Przepełnione więzienia: z 78 969 osadzonych w dniu 1 września, Francja pobiła swój kolejny rekord
Według danych opublikowanych w poniedziałek przez Ministerstwo Sprawiedliwości gęstość zaludnienia we francuskich zakładach karnych nadal rośnie. W dniu 1 września 3 609 więźniów było zmuszonych do spania na materacu, na podłodze, podczas gdy rok wcześniej liczba ta wynosiła 2 361 osadzonych.
Ogólna gęstość zaludnienia w więzieniach wynosi 127,3%, natomiast w aresztach śledczych, gdzie przebywają osadzeni oczekujący na proces, w przypadku których obowiązuje zasada domniemania niewinności, oraz skazani na krótkie wyroki, sięga 153,6%. Zdjęcie: Anne-Christine Poujoulat / AFP
To nowy rekord. Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości, opublikowanych w poniedziałek we Francji, w dniu 1 września w więzieniach przebywało 78 969 osób, w porównaniu z 78 397 w poprzednim miesiącu. Liczby te spadły nieznacznie 1 sierpnia po dziesięciu miesiącach wzrostu, co zwykle wynika ze spadku aktywności sądowniczej w okresie letnim. Poprzednia rekordowa liczba więźniów wynosiła 78 509 w dniu 1 lipca. Dnia 1 września 3 609 więźniów było zmuszonych do spania na materacach, na podłodze, w porównaniu do 2 361 rok wcześniej, a francuskie więzienia dysponowały 62 014 miejscami operacyjnymi. Ogólna gęstość zaludnienia wynosi 127,3%, natomiast w aresztach śledczych, w których przebywają osadzeni oczekujący na proces, w przypadku których obowiązuje zasada domniemania niewinności, oraz skazani na krótkie wyroki, sięga 153,6%. W 17 placówkach lub oddziałach liczba ta osiąga lub przekracza nawet 200%.
Problem przeludnienia więzień we Francji
W dniu 1 września w zakładach karnych przebywało łącznie 94 906 osób. Wśród nich znajduje się 15 937 osób, które nie są osadzone, ale są objęte dozorem elektronicznym lub odbywają karę poza zakładem karnym, oraz 20 563 osób tymczasowo aresztowanych, które czekają na ostateczny wyrok. Według badania opublikowanego w czerwcu przez Radę Europy Francja plasuje się wśród najgorszych krajów w Europie pod względem przeludnienia więzień, zajmując trzecie miejsce za Cyprem i Rumunią. Podjęto jednak działania mające na celu rozwiązanie tego problemu, takie jak zakaz wymierzania kary pozbawienia wolności krótszej niż jeden miesiąc, dostosowanie wymiaru kary oraz rozwój prac społecznych. Te okazują się jednak niewystarczające. Poprzednia władza liczyła również na budowę 18 000 miejsc w więzieniach do 2027 r., aby zwiększyć pojemność do 78 000 miejsc operacyjnych. Oprócz tego, że cel ten napotkał poważne opóźnienia i wydaje się już przestarzały w obliczu obecnej sytuacji, wiele podmiotów i obserwatorów uważa, że nie rozwiąże to problemu.
Dział: Świat
Autor:
Le Parisien avec AFP | Tłumaczenie: Jagoda Wróbel – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/