2024-02-07 16:13:56 JPM redakcja1 K

Spanie z telefonem komórkowym blisko głowy jest niebezpieczne dla mózgu: PRAWDA czy MIT?

Wszyscy znamy kogoś, kto odradzał nam spanie z telefonem tuż obok głowy, sugerując, że jest to niebezpieczne dla mózgu. Ale czy rzeczywiście ma to coś wspólnego z prawdą?

Źródło: Unsplash/blocks.

  • Powszechnie mówi się, że spanie z telefonem blisko głowy może mieć szkodliwy wpływ na mózg.
  • Jak dotąd żadne badanie naukowe nie potwierdziło związku między chorobami mózgu a ekspozycją na fale radiowe.
  • Francuska Agencja ds. Żywności, Środowiska oraz Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (ANSES) formułuje jednak szereg zaleceń dotyczących środków ostrożności.

Telefony komórkowe stały się naszymi codziennymi towarzyszami, nieustannie domagając się naszej uwagi, nawet wtedy, gdy kładziemy się spać. Według Institut National du Sommeil et de la Vigilance (INSV), ponad połowa Francuzów nie odkłada telefonu na noc, a co piąty nie uruchamia trybu samolotowego.

Powszechnie mówi się jednak, że spanie w pobliżu telefonu komórkowego jest niebezpieczne. Ale czy rzeczywiście tak jest? Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy rozważyć kilka aspektów interakcji między smartfonem a naszym snem.

FAŁSZ: Spanie z telefonem naraża nas na niebezpieczne fale

Czy ekspozycja głowy na działanie fal radiowych jest niebezpieczna dla mózgu? – to jedno z najczęstszych pytań w tym temacie. W rzeczywistości nie ma na to żadnych dowodów.

Szkodliwość fal (Wi‑Fi, 4G i 5G) nigdy nie została jednoznacznie stwierdzona. W Europie poziom emisji jest ściśle kontrolowany, a limity, których nie wolno przekraczać, są znacznie niższe niż te nałożone w innych krajach, zwłaszcza w Azji.

Niemniej jednak, jako środek zapobiegawczy, Francuska Agencja ds. Żywności, Środowiska oraz Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (ANSES) zaleca trzymanie telefonów z dala od głowy podczas snu i przełączanie ich na tryb samolotowy.

PRAWDA: Korzystanie z telefonu przed pójściem spać może zakłócać sen

Rutyna, którą wielu z nas dobrze zna: kładziesz się spać, podnosisz telefon, po raz ostatni włączasz media społecznościowe, aby sprawdzić, czy świat przypadkiem nie potrzebuje cię w środową noc o 23:00, odpowiadasz na kilka wiadomości od znajomych, wysyłasz filmik do najlepszego przyjaciela… Krótko mówiąc, „spędzasz czas na telefonie”, zanim odłożysz go na stolik nocny.

Musisz jednak pozbyć się tego okropnego nawyku, jeśli chcesz chronić swoje zdrowie. Według badań INSV, wpływ światła niebieskiego emitowanego przez ekrany negatywnie wpływa na nasz sen. INSV podkreśla, że światło to silnie stymuluje receptory w siatkówce, dając tym samym naszemu zegarowi biologicznemu sygnał „dzienny”, który opóźnia zasypianie. Zwykłe czytanie wiadomości może hamować wydzielanie melatoniny, hormonu, który reguluje nasz rytm dobowy. 

Do tego dochodzi ekscytujący efekt korzystania z mediów społecznościowych oraz wymieniania wiadomości ze znajomymi. Działania te generują tzw. pobudzenie poznawcze, które nie pozwala nam zasnąć. Zjawisko to jest szczególnie rozpowszechnione wśród młodych ludzi, 80% osób w wieku 15‑24 lat przed snem spędza z telefonem w ręku średnio ponad godzinę.

Spanie z aktywnym telefonem komórkowym może również wpływać na nasz sen przez to, co specjaliści nazywają „efektem wartownika”. Nasze mózgi pozostają czujne, wypatrując potencjalnych wiadomości, nawet gdy próbujemy zasnąć. Zaburza to nasz wewnętrzny zegar i może prowadzić do senności w ciągu dnia – co dotyka prawie jedną trzecią Francuzów.

Aby temu zaradzić INSV zaleca „cyfrową godzinę policyjną”. Co najmniej godzinę przed pójściem spać zaleca się odłożenie telefonów na rzecz bardziej wyciszających czynności, takich jak czytanie lub słuchanie łagodnej muzyki. Co więcej, ważne jest, aby przełączyć telefon w tryb samolotowy, aby nie kusiło nas odczytywanie wiadomości i przerwanie tego uspokajającego procesu.

Podsumowując: czy spanie z telefonem komórkowym przy głowie jest niebezpieczne dla mózgu? Odpowiedź nie jest tak jednoznaczna, jak mogłoby się wydawać. Chociaż nie ma badań wykazujących wpływ fal radiowych na mózg, zakłócenia naszego snu spowodowane światłem niebieskim i stymulacją poznawczą są niezaprzeczalne.

Dział: Człowiek

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE