2024-04-16 15:02:55 JPM redakcja1 K

Uzależnienie od technologii poważnym zagrożeniem dla młodych ludzi

Uzależnienie od smartfona czy komputera niesie ze sobą wiele zagrożeń jeśli chodzi o dzieci. Główny lekarz Szpitala Zdrowia Psychicznego Prof. Dr. Hülya Ensari stwierdza, że fakt, iż młodzi ludzie i dzieci nadmiernie korzystają ze smartfonów i komputerów, nie powinien być bagatelizowany i zamiatany pod dywan z myślą, że "dziecko po prostu bawi się telefonem".

W dzisiejszych czasach dzieci coraz więcej czasu spędzają np: przy telefonie lub komputerze. Zdjęcie: Ingimage.

Dr Hülya Ensari mówi, że w ostatnich latach wraz z rozwojem technologii i jej powszechnym wykorzystaniem we wszystkich dziedzinach życia uzależnienie od technologii stało się jednym z kluczowych wyzwań dla społeczeństwa i rodzin z dziećmi.

Nadmierne korzystanie z technologii

Stwierdzając, że istnieją różne typy uzależnień od technologii, takie jak uzależnienie od mediów społecznościowych, uzależnienie od smartfonów czy uzależnienie od Internetu, dr Ensari dodaje: "Dziś możemy przyrównać to do takich uzależnień jak uzależnienie od alkoholu czy narkotyków". Zwróciła również uwagę na wydłużenie się czasu spędzanego przez dzieci i młodzież na urządzeniach elektronicznych. "U młodych ludzi, wraz ze spędzaniem większej ilości czasu na smartfonach i portalach społecznościowych, widzimy wzrost czerpanej przez nich z tego przyjemności. Jednocześnie mogą oni oddalać się od świata rzeczywistego a przyjaźnie nawiązywać w wirtualnym środowisku. Obecnie, gdy komunikacja twarzą w twarz stopniowo zanika, relacje online stają się coraz bardziej upowszechnione. Poczucie szczęścia, zaspokojenia potrzeb kontaktu z innymi ludźmi, przynoszone przez te relacje jest również tymczasowe. To krótkotrwałe szczęście może wydawać się niewinne, ale gdy spojrzymy na to w dłuższej perspektywie, ludzie, którzy próbują być szczęśliwi tylko w nierzeczywistym świecie, zaczynają nagminnie uciekać do niego, aż ostatecznie staje się to uzależnieniem. Stają się samotni, odsuwają się od prawdziwego życia i ludzi. Smutek, niepokój, zmartwienia i lęki wywołane przez tę samotność mogą w krótkim czasie doprowadzić tych ludzi do depresji”.

Poważne zagrożenia

Dr Ensari wskazuje, że młodzi ludzie, którzy są uzależnieni od technologii, mogą być wystawieni na poważne ryzyko. Rodzina może myśleć, że ich dziecko jest bezpieczne w domu pod ich skrzydłami, ale w tym samym czasie, we swoim własnym pokoju dziecko może wejść do sieci za pomocą swojego smartfona i nawiązać ryzykowną relację z nieznajomym, znajdującym się nawet po drugiej stronie świata. Innymi słowy, czeka na nich wiele zagrożeń. Podczas gdy rodzice myślą, że spędzają czas razem ze swoim dzieckiem, to w rzeczywistości może ono w tym czasie wędrować po różnych miejscach wirtualnego świata.

Zaznaczając, że uzależnienie od technologii wpływać może na wyniki w nauce i relacje z przyjaciółmi, dr Ensari uważa za warte wspomnienia, że na etapie uzależnienia dziecko przestaje radzić sobie w prawdziwym życiu. Staje się odłączone od życia społecznego. To wycofanie i poczucie samotności powoduje, że osoby te stają się bardziej przygnębione i zaczynają mieć coraz to więcej problemów psychicznych. W okresie dojrzewania, a nawet we wczesnej dorosłości, osoby, które próbują przezwyciężyć stres i cierpienie za pomocą uzależnienia od technologii, tj. uzależnienia behawioralnego (zachowawczego), mogą szukać innych sposobów radzenia sobie z cierpieniem i stresem oraz na bycie szczęśliwym. Mogą zacząć sięgać po substancje uzależniające, takie jak alkohol czy narkotyki. Przejście między jednym uzależnieniem a drugim może odbywać się bardzo łatwo. Gdy w grę wchodzi alkohol i narkotyki, istnieje ryzyko pojawienia się skłonności do przemocy.

Podejmowanie środków ostrożności

Dr. Hülya Ensari twierdzi, że fakt, iż młodzi ludzie i dzieci nadmiernie korzystają ze smartfonów i komputerów, nie powinien być bagatelizowany i zamiatany pod dywan z myślą, że "dziecko po prostu bawi się telefonem". Wskazuje, że rodziny powinny zwracać na tę kwestię szczególną uwagę. Chociaż uzależnienie od technologii jest powszechne, zgłoszenia na terapie nie są tak liczne, jak oczekiwano. W społeczeństwie nie ma jeszcze wystarczająco rozwiniętej świadomości na ten temat. Zauważając, że uzależnienie to dotyka coraz to młodsze grupy wiekowe, dr Ensari podkreśliła wagę popularyzacji i procesu uświadamiania społeczeństwa w tej kwestii. Należy zacząć szukać pomocy, zanim będzie za późno. "Bądźmy świadomi niebezpieczeństwa tej sytuacji i pamiętajmy o nim już przy pierwszym kontakcie naszych dzieci z technologią. Chrońmy je przed uzależnieniem, podejmując wcześniej odpowiednie środki zapobiegawcze" – kończy doktor. 

Dział: Dziecko

Autor:
Hürriyet Aile | Tłumaczenie: Kamil Kowalski

Źródło:
https://www.hurriyet.com.tr/aile/teknoloji-bagimliligi-genclerde-ciddi-riskler-olusturuyor-41648048

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE