2023-05-24 14:05:27 JPM redakcja1 K

7 Słynnych Otruć w Historii

Te sławne postacie straciły życie w wyniku kontaktu z truciznami takimi jak arsen, cykuta, cyjanek oraz trująca żywica drzewna.

 

Trucizna była stosowana do zabijania od starożytności. Dostępne w naturze toksyny często pozostają niezauważone, błędnie uważane za choroby żołądkowo-jelitowe lub alergeny. Legenda głosi, że król Mithridates VI, panujący w północnej Anatolii od 120 do 63 roku p.n.e., tak obawiał się zatrucia, że zbudował odporność na nie, zażywając małe dawki wielu trucizn przez pewien czas. Dziś ta praktyka znana jest jako "mitrydyzm" od jego imienia. (I choć zadziałało to dla Westleya w filmie The PrincessBride, nie jest to zalecane ze względów medycznych.)

Przypadki otruć zawarte w tej liście obejmują chociażby słynne wydarzenie z czasów starożytnej Grecji, niesławną sprawę, w której trucizna zdawała się nie działać, oraz niedawny incydent, w którym samobójstwo zbrodniarza wojennego było transmitowane na żywo do całego świata.

  1. Sokrates (zmarł w 399 r. p.n.e.)

W 399 roku p.n.e. rząd ateński postawił filozofa Sokratesa przed sądem. Zarzuty: deprawowanie młodzieży i odmowa uznania bogów greckiego miasta-państwa.

Sokrates został uznany za winnego i otrzymał wyrok śmierci, który sam wykonał, nie wyrzekając się swoich przekonań. Współczesne relacje przekazują, że około 70-letni filozof popełnił samobójstwo, pijąc truciznę, którą historycy tradycyjnie uważali za cykutę. Dwieście lat później francuski artysta Jacques-Louis David ukazał słynne otrucie w swoim obrazie z 1787 roku pt. Śmierć Sokratesa.

2.  Juan Ponce de León (zmarł w 1521 r.)

W 1513 roku hiszpański konkwistador Juan Ponce de León poprowadził ekspedycję na tereny dzisiejszej Florydy, rzekomo poszukując legendarnej fontanny młodości. Jego próba skolonizowania tych terenów dla Hiszpanii zakończyła się, gdy rdzenni ludzie z plemienia Calusa zaatakowali go i jego towarzyszy.

Członek plemienia Calusa rzekomo postrzelił Ponce de Leóna strzałą zamoczoną w mlecznym, białym soku z drzewa mancynelowego, który jest silnie trujący dla ludzi. (Dotknięcie jego kory może spowodować bolesne pęcherze, spożycie jego owoców może być śmiertelne.) Europejscy najeźdźcy zabrali Ponce de Leóna na kontrolowaną przez Hiszpanię Kubę, gdzie zmarł w wyniku odniesionych ran.

3. Charles Francis Hall (zmarł w 1871 r.) 

Amerykanin Charles Francis Hall był badaczem Arktyki i wspólnym dowódcą ekspedycji Polaris, nieudanej próby dotarcia do Bieguna Północnego. Pod koniec października 1871 roku Hall zaczął skarżyć się na problemy żołądkowe i inne problemy zdrowotne, oskarżając członków ekspedycji o otrucie go. Dwa tygodnie później zmarł w swojej kajucie.

W latach 60. XX wieku badacze przeprowadzili sekcję zwłok i stwierdzili podwyższone stężenie arsenu w częściach włosów i paznokci, które urosły w ciągu ostatnich dwóch tygodni jego życia, co sugeruje, że podejrzenia Halla były słuszne. Jednak tożsamość osoby, która go otruła, pozostaje tajemnicą.

4. Guangxu (zmarł w 1908 r.)

W 1875 roku, mając cztery lata, Guangxu został cesarzem dynastii Qing, ostatniej cesarskiej dynastii rządzącej Chinami. Przejęcie władzy w wyniku zamachu stanu w 1898 roku skutecznie go pozbawiło władzy i umieściło w areszcie domowym, gdzie spędził resztę swojego życia.

Kiedy Guangxu zmarł w 1908 roku w wieku 37 lat, po dziesięciu latach aresztu domowego, pojawiły się podejrzenia, że został otruty. Cesarskie dokumenty wskazywały jednak, że zmarł śmiercią naturalną. Dopiero w 2008 roku, sto lat po śmierci Guangxu, współcześni badacze ujawnili, że plotki były prawdziwe: Badania jego ciała wykazały niezwykle wysokie stężenie arsenu. Podobnie jak w przypadku śmierci Halla, tożsamość osoby, która go otruła, pozostaje tajemnicą.

5. Grigorij Rasputin (zmarł w 1916 r.)

Kontrowersyjny rosyjski mistyk Grigorij Rasputin zyskał sławę nie tylko jako ofiara otrucia, ale również jako rzekomo ocalały z otrucia. Rasputin,niepiśmienny chłop znany ze swojego rozwiązłego stylu życia, nawiązał bliskie relacje z carem Mikołajem II i jego rodziną, ostatnią rodziną cesarską panującą w Rosji przed rewolucją w 1917 roku. W grudniu 1916 roku książę Feliks Jusupow i jego wspólnicy spiskowali, w celu zabicia Rasputina, przez podanie mu jedzenia i napojów z dodatkiem cyjankupotasu.

Kiedy trucizna nie powaliła Rasputina, Jusupow i jego współtowarzysze postrzelili i utopili mistyka. Relacja Jusupowa z wydarzeń przyczyniła się do uczynienia Rasputina postacią legendarną, wywołując wiele teorii na temat tego, jak udało mu się przeżyć otrucie.

6. Stepan Bandera (zmarł w 1959 r.)

Stepan Bandera, czołowy ukraiński nacjonalistyczny bojownik, trafił do więzienia w latach 30. za udział w zamachu na polskiego urzędnika. Zwolniony w 1939 roku po inwazji Niemiec na Polskę, Bandera zawarł sojusz z nazistami, którzy podzielali jego antysemityzm i opozycję wobec Związku Radzieckiego.

Bandera zmarł w 1959 roku w Zachodnich Niemczech. Początkowo policja w Monachium podejrzewała, że popełnił samobójstwo za pomocą cyjanku. Jednak gdy agent KGB Bohdan Stashynsky zdezerterował do Zachodnich Niemiec kilka lat później, przyznał się, że zabił Banderę strzelając mu gazem cyjankowym w twarz za pomocą pistoletu gazowego. (Stashynsky nosił maskę gazową dla własnego bezpieczeństwa.)

7. Slobodan Praljak (zmarł w 2017 r.) 

W listopadzie 2017 roku, były dowódca wojskowy bośniackich Chorwatów, Slobodan Praljak, stanął przed trybunałem Organizacji Narodów Zjednoczonych w Hadze, aby odwołać się od wyroku 20 lat pozbawienia wolności za zbrodnie wojenne. Gdy sędzia podtrzymał jego wyrok, Praljak ogłosił, że nie jest zbrodniarzem wojennym, a następnie szybko wypił coś z fiolki. Następnie oznajmił zszokowanej publice, że właśnie połknął truciznę.

Praljak zmarł kilka godzin później w szpitalu, ale nagranie wypicia trucizny było transmitowane na żywo na stronie internetowej sądu. Nagranie samobójstwa Praljaka szybko rozprzestrzeniło się w internecie, stając się memem. Śledztwo wykazało, że zatruł się cyjankiem potasu. Haskie Biuro Prokuratury nigdy nie ustaliło, skąd Praljak, będąc wówczas przetrzymywanym w Jednostce Zatrzymania ONZ, zdobył tę truciznę.

 

Dział: Obraz

Autor:
Autor: Becky Little | Tłumacz: Blanka Lum

Żródło:
https://www.history.com/news/famous-poisonings-in-history

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE