Źródło: www.zdf.de
Niewłaściwe lub złe jedzenie w szpitalach – takie są często realia w niemieckich klinikach. Przede wszystkim problemem jest brak wystarczającej ilości składników odżywczych. Prawidłowe odżywianie silnie przyczynia się do procesu zdrowienia pacjentów. Nie każdy szpital dysponuje swoją własną kuchnią, w której codziennie gotuje się świeże potrawy. W związku z tym jedzenie może nie być dostarczane na czas, a pacjenci mogą otrzymywać jedzenie nieprzeznaczone dla nich.
Do tego, w wielu szpitalach brakuje wykwalifikowanego personelu, mówi Christiane Froelich, gastroenterolog ze szpitala św. Józefa w Wiesbaden. I ostatecznie to wszystko nie zostanie wynagrodzone, jak wspomina dalej lekarka.
„W czasach małej ilości funduszy trudno jest szpitalom dobrze obstawić miejsca potrzebujące większej ilości personelu” – mówi dalej Dr Christiane Froelich.
Dlaczego odpowiednie jedzenie jest tak ważne w szpitalach?
Szczególnie po zabiegach chirurgicznych należy ściśle przestrzegać diety. Dlatego pacjenci po przebytej operacji jelit powinni otrzymywać tylko płynne pokarmy, o niskiej zawartości błonnika pokarmowego. Mamy, które dopiero urodziły i karmią piersią, mają zawyżone zapotrzebowanie na składniki odżywcze.
Oprócz tego są produkty spożywcze, które wspierają przepływ mleka, takie jak płatki owsiane lub koper włoski. Zazwyczaj brakuje tego w standardowej diecie. Przykładów jak ten jest wiele. Jednak nadal pacjenci znajdują na talerzach to, co nie jest dla nich dostosowane.
Dobre jedzenie w szpitalach: do tego się dąży
Zdrowy jadłospis powinien być bogaty w błonnik, być oparty głównie na roślinach i zawierać możliwie małą ilość tłuszczu oraz umiarkowaną zawartość białka. Świeże owoce i warzywa oraz produkty pełnoziarniste są również istotne. U pacjentów ze specjalnymi potrzebowaniami, takimi jak zwiększone zapotrzebowanie na energię lub niedożywienie, dietę należy dostosować do ich indywidualnych potrzeb.
Przy doborze produktów spożywczych powinno się także uwzględniać produkty regionalne i sezonowe. Zmniejsza to wpływ na środowisko i sprawia, że odżywianie jest bardziej zrównoważone. Kliniki powinny każdego dnia proponować w pełni roślinne dania. Standardy takie jak certyfikowanie przez Niemieckie Towarzystwo ds. Żywienia (DGE) potwierdzają jakość w klinikach, które kierują się zaleceniami dietetycznymi.
Szpitale narażone na koszty
Według GKV-Spitzverband koszty wyżywienia są zryczałtowane w systemie wynagrodzeń. Obejmuje to też koszty personelu dla dietetyków. Interdyscyplinarny zespół ds. Żywienia nie przewiduje jednak systemu wynagrodzeń.
Usługi dietetyczne, jak doradztwo dietetyczne nie mogą być rozliczane oddzielne. Ponadto wyższe koszty energii, personelu i sprzętu medycznego pogarszają sytuację finansową szpitali w Niemczech. Dlatego, żeby zaoszczędzić pieniądze, wiele klinik tnie budżet przeznaczany na wyżywienie.
Niebezpieczeństwo spowodowane niedożywieniem
Około 20 do 30 procent pacjentów otrzymuje w szpitalach zbyt mało jedzenia lub nieprawidłową dietę, opowiada Niemieckie Towarzystwo ds. Żywienia (DGE). Szczególnie narażeni są starsi lub pacjenci onkologii, ponieważ spędzają oni długi czas na leczeniu w szpitalach, wyjaśnia Christiane Froelich. 30 do 40 pacjentów zostało wypuszczonych ze szpitala z utratą wagi, jak mówi dalej dietetyczka.
Według badania Kliniki Biologii Nowotworów na uniwersytecie we Fryburgu, od 2021 u około 20 procent zmarłych pacjentów leczących się na nowotwór, przyczyną śmierci nie była choroba, lecz skutki niedożywienia.
Badanie przesiewowe pod kątem niedożywienia jako forma zapobiegawcza
Rozwiązaniem prowadzącym do lepszej opieki może być między innymi badanie przesiewowe, mówi Christiane Froelich. Pacjent jest ważony, mierzony oraz przeprowadza się z nim wywiad. Gdy pojawią się jakieś nieprawidłowości, w grę wchodzi zespół dietetyków. Takie badanie przesiewowe nie jest jednak w Niemczech do tej pory wymagane prawnie.
Jako rozwiązanie Federalne Ministerstwo Zdrowia proponuje tzw. kontrakt jakościowy pomiędzy klinikami a kasami chorych. Jego głównymi celami są przede wszystkim przywrócenie dobrego stanu odżywiania pacjentów oraz powiązany z nim pozytywny wpływ na zdrowie.
Pomoc ze strony dietetyków
Już od lat wyspecjalizowane firmy zalecają wprowadzenie zespołu dietetyków w każdym szpitalu. Gdy w roku 2002 tylko pięć procent niemieckich szpitali miało taki zespół, w 2020 r. było to już około 70 procent największych szpitali. Taki zespół pomaga wybrać i wprowadzić odpowiednią dietę każdemu pacjentowi.
Interdyscyplinarny zespół ds. żywienia z reguły składa się z dietetyków, pielęgniarek, lekarzy i farmaceutów, którzy ściśle ze sobą współpracują. Specjaliści ds. żywienia ustalają plam terapii, a dietetycy pracują bezpośrednio w kuchni. Szpitale muszą same odpowiadać za zwiększone koszty personelu. Nie wszystkie jednak mogą sobie na to pozwolić.
Co mogą zrobić szpitale
Kliniki mogą otrzymać certyfikat na poszczególne usługi, np. jako ośrodki onkologiczne. Certyfikat nakłada określone wymagania jakościowe w opiece zdrowotnej, na przykład przestrzeganie wytycznych. Poprzez uzyskanie certyfikatu środki takie jak badania przesiewowe lub zaopatrzenie w zespół dietetyczny jest obowiązkowe. W związku z tym omawiane są kwestie dotyczące zwiększenia ryczałtu na wyżywienie z kasy chorych.