2022-08-30 17:23:05 JPM redakcja1 K

Biden chce sprzedać Tajwanowi broń za ponad miliard dolarów

W związku z coraz bardziej agresywną polityką Chin wobec Tajwanu prezydent USA Joe Biden planuje zwrócić się do Kongresu o zatwierdzenie sprzedaży Tajwanowi broni o wartości 1,1 mld dolarów. O plan...

W związku z coraz bardziej agresywną polityką Chin wobec Tajwanu prezydent USA Joe Biden planuje zwrócić się do Kongresu o zatwierdzenie sprzedaży Tajwanowi broni o wartości 1,1 mld dolarów.

 

O planach Bidena poinformowało w poniedziałek Politico na podstawie anonimowych źródeł.

Administracja Bidena planuje zwrócić się do Kongresu o zatwierdzenie szacowanej na 1,1 miliarda dolarów sprzedaży broni dla Tajwanu, w tym 60 pocisków przeciwokrętowych i 100 pocisków powietrze-powietrze, podało Politico, powołując się na źródła, i zwracając uwagę na zwiększone napięcia między USA i Chinami.
Zaostrzona polityka Chin wobec Tajwanu

W połowie sierpnia ministerstwo obrony Tajwanu informowało o obecności 51 samolotów wojskowych i 6 okrętów wojennych Chińskiej Republiki Ludowej w Cieśninie Tajwańskiej i wokół niej.

W odpowiedzi na powtarzające się naruszenia, strona tajwańska wysłała swoje samoloty bojowe i okręty wojenne, by monitorowały sytuację. Włączone zostały systemy obrony przeciwrakietowej, wysłano również ostrzeżenia radiowe.

Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza od 4 sierpnia prowadziła bezprecedensowe ćwiczenia wokół Tajwanu w odwecie za wizytę przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi w Tajpej. Pomimo zakończenia manewrów w pobliżu Tajwanu, armia chińska zapowiedziała, że ChRL będzie regularnie prowadzić tego rodzaju manewry, by utrzymać zdolność bojową.

Autor:
Waldemar Stelmach, zdjecie: JIM LO SCALZO /PAP/EPA

Żródło:
RMF/PAP

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE