2023-12-27 18:21:02 JPM redakcja1 K

Kontrolka check engine: co robić, gdy się zaświeci?

Po każdym uruchomieniu silnika zaświeca się w kokpicie auta żółty wskaźnik w kształcie silnika – kontrolka check engine. Co ona oznacza i jak powinno się właściwie zareagować, gdy się pojawi?

Kontrolka silnika może wskazywać na problemy techniczne. (Źródło: Shutterstock/vchal)

Kontrolka silnika wygląda tak samo w każdym samochodzie. Jest żółta i przypomina wyglądem stylizowany silnik. Fakt, że pojawia się ona na chwilę po uruchomieniu silnika, jest w pełni normalny i nie stanowi powodu do niepokoju.

Krótkie zaświecenie się lampki służy wyłącznie kontroli sprawności auta. Jednak w przypadku, gdy check engine nie gaśnie, możliwe, że gdzieś leży problem. Podobnie szybkie miganie kontrolki wskazuje na usterkę, która zapisywana jest w pamięci błędów auta i może zostać odczytana podczas wizyty u mechanika.

Kontrolka silnika…

  • pojawia się na chwilę po uruchomieniu silnika. è Funkcja kontrolna, nie występuje usterka. Nie ma potrzeby wizyty w warsztacie.
  • nie pojawia się na chwilę po uruchomieniu silnika. è Kontrolka check engine nie działa prawidłowo.
  • świeci się bez przerwy. è Rozpoznano usterkę; nie ma jednak konkretnego zagrożenia dla silnika ani otoczenia – mimo wszystko warto odwiedzić serwis.
  • miga bardzo szybko. è Wykryto poważną awarię – pojazd powinien jak najszybciej zostać odstawiony do mechanika.

Świeci się check engine – gdzie leży przyczyna?

Kontrolka silnika reaguje na problemy kontroli pracy silnika. Co więcej, odpowiada za sterowanie, mechanizm i kontrolę funkcji silnika. Wyświetlanie komunikatu o błędzie może być spowodowane również nieprawidłowościami w emisji spalin.

Ogólnie rzecz biorąc, może się na to składać kilka komponentów – nawet kilka części naraz może być uszkodzonych. Dla przykładu, niesprawne mogą być klapy wirowe w układzie dolotowym, które z kolei prowadzą do zwiększonej emisji spalin. Czujniki, takie jak sonda lambda i miernik masy powietrza, uruchamiają kontrolkę w momencie odnotowania wartości spoza dopuszczalnego zakresu. Również nieszczelności w układzie dolotowym lub wydechowym mogą powodować, że pojawi się komunikat o błędzie. 

Zwykle dalsza jazda jest możliwa

Jeżeli lampka kontrolna silnika miga lub nie gaśnie, należy postępować zgodnie z instrukcją obsługi pojazdu. W żadnym wypadku nie należy ignorować komunikatu o błędzie – powinno się niezwłocznie udać do najbliższego serwisu samochodowego. Z reguły nie trzeba wzywać pomocy drogowej. Jednak w takiej sytuacji powinno się używać auta tylko wtedy, kiedy jest to absolutnie konieczne. 

Aby dojść do sedna usterki, pracownik warsztatu najpierw musi odczytać pamięć błędów. Usługa taka kosztuje około 25 euro i trwa niecałe 30 minut, dlatego zwykle przeprowadza się ją bez wcześniejszego umawiania się. 

Podsumowanie

Chwilowe zaświecenie się kontrolki check engine przy odpalaniu auta nie stanowi powodu do niepokoju. Nawet, jeśli nie gaśnie od razu po uruchomieniu, nie oznacza to automatycznie poważnej usterki, ale nie można też wykluczyć jakiegokolwiek zagrożenia dla silnika. Jedynie wykwalifikowany mechanik jest w stanie dotrzeć do przyczyny problemu i w ten sposób zapobiec poważnemu uszkodzeniu silnika. Należy zatem w takiej sytuacji niezwłocznie udać się do warsztatu i ostrożnie eksploatować samochód.

Warto wiedzieć: świecąca lub migająca kontrolka silnika jest wystarczającym powodem do tego, aby pojazd nie przeszedł badania technicznego. Ostatecznie to diagnosta odpowiadałby za nieusuniętą usterkę.

Dział: Auto

Autor:
Joshua Merold | Tłumaczenie: Julia Dziatkiewicz

Źródło:
https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/ausstattung-technik-zubehoer/ausstattung/motorkontrollleuchte/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się