2022-10-02 12:07:08 JPM redakcja1 K

Porsche zdobywa 5% zysku podczas debiutu na rynku we Frankfurcie

Udziały Porsche osiągnęły 5% zysku

                                                                                                            

Udziały Porsche osiągnęły 5% zysku podczas ich debiutu na rynku we Frankfurcie po tym jak Volkswagen wskazał producenta samochodów sportowych klasy premium w jednym z największych notowań w Europie. 

Volkswagen ustawił pierwszą ofertę publiczną Porsche na poziomie 82,50 euro (80 dolarów) za udział, zwiększając je o około 9,4 miliardy euro. W czwartkowy poranek udziały wahają się na poziomie około 85,50 euro, a wcześniej wynosiły 86,78 euro.

Cena emisyjna była najwyższa w pierwotnych wycenach Volskwagena i wyceniała firmę na około 75 miliardów euro.

To sprawiło, że pierwsza oferta publiczna Porsche była druga co do wielkości w historii Niemiec (trzecia w Europie).

Dominującym właścicielem firmy zostaje wciąż Volkswagen oraz potomkowie Ferdinanda Porsche, wynalazcy pierwszego Beetle'a.

Volkswagenowi udało się przeforsować pierwszą ofertę publiczną Porsche, nawet przy niestabilnej giełdzie i niepewnej gospodarce. Inni luksusowi producenci samochodów, w tym Lamborghini i Bentley, dzięki swojej zamożnej klienteli nadal odnotowują rekordową sprzedaż pomimo trudności gospodarczych.

Akcje Volkswagena spadły w czwartkowy poranek o 5,6% przy niestabilnym rynku.

Jak stwierdziła firma, niecała połowa dochodów zostanie rozdystrybuowana do udziałowców, a reszta zostanie przeznaczona, aby pomóc Volkswagenowi w budowaniu elektrycznych pojazdów.

Niemiecki twórca samochodów zamierza przeznaczyć ponad 7 miliardów dolarów przez następne pięć lat, aby przyspieszyć badania, rozwój i produkcję w Ameryce Północnej. Jego strategia jest typowa dla przemysłu samochodowego, który przestawia się na pojazdy elektryczne.

Twórca chce, aby do 2026 roku jedna czwarta sprzedaży to były samochody elektryczne.

Wcześniej opisywano, że firma ma zaległości w zamówieniach pojazdów elektrycznych w Europie Zachodniej i planuje wycofać pojazdy na gaz ze swojej amerykańskiej linii w ciągu następnej dekady.

Na początku tego miesiąca stanowisko prezesa Volkswagena przejął Oliver Blume.

Autor:
Matt McFarland i Anna Cooban | Tłumaczył Bartłomiej Wasilewski

Żródło:
https://edition.cnn.com/2022/09/28/business/porsche-ipo-price-vw/index.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.