Studium przypadku: wpływ Coco Chanel na modę
“Aby być niezastąpionym trzeba być zawsze innym od reszty”. - Coco Chanel
Zdjęcie: Wikipedia contributors. File:Coco Chanel, 1920.jpg - Wikipedia. en.wikipedia.org/wiki/File:Coco_Chanel,_1920.jpg.
Nazwisko Coco Chanel jest instynktownie kojarzone z branżą mody, prostotą, klasą, elegancją i ponadczasowością. Jednak dlaczego jest ona jedną z najbardziej wpływowych projektantek, którą wielu z nas podziwia do dzisiaj?
Chanel otworzyła nowe drzwi dla kobiet
Nie trzeba dodawać, że Gabrielle Chanel w kwestii mody zrobiła wiele rzeczy inaczej i miała duży wpływ na prawa kobiet. Zachęcała je do bycia pewnymi siebie i znajdowania szczęścia na własnych warunkach.
Jakie są osiągnięcia Coco Chanel?
W 1910 roku, z pomocą Arthura „Boya” Capela, Coco Chanel otworzyła własny sklep z kapeluszami o nazwie „Chanel Mode” przy 21 Rue Cambon. To początkowe przedsięwzięcie ograniczało się do kapelusznictwa, ale chciała się rozwinąć. W 1913 roku przeniosła się do Deauville w Normandii, gdzie mogła uruchomić linię gotowych do noszenia ubrań dostosowaną do bardziej aktywnych kobiet w Normandii. To posunięcie okazało się całkiem udane i przyczyniło się do jej rosnącej sławy.
Nawet podczas I wojny światowej biznes Chanel nadal się rozwijał. Stała się bardzo poszukiwaną projektantką we Francji, a do 1915 roku rozszerzyła działalność o kolekcję Couture w Biarritz, zatrudniając ponad 300 osób. Pod koniec I wojny światowej w 1918 roku Chanel otworzyła swój słynny sklep przy 31 Rue Cambon. Przekształciła swoje innowacyjne pomysły i umiejętności w odnoszący sukcesy biznes i wykreowała kultową markę, którą dzisiaj znamy wszyscy. Wywarła wiecznie trwały wpływ na modę, łącząc odzież damską i męską. Zainspirowana miłością do jazdy konnej, wprowadziła do odzieży damskiej spodnie. Ponadto ścięła włosy na krótko, co było w tamtym czasie zarezerwowane tylko dla mężczyzn. Coco Chanel tworzyła swoje kultowe ubrania z myślą o kobietach pracujących. Ograniczająca odzież damska, taka jak gorsety popularne w XX wieku, stała się luźna, wygodna i niekrępująca ruchów.
Elegancja, styl i prostota
Coco Chanel zbudowała swoją garderobę na kilku prostych zasadach: czarno-białe ubrania, proste i eleganckie sukienki, oryginale obuwie i ogólnie dopracowany wygląd. Projekty Chanel ewoluowały, obejmując z czasem bardziej męskie elementy, takie jak wojskowe detale, tradycyjnie męskie kolory i materiały, takie jak skóra i tkaniny pikowane. Te elementy stały się od tego czasu kultowe dla marki. W 1921 roku Chanel zróżnicowała swoją ofertę, wprowadzając Chanel No. 5 - perfumy, które stały się jednymi z najsłynniejszych na świecie. Chanel rozszerzyła również swoją ofertę o biżuterię, wprowadzając w 1932 roku linię poświęconą diamentom jako akcesorium modowemu. W 1937 roku marka rozszerzyła swoją ofertę o linię Petite. W tamtym momencie była najsłynniejszą i najbardziej odnoszącą sukcesy projektantką na świecie. Jednak musiała stawić czoła konkurencji ze strony innych projektantów takich jak Elsa Schiaparelli, co doprowadziło do niewielkiego spadku jej wpływów w świecie mody. Zachęcała kobiety, aby były stylowe i dbały o siebie bez potrzeby poświęcania wygody. Elegancja, prostota, monochromatyczne kolory i dobrze dopasowane ubrania to elementy, które wyróżniały ją i jej markę. Podsumowuje to również jeden z popularnych cytatów Coco Chanel na temat mody: „moda się zmienia, ale styl trwa”.
Ponadczasowe elementy garderoby
Prostota projektów Coco Chanel widoczna jest w jej projekcie Małej Czarnej (LBD), kreacji niezbędnej w szafie każdej kobiety dzisiejszych czasów. Do dziś utrzymała ona popularność ze względu na swoją uniwersalność i bezpieczny wybór na każdą okazję. Garnitur Chanel, szczególnie ten wykonany z tweedu to integralny element garderoby spod znaku Chanel. Na przestrzeni lat pojawiał się w różnych wariantach, jednak jego ikoniczna sylwetka pozostała niezmieniona. Torebka wraz z ikonicznym logo Coco Chanel szybko stała się symbolem elit. Dostępna w wielu kolorach i stylach, zachowała swój oryginalny łańcuszek, który został wprowadzony do tego popularnego akcesorium.
Coco Chanel była również pasjonatką zapachów
Pewnego razu nawet powiedziała, że „kobieta, która nie nosi perfum to kobieta bez przyszłości”. Chanel no. 5 to jeden z najbardziej ikonicznych i popularnych zapachów na świecie, wraz z popularnymi Coco Chanel Mademioselle, Chance oraz Coco Noir.
Kolejnym symbolem jej ponadczasowego wzornictwa jest symbolizujący długowieczność kwiat kamelii. Coco wielokrotnie przyozdabiała nim elementy garderoby czy włosy. Współcześnie marka Coco Chanel wykorzystuje te rozpoznawalne elementy w swoich pokazach mody. Tak jak Coco robiła to kiedyś, tak dziś Chanel dostosowuje się do stylu współczesnej kobiety. Pytanie nie brzmi, na kogo Gabrielle Chanel miała wpływ, ale na kogo nie miała.
Dziedzictwo Coco Chanel
Marka Chanel jest kojarzona nie tylko z klasą, modą czy ponadczasowością, ale również z luksusem i elitarnością. Jej historia powstania ma związek z kobietami pracującymi i codziennymi strojami. Jednakże, z czasem jej klientela się zmieniła w miarę rozszerzania zakresu usług do haute couture.
Coco Chanel rozszerzyła swoją linię odzieżową do jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek kosmetyków i makijażu na świecie. Obecnie można kupić wszystko, aby wyglądać dopracowanie z kultowym logo z przeciwstawnymi literami C.
Kolejna ikona świata mody, nieżyjący Karl Lagerfeld, miał połączenia z marką. Chanel doświadczyło znaczącego wzrostu, częściowo za sprawą Karla Lagerfelda, który przejął markę jako główny projektant w 1983 roku. Lagerfeld słynął z inspiracji archiwalnymi projektami Chanel takimi jak tweed, detale w postaci złotych łańcuszków czy skóra, które wkomponowywał w swoje kolekcje. To on również przeprojektował torebkę Chanel, czyniąc Chanel Double Flap jedną z najbardziej udanych produktów marki. Pokazy Chanel podczas ery Lagerfelda słynęły z wielkich projektów i wywarły duży wpływ na świat mody. Talent Lagerfelda polegał na utrzymaniu konsekwentnej tożsamości marki Chanel przy jednoczesnym przywróceniu nowego życia i zainteresowania marką. Po śmierci Lagerfelda w 2019 roku Virgine Viard została dyrektorem kreatywnym Chanel. Jednakże jej początkowe kolekcje spotkały się z mieszanymi recenzjami, a niektórzy krytycy uważali je za nieinspirujące. Linia odzieżowa Chanel była krytykowana za brak rozwoju czy oferowania nowych, kreatywnych projektów. Pojawiły się obawy dotyczące jakości produktów Chanel oraz wzrostu cen, szczególnie w porównaniu z jej konkurencją. Obraz marki był postrzeganych jako konsekwentny, ale bierny, pozbawiony innowacji, które Lagerfeld wniósł do marki. Kreatywny i komercyjny kierunek rozwoju Chanel stał się tematem dyskusji i krytyki w przemyśle modowym. Ten brak kreatywnego postępu i obniżająca się jakość produktów wywarły wpływ na obrotach marki, które zaczęły spadać. Pomimo tego Chanel odnosi sukcesy finansowe, jednak świadomość tych niedociągnięć stale rośnie. Jeszcze okaże się, czy dom mody zajmie się tymi obawami i nadal będzie się rozwijać, czy spotykać z dalszą krytyką w przyszłości.
Słowo zakończenia
Coco Chanel nie tylko wywarła wpływ na modę lat 20. XX wieku, lecz również na kobiety i mężczyzn swoich czasów. Po wyzwoleniu kobiet z gorsetu nie było powrotu. Świat na zawsze zapamięta ikoniczną kobietę stojącą za marką Chanel, a kobiety są na zawsze wdzięczne za to, że przesunęła granicę tego, co mogą a czym nie mogą się stać. I cokolwiek robią – pozostaje to w dobrym stylu.
Dział: Wiadomoci
Autor:
Marija/Word Nerd | Tłumaczenie: Karolina Chojnacka — praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/
Źródło:
https://www.wordnerd.eu/en/blog/case-study-the-influence-of-coco-chanel-on-fashion