2022-09-20 10:38:57 JPM redakcja1 K

Volkswagen celuje w wycenę 75 mld euro w przełomowym IPO Porsche

Volkswagen celuje w wycenę do 75 mld euro za luksusowego producenta samochodów sportowych Porsche.

Zdjęcie: Ralp Orlowski/Reuters | Pracownicy niemieckiego producenta samochodów Porsche montują przednią szybę w Porsche 911 w fabryce Porsche w Stuttgarcie-Zuffenhausen, Niemcy, 19 lutego 2019 r.

Volkswagen celuje w wycenę do 75 mld euro (75,1 mld dolarów) za luksusowego producenta samochodów sportowych Porsche, powiedział w niedzielę, co będzie drugą największą ofertą publiczną (IPO) w historii Niemiec.

Volkswagen (VLKAF) będzie wyceniał akcje uprzywilejowanych we flotacji Porsche AG na 76,50 euro do 82,50 euro za akcję, powiedział producent samochodów, przekładając na wycenę 70 mld do 75 mld euro.

Przy górnej granicy przedziału, o którym jako pierwszy poinformował Reuters, stałoby się to trzecie największe w historii IPO w Europie, według danych Refinitiv. Handel rozpocznie się na giełdzie we Frankfurcie 29 września, powiedział Volkswagen.

W ramach notowania 911 mln akcji Porsche AG zostanie podzielonych na 455,5 mln akcji uprzywilejowanych i 455,5 mln akcji zwykłych. Do 113.875.000 akcji uprzywilejowanych, nie dających prawa głosu, zostanie uplasowanych u inwestorów w trakcie IPO.

Państwowe fundusze majątkowe Kataru, Abu Dhabi i Norwegii, a także towarzystwo funduszy inwestycyjnych T. Rowe Price zapiszą się na akcje uprzywilejowane o wartości do 3,68 mld euro jako kluczowi inwestorzy, w górnej części wyceny, podał Volkswagen.

"Jesteśmy teraz w fazie planowania IPO dla Porsche i cieszymy się z zaangażowania naszych kluczowych inwestorów" - powiedział dyrektor finansowy i dyrektor operacyjny Volkswagena Arno Antlitz.

Zgodnie z porozumieniem zawartym przez Volkswagena we wrześniu z jego największym akcjonariuszem Porsche SE, 25% plus jedna akcja zwykła marki samochodów sportowych, które dają prawo głosu, przejdzie do Porsche SE po cenie akcji uprzywilejowanych plus 7,5% premii.

Porsche SE, kontrolowany przez rodziny Porsche i Piech, sfinansuje nabycie akcji zwykłych kapitałem dłużnym w wysokości do 7,9 mld euro, podała spółka w osobnym oświadczeniu.

Łączne wpływy ze sprzedaży wyniosą od 18,1 mld do 19,5 mld euro. Jeśli IPO dojdzie do skutku, Volkswagen zwoła w grudniu nadzwyczajne zgromadzenie akcjonariuszy, na którym zaproponuje wypłatę 49% całkowitych wpływów akcjonariuszom na początku 2023 roku w formie specjalnej dywidendy.

Prospekt giełdowy ma zostać opublikowany w poniedziałek, po czym inwestorzy instytucjonalni i prywatni będą mogli składać zapisy na akcje Porsche.

Dział: Auto

Autor:
Reuters | Tłumaczenie: Karolina Bryndal

Żródło:
https://edition.cnn.com/2022/09/18/business/volkswagen-porsche- ipo/index.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.