budowaniu zdrowych nawyków i struktury dnia. To z kolei może być też dobrą pomocą w budowaniu relacji. Wytrwałość i dyscyplina wymagane do regularnego treningu przekładają się na lepszą organizację czasu, co może prowadzić do zwiększenia naszej produktywności. Sport przyczynia się do rozwijania umiejętności społecznych, nie tylko ucząc nas dbania o nasz harmonogram i czas, ale również poprzez dodatkowe zalety, które ze sobą niesie. Chociażby wspólne treningi z naszymi bliskimi mogą umocnić naszą więź, a dodatkowo urozmaicić nam wspólnie spędzony czas. Angażując się w dowolny sport możemy również poznać nowe osoby, środowisko i zintegrować się z nowymi ludźmi.

 

Jeżeli nie wiesz jak zacząć i co byłoby dla ciebie najlepsze spróbuj rozważyć swoje zainteresowania i wybierz to, co sprawia ci przyjemność. Określ również, czy chcesz poprawić kondycję fizyczną, zredukować stres, czy może zbudować siłę mięśniową. Wybierz aktywność, która wspiera Twoje cele zdrowotne i psychiczne.
Nie zmuszaj się do intensywnego treningu od razu, aby dobrze wpłynąć na swoją psychikę zacznij stopniowo. Postaraj się zaplanować swoją rutynę treningową i trzymaj się jej by zapewnić sobie jak najlepsze efekty. 

Podsumowując, aktywność fizyczna to nie tylko sposób na poprawę kondycji fizycznej, ale również kluczowy element dbania o zdrowie psychiczne. Poprzez regularną aktywność fizyczną możemy doświadczyć szeregu korzyści psychologicznych, które przyczyniają się do poprawy ogólnego samopoczucia i jakości życia. Warto więc znaleźć formę aktywności, która sprawia nam przyjemność i wprowadzić ją do naszej codziennej rutyny, dbając o równowagę zarówno fizyczną, jak i psychiczną, aby polepszyć swoje zdrowie.

Autor:
Julia Skrzeczowska

Źródło:
Tekst autorski

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE