2023-12-07 21:28:26 JPM redakcja1 K

Uderzenia gorąca i nocne poty

Nadszedł moment w historii ludzkości, w którym to naukowcy wreszcie rozpoczęli badania i analizę symptomów naczynioruchowych oraz menopauzy. Oto kilka propozycji, jak poczuć ulgę w tym trudnym czasie i co już wiemy na ten temat.

 

Prawdopodobnie twoja mama określała etap menopauzy jako „czas życiowych zmian” i miała rację. Po kilku dekadach radzenia sobie z napięciem przedmiesiączkowym, ze skurczami, czy kupowaniem tamponów zapewne zauważyłaś, że twój dotychczasowy cykl zmienia się z regularnego na bardziej nieprzewidywalny. Nagle przez kilka miesięcy nie pojawia się żadne krwawienie, aby później było obfite. Do tego dochodzą zmiany nastroju, przybieranie na wadze. Doskonale znane uderzenia gorąca i nocne poty zaczynają mieć znaczący wpływ na jakość twojego życia. W jednym z przeprowadzonych badań aż 93% kobiet, które tego doświadczają mają również problemy ze spaniem. Aż 80% kobiet w okresie menopauzy cierpi na uderzenia gorąca. Na szczęście coraz więcej z nas mówi o tym głośno i jest otwarte na wszelkie dyskusje w tym temacie. Na początku tego roku aktorka Naomi Watts opowiedziała o swoich potach nocnych, które zainspirowały ją do stworzenia miejsca odnowy biologicznej dla kobiet w okresie menopauzy. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym problemem jest mówienie o nim głośno i dzielenie się swoimi doświadczeniami, ponieważ sami naukowcy jeszcze niewiele wiedzą na ten temat. 

Dlaczego należałoby zacząć badania w tym temacie?

Przez wiele lat kobiety w wieku rozrodczym były pomijane w badaniach klinicznych. Oznacza to, że brakuje wiele danych dotyczących symptomów uderzeń gorąca kobiet w okresie menopauzy. Narodowa Biblioteka Medyczna Stanów Zjednoczonych przyznaje, że organizacje, takie jak Women’s Health Initiative, rozpoczęły badania nad istotnymi aspektami menopauzy. Jest to temat, nad którym będą pracować jeszcze długo. „Dokładny powód występowania uderzeń gorąca nie jest jeszcze w pełni zrozumiały” – mówi dr Rajita Patil, certyfikowany lekarz stowarzyszenia Menopause Society i asystentka profesora klinicznego położnictwa i ginekologii oraz dyrektor kompleksowego programu menopauzy na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles. „Struktury wewnątrz mózgu, zwane podwzgórzem, produkują hormony takie jak estrogen. Gdy kobieta wchodzi w okres menopauzy, poziom estrogenu w jej organizmie gwałtownie spada, rozregulowując organizm. Mózg wysyła nieprawdziwe informacje do ciała, że jest ono przegrzane. To dlatego reagujesz nawet na niewielkie zmiany temperatury i doświadczasz uderzeń gorąca oraz nocnych potów”. Dodatkowo badania wykazały, że może to być również spowodowane obniżeniem poziomu dwóch hormonów, które są neuroprzekaźnikami, czyli noradrenaliny i serotoniny. 

Co wiemy na temat dolegliwości naczynioruchowych w menopauzie?

W Narodowej Bibliotece Medycznej znajduje się tylko jedna pozycja na temat objawów menopauzy z 1945 roku. Z powodu braku wystarczającej ilości badań przeprowadzonych w przeszłości zainteresowanie tematem powoli wzrasta. Około 1500 nowych badań jest publikowanych każdego roku. Oznacza to, że wreszcie wiemy, jak radzić sobie ze zmianami w ciele, przechodząc menopauzę oraz jak o siebie dbać w tym czasie. Oto, co już wiemy i jak wykorzystać tę wiedzę na co dzień.

Dolegliwości naczynioruchowe nie są takie same u każdej kobiety

„Wciąż nie wiemy, dlaczego u niektórych kobiet dolegliwości są bardziej nasilone i dlaczego występują w różnym odstępie czasowym” – mówi dr Alyssa Brown, adiunkt położnictwa i ginekologii oraz zastępca dyrektora programu rezydencji OB.-GYN na University of South Florida Morsani College of Medicine w Tampie. Ustalono jednak, że niektóre czynniki takie jak rasa i pochodzenie etniczne wpływają na rozwój choroby. „Czarne i latynoskie kobiety częściej skarżą się na dolegliwości naczynioruchowe” – zauważa dr Patil. Według badań, przeprowadzonych na 406 meksykańskich kobietach w wieku od 45 do 60 lat, czynnikami, które dodatkowo nasilają dolegliwości jest wskaźnik BMI wyższy niż 25, poziom glukozy na czczo powyżej 100 mg/dl, siedzący tryb życia oraz palenie tytoniu. W dużej mierze są to kwestie, na które każda kobieta ma wpływ. Rzucenie palenia przed 40. rokiem życia może mieć szczególny wpływ na to, jak przejdziesz menopauzę. W innym badaniu, w którym przeanalizowano dane 21 600 kobiet w wieku około 50 lat, wykazano, że te, które rzuciły palenie przed 40. urodzinami doświadczyły łagodniejszych uderzeń gorąca tak samo jak kobiet, które nigdy nie paliły. Tymi, które najczęściej zgłaszały nocne poty oraz podobne dolegliwości, były palaczki z nadwagą. 

Ryzyko przyszłych problemów zdrowotnych

"Im bardziej nasilone są uderzenia gorąca, tym bardziej prawdopodobne jest wystąpienie chorób układu krążenia, takich jak zawał serca lub udar mózgu, a także demencja i osteoporoza” – mówi dr Patil. „To, w jaki sposób estrogen rozszerza naczynia krwionośne, jest czymś, co naprawdę musimy zrozumieć”. Ponadto hormon ten pomaga trzymać zły cholesterol (LDL) w ryzach. Tak więc, gdy kobiety tracą estrogen w okresie menopauzy, poziom cholesterolu całkowitego i LDL wzrasta, a poziom cholesterolu HDL spada, a ilość, która pozostaje będzie chroniło serce kobiet po przejściu menopauzy. Nocne poty mogą również obciążać serce i pogarszać jakość snu. Bezsenność może prowadzić do zaburzeń rytmu serca zwanych migotaniem przedsionków. Co więcej, według badań opublikowanych w Journal of the American Heart Association kobiety w okresie menopauzy są o wiele bardziej narażone na wystąpienie zakrzepów, zawału czy zastoinowej niewydolności serca. 

Leki naprawdę mogą pomóc

Naukowcy podczas badań przeprowadzonych przez Mayo Clinic odkryli, że około jedna na cztery kobiety cierpiąca na dolegliwości naczynioruchowe faktycznie poddaje się leczeniu. Każda kobieta powinna wiedzieć, że istnieją leki, które mogą pomóc w złagodzeniu objawów. Wystarczy spróbować i wybrać to, co działa najlepiej. Menopauzalna terapia hormonalna, leki niezawierające hormonów czy selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i norepinefryny mogą pomóc w znalezieniu ulgi. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, co powinnaś wybrać, które z nich będą dla Ciebie najlepsze. Co więcej, odnajdź chwilę dla siebie, medytacja czy joga naprawdę mogą pomóc.

 


 

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE