Zdjęcie: DepositPhotos
W Waszyngtonie, D.C., pszczoła wylądowała na barze w restauracji, wywołując niemałe poruszenie. Jednak mężczyzna, który siedział kilka stóp dalej, a który był uczulony na ukąszenia owadów, nie poczuł paniki. Głowa i skrzydła tej pszczoły były metalowe, a jej odwłok szklany.
Bistro Bresca, którego nazwa oznacza „plaster miodu” po katalońsku, serwuje swoją wersję koktajlu Bee’s Knees w takim pszczelim naczyniu. A aby pasować do tematu, wersja Bresca zamienia zwykły syrop cukrowy na syrop w całości zrobiony z miodu i wody. W przeciwieństwie do prostych syropów z sacharozą, które wielu barmanów używa w koktajlach, miód składa się głównie z fruktozy i glukozy. Ponieważ fruktoza jest słodsza od sacharozy, miód jest bardziej wydajny w koktajlach, a umiejętność jego używania jest kluczowa, by zrobić wrażenie na gościach
Wykorzystaj różne odmiany miodu na swoją korzyść
„Miód pochodzi z tysięcy i tysięcy odmian roślin,” mówi Juliana Rangel, profesor nadzwyczajny w zakresie pszczelarstwa na Uniwersytecie Texas A&M. „Każda roślina ma swój unikalny profil smakowy, którego nie znajdziesz w cukrze stołowym.”
Znając dostępne odmiany miodu, możesz wybrać ten idealny, który będzie doskonale komponować się z innymi składnikami koktajlu. „Miód z bylicy,” zauważa Rangel, który pochodzi z rośliny rosnącej dziko w centralnym Teksasie i innych regionach, „będzie świetnym dopełnieniem napoju miętowego, jak mojito, ponieważ miód sam w sobie ma te same komponenty.” Rangel wyjaśnia również, że ponieważ miód naturalnie zawiera kwasy, dobrze komponuje się z cytrusami, które często występują w koktajlach.
Pracuj z teksturą miodu, a nie przeciwko niej
Miód, w odróżnieniu od prostego syropu, nadaje wrażenie w ustach, teksturę i aromat, mówi Chris Gerling, starszy współpracownik na Wydziale Rolnictwa i Nauk o Życiu na Uniwersytecie Cornell. „Ponieważ miód ma tę lepkość, teksturę i woskowatość,” mówi Gerling, „pomaga zmiękczyć i zaokrąglić etanol, który może być ostry. Może sprawić, że bardziej wyraziste części bittersów… staną się mniej agresywne.”
Jednak z powodu swojej gęstości, miód musi być rozcieńczony przed dodaniem do koktajlu. W miejskim ulu na dachu hotelu Hilton w McLean w Wirginii, zbiory trafiają do kuchni i baru, gdzie mieszają je w równych proporcjach z ciepłą wodą. Dzięki temu miód zachowuje swoją lepkość i smak, ale jest wystarczająco płynny, by łatwo połączyć się z koktajlem z whiskey, Cointreau i tłuczonymi plasterkami cytryny, tak by oleje ze skórki pomogły zaokrąglić napój.
Zajmij się woskiem pszczelim
Pszczoły pracują pilnie, odwiedzając kwiaty, przekształcając pyłek i nektar w swoich żołądkach, by usunąć wodę i wytworzyć prosty cukier. Pszczoła zbieraczka przekazuje ten nektar innej pszczole, która przechowuje ten cukier w plastrze miodu, susząc go swoimi skrzydłami i przykrywając woskiem pszczelim. Okazuje się, że wosk pszczeli jest kolejnym użytecznym produktem rolniczym i ma swoje miejsce wokół alkoholu.
Barman w Bresca działa podobnie jak pszczoła. Nie tylko konstrukcja koktajlu jest intensywnym procesem, ale by wprowadzić odpowiednie smaki do napoju, barman musi przenosić go z naczynia do naczynia, starzejąc go w wosku pszczelim przez dziewięć dni, zanim trafi do metalowo-szklanego naczynia w kształcie pszczoły.Przechowywanie koktajlu w słoiku o woskowanej wewnętrznej powierzchni jest podobne do umieszczania wina w dębowej beczce, wyjaśnia Gerling. „Alkohol jest rozpuszczalnikiem. Ekstrahuje właściwości z wosku pszczelego.”
Hawksmoor w Nowym Jorku idzie o krok dalej, infuzując whiskey roztopionym woskiem pszczelim zebranym z dachów Manhattanu, by stworzyć koktajl Night Nurse. Po czasie spędzonym w lodówce, barman zeskrobuje wszystko, co wypłynie na powierzchnię – około jednej czwartej początkowego wosku. To ten sam proces, co „pranie tłuszczu” koktajlu, a roztopiony wosk pszczeli nadaje florystyczne smaki i kremową teksturę. Hawksmoor również dostosowuje kwasowość swojego miodu za pomocą kwasu jabłkowego z jabłek i kwasu cytrynowego, by uzyskać czystszy smak.
Choć Rangel mówi, że wosk pszczeli może dodać koktajlowi ziemisty i kwiatowy smak, nie jest zbyt entuzjastyczna co do starzenia alkoholu w wosku pszczelim. Alkohol degraduje cząsteczki wosku, mówi, co prowadzi do jego wypłukiwania. A ponieważ pszczoły odwiedzają uprawy rolnicze i mogą przenosić pestycydy na swoich ciałach, te chemikalia trafiają do wosku pszczelego, pozostawiając chemiczne pozostałości.
Ale to nic innego niż jedzenie sałatki bez etykiety organicznej na opakowaniu. I prawdopodobnie nie jest gorsze od samego alkoholu. „W środowiskach miejskich,” zauważa Rangel, „pestycydy są w rzeczywistości mniej obecne.”