2022-10-04 15:56:32 JPM redakcja1 K

Kobieta umiera wskutek pobicia przez irańską policję moralności za “nieprawidłowe noszenie hidżabu”

Doniesiono, że młoda kobieta została pobita na śmierć przez irańską policję moralności za niedostosowanie się do surowych zasad panujących w państwie i dotyczących noszenia hidżabu.U Mahsy ...

Doniesiono, że młoda kobieta została pobita na śmierć przez irańską policję moralności za niedostosowanie się do surowych zasad panujących w państwie i dotyczących noszenia hidżabu.

U Mahsy Amini, lat 22, stwierdzono śmierć mózgu po tym, jak według doniesień, zapadła w śpiączkę po pobiciu przez policję we wtorek.

Po tym, jak Mahsa Amini zapadła w śpiączkę, lekarze stwierdzili u niej śmierć mózgu Źródło: Twitter

Młoda kobieta podróżowała z zachodniej prowincji Kurdystanu, żeby odwiedzić krewnych w Teheranie, stolicy Iranu. Według irańskiej policji, Mahsa nie przestrzegała zasad, które zgodnie z prawem wymagają od kobiet w Iranie noszenia hidżabu. Niezależne irańskie media, “IranWire”, donoszą, że policja zabrała Mahsę z ulicy Vozara Avenue tej nocy, kiedy miała być pobita na komisariacie, na którym przetrzymywano wiele kobiet. Równocześnie, powołując się na słowa naocznych świadków, inne media informują, że Mahsa została aresztowana i pobita w środku furgonetki należącej do policji moralności, w trakcie gdy wieziono ją do aresztu.

Brat młodej kobiety, Kiarash Amini, powiedział “IranWire”, że był razem z Mahsą, gdy patrol moralności zablokował im drogę, a ona sama została uprowadzona. Funkcjonariusze chwycili Mahsę i zmusili ją do wejścia do pojazdu. Młody człowiek twierdził, że policja moralności, znana jako Gasht-e Ershad, powiedziała mu, że uwolnią Mahsę w ciągu godziny po tak zwanej “lekcji reedukacyjnej” za “nieodpowiedni hidżab”, ale kiedy dotarł do budynku, usłyszał krzyki. Kiarash utrzymuje, że część zatrzymanych kobiet uciekła i potwierdziła jego najgorsze obawy. “Każda z nich mówiła, że ktoś w środku został zabity”, powiedział. “Pokazałem im zdjęcie Mahsy. Jedna z kobiet powiedziała, że Mahsa była obok niej, kiedy to się stało. Byłem zszokowany i przerażony. Zapytałem jednego z żołnierzy co się dzieje. Powiedział: “Jeden z naszych żołnierzy został ranny.” Kłamał. Nie wierzyłem mu. W tamtym ambulansie była Masha. Biegłem, aż dotarłem do Szpitala Kasra”. Lekarze mieli powiedzieć Kiarashowi, że jego siostra doznała udaru mózgu lub zawału serca. Później okazało się, że lekarze stwierdzili, że mózg Mashy “nie jest już przytomny”. Zmarła w piątek.

Policja w stolicy Iranu miała zaprzeczać wszelkim zarzutom o nadużycie i powiedziała, że Mahsa miała być zabrana na komisariat w celu “uzasadnienia i edukacji”, ale że młoda kobieta “nagle doznała problemów z sercem”. Te twierdzenie zostało odrzucone przez obrońców praw człowieka. Biuro Amnesty International ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej wypowiedziało się na ten temat: “Okoliczności prowadzące do podejrzanej śmierci 22-letniej młodej kobiety Mahsy Amini w areszcie, w tym oskarżeń o tortury i inne maltretowania, muszą być zbadane w postępowaniu karnym.” Kiarash powiedział Iranwire, że udał się do sądu, żeby złożyć skargę. “Będę to drążyć. Ale wiadomo, jak działa system. Dali mi list i kazali udać się do siedziby głównej przy Vozara Avenue, aby tam wnieść skargę. To tak, jakbym zabił kogoś w moim domu, a oni pytaliby mojego ojca o wskazanie mordercy. Ale nie pozwolę, żeby sprawa ucichła. Powiem wszystkim w Iranie co się stało.” W piątek prezydent Ebrahim Raisi polecił ministrowi spraw wewnętrznych, żeby przyjrzał się sprawie. Zdarzenie wywołało gniew wśród Irańczyków.

Irański dziennikarz i aktywista Masih Alinejad napisał na Twitterze: “Irańskie kobiety są oburzone. Przymusowy hidżab to główny filar dyktatury religijnej." Noszenie hidżabu stało się obowiązkowe po irańskiej rewolucji islamskiej w 1979 roku.

Matka Mahsy powiedziała później w wywiadzie dla stacji radiowej, że jej córka była w dobrej kondycji, zanim została zatrzymana przez policję.

Matka Mahsy powiedziała później w wywiadzie dla stacji radiowej, że jej córka była w dobrej kondycji, zanim została zatrzymana przez policję. Credit: Newsflash

Młoda kobieta miała zostać zatrzymana przez irańską policję moralności z powodu “nieprawidłowego hidżabu”.  Źródło: Twitter

Mahsa w chwili śmierci miała tylko 22 lata. Źródło: Newsflash
 

Autor:
Elsa Buchanan / Przetłumaczyła: Sonia Chudek

Źródło:
https://www.thesun.co.uk/news/19829569/young-woman-beaten-death-iran-morality-police-hijab/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE