2022-10-06 08:08:57 JPM redakcja1 K

Motyl monarcha w niebezpieczeństwie

Zagrożone gatunki: Motyl monarcha w niebezpieczeństwie, a populacja dzikich tygrysów liczniejsza niż się spodziewano.

Zagrożone gatunki: Motyl monarcha w niebezpieczeństwie, a populacja dzikich tygrysów liczniejsza niż się spodziewano.

Dobra i zła wiadomość. Na świecie jest o 40% więcej dzikich tygrysów, niż wcześniej zakładano, a populacja Panthera tigris - tygrysa azjatyckiego "wydaje się stabilizować, a nawet wzrastać", nawet jeśli pozostaje on gatunkiem zagrożonym - ujawniła w czwartek Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody. Z kolei migrujący monarcha, majestatyczny motyl zdolny do pokonywania tysięcy kilometrów każdego roku, by przejść proces rozrodu, dołączył do czerwonej księgi, głównie z powodu zmian klimatycznych i niszczenia jego siedlisk.

Od 3726 do 5578 tygrysów żyjących na wolności

Światowa populacja tygrysów żyjących na wolności została po raz ostatni oszacowana w 2015 roku, a nowy pomiar stawia liczbę tych eleganckich, pasiastych kotów na poziomie od 3 726 do 5 578. Skok o 40% "można wyjaśnić ulepszeniem techniki monitorowania, która wykazała, że tygrysów jest więcej niż wcześniej sądzono, oraz że ich liczba na świecie wydaje się być stabilna lub nawet rosnąca", napisała w swojej aktualizacji przełomowej czerwonej księgi gatunków zagrożonych, Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody.

"Tendencje demograficzne wskazują, że projekty takie jak Zintegrowany Program Ochrony Siedlisk Tygrysów są skuteczne i że odbudowa gatunku jest możliwa tak długo, jak długo trwają działania ochronne" - zauważa Unia, która składa się z ponad 1400 organizacji członkowskich. Tygrysy nie są jednak wolne od zagrożeń i pozostają gatunkiem zagrożonym. "Główne zagrożenia obejmują kłusownictwo nie tylko na tygrysy, lecz również na ich ofiary, oraz fragmentację i niszczenie ich siedlisk naturalnych z powodu rosnącej presji ze strony rolnictwa i ludzkich instytucji" - podkreśla Unia.

Upadły monarcha

Z kolei migrujący motyl monarcha, podgatunek motyla monarchy (Danaus plexippus), odnotował ogromny spadek populacji w Ameryce Północnej "o 22% do 72% w ciągu ostatniej dekady" - podaje organizacja. "Aktualizacja czerwonej księgi podkreśla kruchość cudów natury, takich jak unikalny spektakl motyli monarchów migrujących na odległość tysięcy kilometrów" - powiedział cytowany w oświadczeniu doktor Bruno Oberle, dyrektor generalny Unii. Wycinka lasów, wylesianie, pestycydy i herbicydy "zabijają motyle i trojeść - roślinę, na której żerują larwy monarchy.

To bolesne widzieć te wspaniałe motyle i ich niezwykłą migrację balansującą na krawędzi upadku" - mówi Anna Walker z New Mexico BioPark Society, która oszacowywała liczbę wspomnianych owadów. Ich zachodnia populacja zmniejszyła się o około 99,9% od lat 80., a większa, populacja wschodnia o 84% w latach 1996-2014. "Pytanie, czy pozostało wystarczająco dużo motyli, aby utrzymać populacje i zapobiec ich wyginięciu, nie przestaje niepokoić" - ostrzega Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody. Dla Anny Walker, dzięki mobilizacji społeczeństwa i organizacji, aby spróbować chronić tego pięknego motyla i jego siedliska, "istnieją wciąż znaki nadziei".

Zagrożone jesiotrowate
Z deszczu pod rynnę, wpłynęła też sytuacja ryb z rodziny jesiotrowatych - również wędrownych - w tym bieługi, znanej z cennej ikry, z której produkuje się kawior oraz mięsa - czytamy w liście. "Wszystkie rodzaje jesiotrów (które również są gatunkiem migrującym) żyjące jeszcze na półkuli północnej, są obecnie zagrożone wyginięciem z powodu zapór wodnych oraz kłusownictwa” - podaje Unia. Z dwudziestu sześciu pozostałych na świecie gatunków jesiotra, 100% jest obecnie zagrożonych wyginięciem, a spadek ich liczebności jest bardziej wyraźny, niż wcześniej sądzono. Jesiotr jeziorny (Acipenser dabryanus) przeszedł z kategorii ‘krytycznie zagrożonego’ do ‘wymarłego w środowisku naturalnym’, a ponowna ocena liczebności potwierdziła również wyginięcie wiosłonosa chińskiego (Psephurus gladius). Czerwona księga przypisuje gatunki do jednej z ośmiu kategorii zagrożenia - w najnowszej wersji oceniono łącznie 147 517 gatunków, z których 41 459 uznano za zagrożone wyginięciem: spośród nich 9 065 to gatunki krytycznie zagrożone; 16 094 to gatunki zagrożone, a 16 300 to gatunki narażone.

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE