2022-09-12 08:41:51 JPM redakcja1 K

Wodny świat kosmitów: Astronomowie wykryli egzoplanetę, która może być w całości pokryta oceanem

Podobnie jak Ziemia, planeta zachowuje wodę w stanie ciekłym, ponieważ odległość od gwiazdy oznacza, że nie jest ani za gorąco, ani za zimno.

Astronomowie odkryli coś, co ich zdaniem może być prawdziwym „wodnym światem”, planetę całkowicie pokrytą oceanem.

Planeta krąży wokół gwiazdy oddalonej o około 100 lat świetlnych od Ziemi i znajduje się w tak zwanej „strefie Goldilocksa” lub „strefie zamieszkiwania”, gdzie jej temperatura jest odpowiednia, aby na powierzchni mogła istnieć woda w stanie ciekłym.

Podobnie jak Ziemia, planeta zachowuje wodę w stanie ciekłym, ponieważ odległość od gwiazdy oznacza, że nie jest ani za gorąco, ani za zimno.

Nazwana TOI-1452 b, planeta ma nieco większy rozmiar i masę niż Ziemia, ale ze względu na jej mniejszą gęstość w porównaniu z naszą planetą, naukowcy uważają, że może być pokryta grubą warstwą wody.

Planety oceaniczne są szczególnie interesujące dla astronomów i entuzjastów kosmosu, ponieważ uważa się je za silnych kandydatów na planety, na których mogłoby powstać lub przetrwać życie.

 

„Najlepszy kandydat na planetę oceaniczną”

Astronomowie pracujący nad badaniem nazwali TOI-1452 b jedną z najlepszych odkrytych do tej pory kandydatek na planetę oceaniczną. Po raz pierwszy została zauważona przez należący do NASA teleskop kosmiczny Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS), który bada całe niebo w celu znalezienia egzoplanet wokół pobliskich jasnych gwiazd.

TESS zauważył niewielki spadek jasności gwiazdy w układzie podwójnym co 11 dni, a astronomowie przewidzieli na podstawie tych danych planetę o około 70 procent większą od Ziemi.

Astronomowie z Université de Montréal przeprowadzili obserwacje uzupełniające z teleskopu na ziemi, aby potwierdzić typ planety i jej cechy.

„To nie była rutynowa kontrola,” przekazał Charles Cadieux, doktorant na Université de Montréal i członek Institute for Research on Exoplanets.

„Musieliśmy się upewnić, że sygnał wykryty przez TESS był rzeczywiście spowodowany przez egzoplanetę okrążającą TOI-1452, największą z dwóch gwiazd w tym układzie podwójnym”.

Aby opracować masę planety, przeprowadzono obserwacje za pomocą teleskopu z widmem podczerwieni, Canada-France-Hawaii Telescope na Hawajach.

Dzięki ponad 50 godzinom obserwacji oszacowali masę planety na prawie pięć razy większą od masy Ziemi.

„TOI-1452 b jest jedną z najlepszych kandydatek na planetę oceaniczną, jaką do tej pory znaleźliśmy”, powiedział Cadieux.

„Jej promień i masa sugerują znacznie mniejszą gęstość niż to, czego można by się spodziewać dla planety, która zasadniczo składa się z metalu i skał, jak Ziemia”.

 

Główny cel dla Teleskopu Webba

Uważa się, że TOI-1452 b jest skalista jak Ziemia, ale jej niższa niż oczekiwana gęstość jest spowodowana znacznie większą ilością wody niż ta, którą mamy na Ziemi.

Podczas gdy 70 procent powierzchni Ziemi pokryte jest wodą, woda stanowi mniej niż 1 procent masy naszej planety.

Analiza przeprowadzona przez astronomów wykazała, że aż 30 procent masy TOI- 1452 b może składać się z wody.

Jest to proporcja podobna do niektórych księżyców znajdujących się w naszym Układzie Słonecznym, takich jak Ganymede i Callisto z Jowisza, czy Tytan i Enceladus z Saturna.

Publikując swoje odkrycia w The Astronomical Journal, zespół już planuje kolejne badania z użyciem najpotężniejszego teleskopu w historii.

Nowo uruchomiony Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) cieszy się dużym zainteresowaniem, a zespół stojący za odkryciem TOI-1452 b już planuje zarezerwować trochę czasu na badanie swojej egzoplanety.

Jest ona na tyle blisko Ziemi, że astronomowie mogą badać jej atmosferę, a także znajduje się w rejonie nieba, który JWST może obserwować przez cały rok.

Dział: Kosmos

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE