2022-09-28 08:11:15 JPM redakcja1 K

5 najlepszych sposobów na to, jak zaoszczędzić pieniądze podczas jazdy

Narastające podwyżki cen paliwa sprawiły, że posiadanie samochodu stało się jeszcze większym wydatkiem

Mimo że koszty paliwa ciągle stanowią problem, eksperci z GoShorty zalecają kilka rzeczy, które można zrobić, by spróbować zaoszczędzić pieniądze podczas jazdy samochodem.

 

Jedź rozsądnie

Jedną z najprostszych metod na zaoszczędzenie pieniędzy jest zmiana sposobu, w jaki prowadzi się samochód. To, czy zużywa się więcej czy mniej paliwa zależy od trybu jazdy. Płynne prowadzenie samochodu – unikanie przyspieszania, zwalniania lub zbyt szybkiego zmieniania biegów – jest skuteczną metodą na to, by zużywać mniej paliwa w obecnych warunkach.

 

Jedź wolniej

Wolniejsza jazda jest również łatwym sposobem na to, by zużywać mniej paliwa i zaoszczędzić. Ogólnie rzecz biorąc, jazda zgodnie z przepisami to dobry krok. Pomijając fakt, że i tak należy się trzymać limitów prędkości, jazda z prędkością 100 km/h zamiast 90 km/h powoduje, że tracisz 9% więcej paliwa. Jadąc 140 kilometrów na godzinę (nawet na autostradzie) zużywasz o 25% więcej paliwa niż jadąc z prędkością 100 km/h.

 

Dbaj o swój samochód

Auta, o które się nie dba, mają tendencję do zużywania większej ilości paliwa, niż te dobrze zadbane. Warto robić coroczny przegląd swojego samochodu. Drobne usterki w silnikach lub zaworach mogą przyczyniać się do niewydajnego zużycia paliwa, a w rezultacie do większych kosztów.

Powinieneś także upewnić się, że wszystkie twoje opony są w doskonałym stanie. Jeżeli którakolwiek z nich jest uszkodzona, ma nieprawidłowości w głębokości bieżnika lub nieprawidłowe ciśnienie, narażasz się na stosunkowo gorszą efektywność paliwową. Wadliwe lub uszkodzone opony wiążą się ze stratą pieniędzy.

 

Woź ze sobą niewiele rzeczy

Wszystko, co przewozisz na lub w samochodzie obciąża go. Samochody o większym ciężarze jeżdżą wolniej i zużywają więcej paliwa. Szacuje się, że dodatkowe 50 kg paliwa sprawia, że samochód jest o 1-2% mniej oszczędny. W aucie łatwo jest osiągnąć taki typ ciężaru. Nie jest trudno zapomnieć o mocowaniach do samochodu, które powinny być używane tymczasowo. Bagażniki dachowe i stojaki na rowery powinno się usunąć w sytuacji, kiedy nie są używane, ponieważ są ciężkie.

 

Rób zakupy w okolicy

Koszty paliwa mogą wahać się w zależności od różnych miejsc i stacji paliwowych. Prostym sposobem na obniżenie potencjalnych kosztów jazdy jest znalezienie najtańszych cen paliwa w twoim regionie. Zazwyczaj paliwo pochodzące ze stacji paliw należącej do supermarketu jest tańsze niż te z stacji benzynowych zarówno sieciowych, jak i niezależnych. W sytuacji kiedy robisz zakupy w tego typu supermarkecie, często istnieje możliwość dostać również kupony na tańsze paliwo.

 

Jeźdź rzadziej

Prawdopodobnie najłatwiejszym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy w przypadku kierowców jest rzadsze używanie swojego samochodu. Co prawda może to wywołać skutek odwrotny do zamierzonego, ale powinieneś zastanowić się czy naprawdę potrzebujesz jeździć wszędzie autem. Jeżeli masz możliwość przejść się pieszo lub pojechać rowerem do pobliskiego miejsca docelowego, zrób to. W sytuacji kiedy tę samą trasę dzielisz ze swoim przyjacielem lub sąsiadem, równie dobrym wyjściem na zaoszczędzenie pieniędzy jest car-sharing, czyli wspólne korzystanie z samochodu. 

 

Rozważ kwestię ubezpieczenia

Krótkoterminowe ubezpieczenie samochodu lub korzystanie z ubezpieczenia samochodu należącego do krewnego lub przyjaciela może pomóc zaoszczędzić pieniądze w obecnych warunkach - dlatego warto rozważyć, czy w ogóle potrzebujesz własnego pojazdu. Jeśli korzystasz z samochodu tylko okazjonalnie, nie musisz być ubezpieczony na cały rok. Możesz zaoszczędzić pieniądze, płacąc za krótkoterminowe ubezpieczenie samochodu jedynie w okresach, kiedy będziesz potrzebował go użyć.

Dział: Porady

Autor:
GoShorty | Tłumaczenie: Sonia Chudek

Źródło:
https://www.yorkshiretimes.co.uk/article/5-Top-Tips-To-Save-Money-While-Driving

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE