2022-09-13 13:35:45 JPM redakcja1 K

Samosterylizujący się plastik zabija wirusy takie jak Covid

Naukowcy opracowali zabijąjący wirusy plastik, który może utrudnić rozprzestrzenianie się wirusów, w tym Covida w szpitalach i domach opieki.


Zespół z Queen's University Belfast twierdzi, że ich plastikowa folia jest tania i można ją przerobić na odzież ochronną, taką jak fartuchy.

Działa, reagując ze światłem, uwalniając substancje chemiczne, które niszczą wirusa.

Działania mówią, że tworzywo może zabijać nawet silne rodzaje wirusów, które osadzają się na ubraniach i powierzchniach.

Badania zostały przyspieszone w ramach reakcji Wielkiej Brytanii na pandemię Covid.

Badania wykazały, że wirus Covid był w stanie przetrwać do 72 godzin na niektórych powierzchniach, ale to nic w porównaniu z silniejszymi gatunkami. Norowirus, atakujący układ pokarmowy, może przetrwać poza organizmem nawet dwa tygodnie, czekając, aż ktoś nowy się zarazi.

Zespół chemików i wirusologów zbadał samosterylizujące się materiały, które zmniejszają ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji na skażonych powierzchniach.

Chodzi o to, żeby materiał był na tyle groźny dla wirusa, aby ten nie był w stanie na nim przetrwać. Wykazano, że miedź zabija drobnoustroje, ale nie jest zbyt elastyczna. Dlatego naukowcy wykorzystali cienkie arkusze plastiku, które zawierały nanocząsteczki dwutlenku tytanu. Reagują one ze światłem ultrafioletowym – nawet niewielką ilością uwalnianą z żarówki fluorescencyjnej – uwalniając cząsteczki zwane reaktywnymi formami tlenu. Tylko czekają, aby wywołać jakąś reakcję chemiczną. 

Reagują z materiałem genetycznym wirusa i białkami, których używa do inwazji na nasze ciało i sferą tłuszczową, która utrzymuje to wszystko razem. Efektem końcowym jest martwy i bezsilny wirus.

„Po raz pierwszy opracowano coś takiego” – powiedział prof. Andrew Mills z wydziału chemii uniwersytetu.

Dodał: „To może zastąpić wiele jednorazowych folii plastikowych używanych w branży opieki zdrowotnej, ponieważ ma wartość dodaną polegającą na samosterylizacji bez żadnych dodatkowych kosztów”.

Materiał został przetestowany w laboratorium przeciwko czterem rodzajom wirusa - dwóm wirusom grypy, wirusowi Covid i pikornawirusowi, który ma cechy, które sprawiają, że wirus jest bardzo stabilny poza organizmem.

W kontrolowanych warunkach laboratoryjnych na samosterylizującym się plastiku umieszczono około miliona cząsteczek wirusa. To znacznie przekracza ilość wirusa, która byłaby potrzebna do rozpoczęcia infekcji.

„Z miliona wirusów liczba spada do zera, a efekt możemy zaobserwować w mniej niż godzinę, zaś maksymalną śmierć w ciągu dwóch godzin” – powiedział dr Connor Bamford ze szkoły medycznej w Queen's.

„Ale dodajemy bardzo dużą  ilość wirusa, aby naprawdę rzucić wyzwanie systemowi, prawdopodobnie w ciągu pierwszych kilku minut nastąpi efekt”.

Powiedział, że obecny sprzęt ochrony osobistej używany w szpitalach dobrze się sprawdził, ale „infekcje mogą wystąpić podczas zdejmowania lub zakładania środków ochrony osobistej, więc może to pomóc”.

Inne badane obszary to obrusy i zasłony szpitalne, a także przemysł spożywczy.

Potrzeba jednak odpowiednich prób w prawdziwym świecie, aby ustalić, jak dużą różnicę może zrobić samosterylizująca się odzież ochronna.

Autor:
BBC | Tłumaczenie: Wiktoria Michalak

Żródło:
https://www.bbc.com/news/health-62797775

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE