2022-09-07 14:03:04 JPM redakcja1 K

Słoneczne problemy właścicieli domów

Aby walczyć ze zmianami klimatycznymi potrzebny ci biały dach.

Kiedyś nie martwiliśmy się za dużo o letnie upały na mokrej stronie Wybrzeżu południowo-wschodniego Pacyfiku. „Gorący dzień” oznaczał 26°C stopni; ponad 30°C było już skwarem, a o 35°C nie było nawet mowy. 

Aż pewnego dnia, w 1994 osiągnięto ten cel. Jest ci za ciepło? Otwórz okno, posiedź w piwnicy dla zabawy, wypij coś zimnego i poczekaj na wieczorny powiew, aby się ostudzić. Klimatyzatory i parasole były dla mięczaków i turystów.

Wszystko to zaczęło się zmieniać w 2015 roku, kiedy do Seattle nadeszły rekordowe 12-dniowe upały, a Ziemia rozpoczęła swoje najgorętsze (wciąż trwające) siedem lat. W 2021 roku, śmiercionośna fala ciepła, pochodząca z Australii, w końcu trafiła i tutaj. Termometr dotarł aż do 42°C . Góry Kaskadowe nadal chronią ten teren przed pożarami. Jednak niespotykany dym z ognia - kolejna konsekwencja zmian klimatycznych - wielokrotnie sprawił, że powietrze jest nieznośne i nie nadaje się do oddychania.

To ciepło uderzyło szczególnie mocno do mojej sypialni, znajdującej się w słonecznej zachodniej części domu, na poddaszu. W letnie popołudnia i wieczory pokój zaczął zmieniać się w piekarnik. Wyciąłem na poddaszu otwory wentylacyjne, które pomogły, ale potem poczułem się jak w saunie.

Zeszłej jesieni, w końcu musiałem wymienić zniszczony dach. Wydawało się to oczywiste: blady dach ostudziłby dom lepiej niż ciemny, więc zamówiłem jasny biały metal na szczyt dachu, a na stromą część certyfikowany szaro-biały asfalt.

Otrzymałem informację, że producent CertainTeed, oddział francuskiego konglomeratu Saint-Gobain, zrezygnował z tego koloru. Ale Chris Hagen, przedstawiciel Tekline, zasugerował, aby zobaczyć czy nie zostały jakieś resztki.

„Musieliśmy zmniejszyć oferty ze względu na problemy związane z łańcuchem dostaw, a ten kolor był mniej popularny niż inny”. Ale, oczywiście, mieli zamiar wysłać ładunek i może zarezerwować kilka pakietów dla mnie

Kiedy lato nadeszło, mój dach w kolorze jasnego drzewa był gotowy i czekał na odbicie całego ciepła. Nawet bez klimatyzacji, płonące dni i wieczory są teraz tylko przyjemnie ciepłe. W dodatku dach wygląda dobrze w stosunku do jasnoszarej bocznicy i ciemnego wykończenia domu.

Ale kiedy przeskanowałem wzrokiem ciemne dachy moich sąsiadów, zdałem sobie sprawę, że mój niezwykle się wyróżniał. Specjaliści potwierdzili moje wrażenie.

„Dwadzieścia lat temu, kiedy dostałem się do tego biznesu, używano dużo więcej kolorów” – powiedział mi Hagen. “Jasno-brązowy, brązowy, zielony. W ciągu ostatnich siedmiu lub ośmiu lat były to głównie czarno-szare – naprawdę ciemne kolory”.

Wszystko to pomimo faktu, że jasne gonty zwykle trzymają się dłużej niż ciemne; rozciągają się, kurczą i mniej pękają w trakcie upałów. Badanie przeprowadzone przez Lawrence Berkeley National Lab wykazało, że białe dachy kosztują znacznie mniej w ciągu lat ich użycia niż czarne i zrównoważone trawiaste „zielone dachy”, które mają inne korzyści dla środowiska, ale instalacja kosztuje więcej, jednak w przeciwieństwie do popularnej wiary, nie robią wiele aby przeciwdziałać globalnemu ociepleniu. Naukowcy z Australii University of New South Wales stwierdzili, że takie dachy obniżają temperatury w pomieszczeniach o 13°C.

To może uratować życie, a także zaoszczędzić pieniądze. Naukowcy odkryli, że życie na najwyższym piętrze pod czarnym dachem było „głównym czynnikiem ryzyka śmierci” w Chicagowskiej fali cieplnej w lipcu 1995. Chłodniejsze dachy i bielsze ściany mogą wyjaśniać, dlaczego mniej ludzi umiera z powodu fali ciepła w Grecji czy Afryce Północnej niż we Francji, Rosji i innych krajach na północy; wszystko to nie jest tylko malowniczym efektem.

To wszystko to sprawa albedo, udziału światła słonecznego, które się odbija. Idealna biel miałaby albedo 1.0; idealna czerń, 0. Albedo jest ważnym czynnikiem efektu „wysp ciepła” – rozbieżnych różnic między temperaturami powietrza w miastach (zwłaszcza w dzielnicach o niskich dochodach) a otaczającymi je obszarami wiejskimi. Grupa Heat Island Group Berkeley Lab zmierzyła albedo dachów w dużych miastach Kalifornii, wykorzystując kamery rejestrujące niewidzialne promieniowanie podczerwone oraz światło widzialne. Albedo dachu w Los Angeles, Long Beach, San Francisco i San Jose to średnio 0.17 do 0.18. Biorąc pod uwagę, jaką część ziem obejmują budynki, jest to bardzo duża ilość wchłanianego ciepła.

Winić można małe dachy, głównie na domach, które stanowią 60 do 70 procent całkowitej powierzchni dachowej. Okazały się one jeszcze ciemniejsze niż dachy ogółem, ze średnimi albedo 0.14 do 0.17. Właściciele budynków komercyjnych, dzięki przepisom budowlanym i zachętom rządowym są bardziej skłonni do stosowania powierzchni odbijających światło (i niższych kosztów chłodzenia), gdy zmieniają dachy na nowe, podczas gdy właściciele domów uparcie trzymają się ciemnych dachów.

Sam przemysł produkcji dachów do tego skłania. Strona internetowa Apple Roofing, która ma biura od Forydy do Południowej Dakoty, przypisuje ciemnym odcieniom “znaczne poprawianie atrakcyjności domu”. (Jakiś czas po rozmowie z kierownikiem tego sklepu, to odniesienie zostało usunięte.) Jego strona twierdzi, że wybór między ciemnymi i jasnymi gontami „powinno być bardziej zależne od preferowanej barwy i wyglądu niż od kosztów chłodzenia. Możesz odpocząć, wiedząc, że właściwa wentylacja i izolacja zapewni, że kolor nie będzie miał wpływu na koszty ogrzewania!”

Dla dekarzy i producentów takie zapewnienia stanowią linie najmniejszego oporu – a mniej łaskawie – panowania nad konsumentami. A ponieważ jasne gonty zazwyczaj kosztują więcej w produkcji (granulki skalne osadzone w podłożu asfaltu wymagają dodatkowej powłoki wypalonej w piecu), ciemne gonty pozwalają firmom pobierać wyższe marże lub oferować klientom niższe ceny.

Im więcej dowiaduję się o zaletach chłodniejszych dachów, tym bardziej zaskakuje mnie to, jak niewiele mówią o nich ci z branży dachów mieszkalnych. Dobro wspólne zwykle nie wpływa na decyzje zakupowe, ale korzyści zbiorowe są tutaj znaczące.

Berkeley Lab oblicza, że przejście na lekkie, kolorowe dachy na całym świecie, może zrównoważyć emisję dwutlenku węgla do 300 mln samochodów w ciągu 20 lat. Dekarze, z którymi rozmawiałem, mają tendencję do lekceważenia tych skutków.

Dyrektor operacyjny The Apple Roofing, Marcus Kuhlmann nawet nie słyszał o wyspach ciepła: „To nie jest coś, o czym mówimy w naszym biznesie.” Widzi to w ten sposób(podobnie jak inni w branży): „na końcu to i tak się równoważy - chcesz, aby ciemne gonty zimą pochłaniały ciepło, a jasne latem, aby je odbijać”. Musisz wybrać.

Ciemne gonty mogą rzeczywiście przyczynić się do obniżenia kosztów ogrzewania w zimniejszych regionach. Ale nawet w zimie, zbieranie ciepła przez dach jest zazwyczaj złym pomysłem; może złapać wilgoć na poddaszu, powodując zgniliznę drewna i produkować niszczące dachy zapory lodowe. Jeśli martwisz się o zmniejszenie zużycia energii w niskich temperaturach, poprawa izolacji twojego domu będzie lepszą decyzją.

Prawidłowo zainstalowana izolacja może również utrzymać chłód w domu w gorące dni. Ale nawet wtedy istnieją kompromisy. Izolacja pochłania ciepło z gotowania, oświetlenia, kąpieli i innych źródeł wewnętrznych, a w rezultacie jest to czasami gorętszy dom latem. Poza tym izolacja nie odbija ciepła; tylko zatrzymuje i spowalnia przewodnictwo przez kilka godzin. Oznacza to, że duża część uzyskanego ciepła dociera do pomieszczeń dopiero pod koniec dnia, gdy wszystkie miejsca pracy, domy, sklepy i restauracje są zajmowane. Więc ludzie podkręcają swoje klimatyzatory, powodując duże zapotrzebowania na energię elektryczną, które mogą przeciążyć sieć.

Dobra wentylacja w rzeczywistości powoduje wyrzucanie ciepła z budynków, ale tylko na wyspę miejską i globalną atmosferę. Klimatyzacja również pompuje ciepło na zewnątrz, a jednocześnie zużywa energię generowaną zwykle przy użyciu paliw kopalnianych - co jest błędnym cyklem. Jak mówi Ronnen Levinson, szef Grupy Wyspa Ciepła Berkeley i jej projektu Zimne Powierzchnie Manhattanu, „jedynym sposobem, aby wyrzucić ciepło z systemu jest odesłanie go z powrotem do przestrzeni kosmicznej, gdzie staje się problemem Marsjan, a nie naszym”.

Rządy na całym świecie odkładały na bok pomaganie w promowaniu zimnych dachów. Po ogłoszonym przez Południową Walię zakazie ciemnego dekowania, projektanci protestowali; plan został odwołany, a minister zdegradowany. W tym kraju w zeszłym roku wygasła skromna ulga podatkowa na chłodne dachy. A w czerwcu, po dekadzie sprzeciwu ze strony grup handlowych, EPA przestała oferować wycenę dachowania Energy Star. Co najmniej 21 rządów stanowych i gminnych ma wymogi kodowe lub kredyty na rozwój chłodnych dachów, ale według Sarah Schnelider z Rady Zimnych Dachów, większość ma zastosowanie do komercyjnych, a nie mieszkalnych, dachów.

Skoro okazało się, że chłodne i rozsądne dachy nie staną się popularne w najbliższym czasie, szukałem pocieszenia gdzie indziej. Wtedy dowiedziałem się, że Saint-Gobain porzucił dziką kartę. Nieznana mi, rok lub dwa przed wybraniem nowego dachu, firma zaczęła oferować ciemne zadaszenia, które jest również niezwykle odblaskowe. Sztuczką jest powłoka granulatu, która odbija światło bliskiej podczerwieni, umożliwiając jednocześnie przepuszczenie światła widzialnego. Teraz możesz mieć ciemny dach i nadal być chłodzonym.

Ivers, regionalny menedżer CertainTeed, powiedział, że gonty „Solaris CoolRoof” kosztują tylko 10 do 15 procent więcej niż te podstawowe. Przekonywał niektórych wykonawców do zaoferowania ich, ale większość z nich wydaje się nie być zainteresowanym. Takie gonty są inteligentnym postępem technologicznym, ale przemysł nie jest nimi szczególnie zachwycony „Ludzie są istotami nawyku” – powiedziała mi Ivers. „Korzystają z tego, co już znają”.

Dlatego jeździmy naszymi upragnionymi SUV, latamy daleko i blisko, obżeramy się stekami i burgerami, instalujemy ciemne dachy i podkręcamy klimatyzację — nawe jeśli dostępne są przyjazne dla klimatu i przyjazne dla budżetu alternatywy. Jeśli biznes, rząd i konsumenci nie będą w stanie poważnie poradzić sobie z tym małym kryzysem klimatycznym, to jak będziemy radzić sobie z całą kwitnącą katastrofą?

Autor:
Eric Scigliano | Tłumaczenie: Julia Bartosz

Źródło:
https://www.theatlantic.com/ideas/archive/2022/08/fight-climate-change-get-white- roof/671287/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.