2022-09-05 10:27:03 JPM redakcja1 K

Nowe, dziwaczne badanie kliniczne sprawi, że pacjentom będą rosły maleńkie wątroby wewnątrz ich ciał

Naukowcy wkrótce rozpoczną badania kliniczne nad nową metodą leczenia chorób wątroby.

Eksperymentalna terapia ma pomóc w leczeniu schyłkowej fazy choroby wątroby i ograniczyć liczbę przeszczepów wątroby. W tym celu wykorzysta się naturalne zdolności regeneracyjne wątroby poprzez wyhodowanie całkowicie nowej wątroby u pacjenta. Nie będzie ona polegać tylko na jednej nowej wątrobie. Zamiast tego pacjenci będą hodować w swoich ciałach wiele małych wątrób.

 

Wkrótce rozpoczną się badania kliniczne nad nowym lekiem na schyłkową chorobę wątroby

Proces, który okazał się skuteczny u myszy, świń i psów, polega na wstrzyknięciu zdrowych komórek wątroby do węzłów chłonnych pacjenta. Komórki te następnie namnażają się w ciele pacjenta, stając się maleńkimi, funkcjonującymi wersjami większego organu. Jest to intrygująca metoda leczenia chorób wątroby, która jak dotąd poprawiła funkcjonowanie wątroby u zwierząt poddanych zabiegowi.

Badania kliniczne koncentrują się na wykorzystaniu węzłów chłonnych pacjentów do stworzenia bioreaktorów, w których mogą wyrosnąć nowe wątroby. Nie tylko dałoby to osobom zmagającym się z chorobami wątroby więcej opcji, ale także odciążyłoby i tak już przeciążony system transplantacyjny. Strona New Atlas donosi, że uczestnicy zostaną podzieleni na trzy podstawowe grupy.

Grupy te będą następnie otrzymywać różne dawki, które obejmują 50 milionów, 150 milionów lub 250 milionów komórek. W tej chwili panuje przekonanie, że każde 50 milionów komórek pozwoli pacjentowi na wyhodowanie jednej mini wątroby. W rezultacie uczestnicy otrzymujący najwyższą dawkę mają możliwość wyhodowania w swoim ciele nawet pięciu mini wątrób. Jeśli się to uda, będzie to przełomowa metoda leczenia schyłkowej choroby wątroby.

Oprócz zastrzyków z komórek, LyGenesis będzie musiało dostarczyć pacjentom także leki obniżające odporność. Dzięki temu ich ciała nie będą źle reagować na nowe komórki i nie będą ich atakować. LyGenesis ogłosiło również, że współpracuje z inną firmą o nazwie iTolerance, aby wyeliminować potrzebę stosowania leków immunosupresyjnych. Nie jest jasne, kiedy dokładnie te badania pozwolą im to zrobić.

Do tego czasu uczestnicy badań klinicznych nad nowym lekiem na choroby wątroby będą musieli otrzymywać leki tłumiące. Stąd, jest to tylko kwestia czekania, aby zobaczyć, jak wątroby rosną lub jeśli nawet rosną w ludzkich ciałach. Ponownie, jeśli ta próba okaże się sukcesem, to otworzy nowe drzwi dla sposobu leczenia chorób wątroby. Próba rozpoczyna się wkrótce i miejmy nadzieję, że zakończy się w ciągu dwóch lat.

 

Dział: Medycyna

Autor:
Autor: Joshua Hawkins | Tłumaczenie: Klaudia Bredlak

Źródło:
https://bgr.com/science/bizarre-new-clinical-trial-will-make-patients-grow-tiny-livers-inside-their-bodies/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.