2022-10-05 20:14:28 JPM redakcja1 K

Obrońcy praw konsumenta mogą liczyć na prawo składania skarg

Czy stowarzyszenia ochrony konsumentów z powodu naruszenia danych osobowych może pozywać niezależne od naruszenia konkretnych praw osób, których dane dotyczą? Europejski Trybunał Sprawiedliwości odpowiedział twierdząco. Teraz kolej na Trybunał Federalny.

Zdjęcie: Leslie Ann - stock.adobe.com

Stowarzyszenia ochrony konsumentów powinny wkrótce otrzymać zielone światło od Trybunału Federalnego, aby pozywać do sądu firmy za ewentualne naruszenia ochrony danych – również wtedy, kiedy nie ma konkretnych ofiar. Można jednak postawić pewne warunki np. że przypuszczalnie poszkodowani konsumenci są również identyfikowani. Takie informacje pojawiły się na rozprawie w Karlsruhe, w której Federacja Niemieckich Organizacji Konsumenckich występuje przeciwko Facebookowi.

Kiedy Trybunał Federalny wyda wyrok, nie było początkowo jasne (syg. akt I ZR 186/17). Decyzja o prawie wnoszenia skarg jest ważna dla „wypełnienia postępowania”, powiedział przedstawiciel obrońców konsumentów, prawnik Trybunału Federalnego Peter Wassermann.

W konkretnym przypadku przedstawionego naruszenia chodzi o to, że na Facebooku zostały zaprezentowane darmowe gry stron trzecich, w których użytkownicy przynajmniej w wersji z 2012 r. klikając na „graj” mieliby wyrazić zgodę na przekazanie różnych danych operatorowi gry. W jednej z gier kończyło się to odpowiednim powiadomieniem: „ta aplikacja może publikować aktualizacje statusu, zdjęcia i więcej w twoim imieniu.” Sądy w Berlinie orzekały na korzyść obrońców konsumentów.

Czy konkurenci również mogą pozywać?

Prawnik Trybunału Federalnego Facebooka, Christian Rohnke, powiedział, że oczywiście pozwany od tego czasu zmienił środki. „Jesteśmy dziesięć lat do przodu.” Według przewodniczącego pierwszego wydziału cywilnego, Thomasa Knocha, Facebook wydał w międzyczasie oświadczenie o zrzeczeniu się go. Aby uzyskać ostateczny wyrok o prawie wnoszenia skarg w Niemczech niezależnie od dotkniętych użytkowników, byłby jednak kontynuowany.

Trybunał Federalny zwrócił się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości o radę, czy legitymacja procesowa stowarzyszenia narusza europejskie ogólne rozporządzenie o ochronie danych. Sędziowie z Luksemburgu orzekli w kwietniu, że upoważnione stowarzyszenia zgodnie z prawem krajowym mogą podejmować działania prawne w przypadku naruszeń ochrony danych przez gigantów internetowych zamiast użytkowników – również bez konkretnego zlecenia ze strony dotkniętego.

W dwóch kolejnych rozpatrywanych przypadkach dotyczących kwestii, czy konkurenci firmy – konkretnie farmaceuci – również mają prawo pozywać w sprawach o ochronę danych. W tej sprawie Europejski Trybunał Sprawiedliwości nie wypowiedział się w tej sprawie. Senat może więc jeszcze zadać kolegą z Luksemburga pytania w tej sprawie. Nie było też początkowo jasne, kiedy o tym zadecyduje.

Dział: Świat

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE