2022-08-26 12:29:18 JPM redakcja1 K

Ricciardo i McLaren rozstaną się po tegorocznym sezonie F1

W związku z trudnościami, jakie Australijczyk miał z kolegą z zespołu Landem Norrisem w ciągu ich dwuletniej współpracy, McLaren zaczął kilka tygodni temu proces uzgadniania rozstania.W związk...

W związku z trudnościami, jakie Australijczyk miał z kolegą z zespołu Landem Norrisem w ciągu ich dwuletniej współpracy, McLaren zaczął kilka tygodni temu proces uzgadniania rozstania.

W związku z tym, że McLaren ma nadzieję na zdobycie Oscara Piastri na rok 2023, który obecnie jest w sporze kontraktowym z zespołem Alpine, gdzie jest kierowcą rezerwowym, rozpoczął rozmowy z Ricciardo na temat rozwiązania jego obecnej umowy, dzięki czemu będą mogli zrobić miejsce dla młodego zawodnika.  

Rozmowy te zostały zakończone, a McLaren i Ricciardo uzgodnili, że będzie to jego ostatni sezon w zespole. Wiadomość po raz pierwszy ogłosił Australijczyk w środę, przed Grand Prix w Belgii w ten weekend.

Ricciardo początkowo dołączył do McLarena w 2021 roku na trzy lata, przy czym do byłego kierowca Red Bulla i Renault należy ostateczna decyzja w sprawie tego, czy zostanie w zespole przez ostatni rok.  Do niedawna mówił, że jest w pełni zaangażowany do pozostania w zespole, pomimo pewnych frustracji konkurencyjnych.

Jednak w obliczu chęci zmian ze strony McLarena i braku poprawy sytuacji w zespole, obie strony uznały, że kontynuowanie współpracy nie ma sensu.  Przyjmuje się, że Ricciardo otrzyma pełne wynagrodzenie za swój kontrakt z 2023 roku, ale jest również wolny, aby ścigać się gdzie indziej.

Chociaż Ricciardo wygrał Grand Prix Włoch w zeszłym roku, jego czas w McLarenie był czasem głębokiej frustracji, ponieważ trudno było mu się odnaleźć w charakterystyce samochodu.

Choć czasem widać było oznaki postępu, to jednak ostatnie niepowodzenia Ricciardo, który nie potrafił wykorzystać impetu, jaki wydawał się osiągać po Grand Prix Monako, sprawiły, że po raz kolejny zaczęły bić dzwony alarmowe, że być może nigdy nie uda mu się dokonać przełomu potrzebnego do dorównania Norrisowi.

Decyzja McLarena o podjęciu działań została również spowodowana tym, że Ricciardo nie zdobył tylu punktów, ile oczekiwano, aby pomóc w walce o mistrzostwo konstruktorów z Alpine.  

Podczas gdy Norris zdobył w tym sezonie 76 punktów do tej pory, w tym podium na Grand Prix Emilia Romagna, Ricciardo ma ich tylko 19. Jego najlepszy finiszem była szósta pozycja podczas wyścigu w Melbourne, w jego kraju pochodzenia.

McLaren jest obecnie cztery punkty za Alpine w walce o 4. miejsce w mistrzostwach konstruktorów, gdzie każda pozycja w klasyfikacji warta jest kilka milionów funtów w premii pieniężnej.

Ricciardo dokończy kampanię 2022 roku w McLarenie i ma teraz wolną rękę w poszukiwaniu innych opcji - jedną z nich może być powrót do zespołu Alpine, który może zostać bez drugiego kierowcy, jeśli Piastri przejdzie do McLarena.

Porozumienie pomiędzy Ricciardo i McLarenem o rozstaniu następuje pomimo tego, że zespół nie ma jeszcze pewności, czy Piastri będzie w drużynie.  

Podczas gdy zespół i kierowca wierzą, że mają podpisany kontrakt na przyszły rok, zespół Alpine wierzy również, że ma umowę z australijskim młodzieńcem, który będzie się dla niego ścigał.

Sprawa jest uzależniona od decyzji komisji F1 ds. uznawania kontraktów i możliwe, że decyzja nie zostanie podjęta przez kilka tygodni.

Dział: Wiadomości

Autor:
Jonathan Noble | Tłumaczenie: Aleksandra Stępień

Źródło:
https://www.motorsport.com/f1/news/ricciardo-mclaren-part-ways-2023/10357165/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE