2022-09-08 19:21:46 JPM redakcja1 K

Niedobór AdBlue: co kierowcy aut z silnikiem diesla muszą wiedzieć

Niemcy borykają się z brakiem AdBlue. Co oznacza to dla kierowców aut z silnikiem diesla? Czy można jeździć również bez AdBlue? Tutaj znajdziesz potrzebne informacje.

© zdjęcie: Swen Pförtner/dpa

W Niemczech brakuje AdBlue. Pojawiają się nawet ostrzeżenia o niedoborze dostaw. Powodem są niezwykle wysokie ceny gazu, ponieważ przy jego produkcji zużywa się go dużo.

Co to jest AdBlue?

AdBlue jest to wodny roztwór mocznika. Stosowany jest do oczyszczania spalin dla silników diesla. Powoduje on zmniejszenie emisji tlenku azotu nawet do 90%.

Co oznacza brak AdBlue dla Niemczech?

Prawie każdy samochód ciężarowy z branży spedycyjnej, logistycznej i transportowej w Niemczech posiada silnik diesla. „Brak AdBlue jest oznaką braku samochodów ciężarowych. A to oznacza brak dostaw dla Niemiec”, mówi dyrektor naczelny gazety „Bild” Dirk Engelhardt. Minister gospodarki i ochrony klimatu Robert Habeck zarzucił Engelhardtowi, że lekkomyślnie prowadzi Niemcy do porażki.

Co oznacza brak Adblue dla kierowów jeżdzących dieslem?

Jeśli dojdzie do sytuacji dramatycznego braku AdBlue w Niemczech, może to zaszkodzić milionom aut z silnikiem diesla. Według danych różnych producentów na 100 km jazdy zużywa się 0,1 l AdBlue. AdBlue znajduje się w osobnym zbiorniku auta. Jego objętość to od 20 do 30 l. Oznacza to, że auta z silnikiem diesla z pełnym zbiornikiem AdBlue mogą pokonać od 20000 do 30000 km. AdBlue można zatankować w warsztacie bądź na stacji benzynowej. Najczęściej jest uzupełniany podczas przeglądu w warsztacie samochodowym. Zanim jednak zbiornik stanie się pusty, komputer pokładowy informuje o konieczności jego uzupełnienia.

Czy auta z silnikiem diesla mogą jeździć bez Adblue?

Z reguły samochody posiadające silnik diesla nie mogą jeździć bez AdBlue. Kiedy zbiornik z Adblue jest pusty, komputer pokładowy nie uruchomi silnika.

Jak bardzo wzrosła cena AdBlue?

W ostatnich miesiącach cena AdBlue w Niemczech znacznie się zwiększyła. ADAC w maju 2022 informowało o czterokrotnym wzroście cen. Na początku września w sklepach internetowych 10 litrów AdBlue kosztowało około 20 euro. Kilka lat temu za tę cenę można było kupić 100 litrów.

Czy warto zrobić zapasy AdBlue?

Według ADAC warto mieć zapas AdBlue „w nie za dużych ilościach”. Właściwie powinno się go przechowywać w dobrze wentylowanym miejscu, a kanister nie powinien być narażony na działanie promieni słonecznych, temperatura nie powinna więc przekraczać 30 stopni. Preferowana temperatura przechowywania to od -5 do 20 stopni.

Autor:
Daniel Steiger | Tłumaczenie: Natalia Maciejewska

Źródło:
https://www.swp.de/panorama/adblue-mangel-diesel-preis-66413579.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się