2022-09-14 12:07:42 JPM redakcja1 K

Zielone światło dla tzw. boostera Omikronu

Kraje UE mogą stosować kolejną szczepionkę przypominającą: Komisja UE dopuściła do stosowania 2-walentną szczepionkę firmy BioNTech/Pfizer. Ma ona chronić przed dominującym podwariantem BA.4 i BA.5.


Komisja Europejska zatwierdziła nowy booster przeciw Covid-19 firmy BioNTech/Pfizer. Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciła dopuszczenie do obrotu szczepionki. Tak zwana szczepionka dwuwartościowa jest wymierzona zarówno w podwarianty BA.4 i BA.5, jak i w oryginalny szczep koronawirusa.

Badania wskazują, że nowa szczepionka będzie skuteczna zarówno na pierwotną wersję jak i podwarianty BA.4 i BA.5 w wywoływaniu odpowiedzi immunologicznej, podaje EMA. Oczekuje się, że szczepionka będzie równie bezpieczna jak jej pierwotna wersja. Ze względu na ograniczone dane władze bacznie przyglądają się wprowadzeniu jej na światowy rynek.

Zatwierdzenie szczepionki firmy BioNTech/Pfizer rozszerza po raz kolejny arsenał szczepionek, aby móc chronić się przed Covid-19 w okresie zbliżającej się jesieni i zimy.

Pierwszy booster Omikronu zatwierdzony

1 września dopuszczono pierwszą szczepionkę dopasowaną do Omikronu: dwie dawki firmy BioNTech/Pfizer i Moderny, które również celują w podwariant Omikronu BA.1.

Subwarianty BA.4 i BA.5 dominują obecnie na całym świecie, wywołały one w ostatnich miesiącach fale koronawirusa w Europie i USA.

Autor:
Tagesschau | Tłumaczenie: Natalia Maciejewska

Źródło:
https://www.tagesschau.de/wirtschaft/unternehmen/ema-covid-impfstoff-101.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.