Oto najszczęśliwsze kraje roku 2024
Ranking World Happiness Report jest już dostępny i po raz kolejny kraje nordyckie otrzymały najwyższe noty. Kraj zajmujący miejsce pierwsze, Finlandia, utrzymuje się na swojej czołowej pozycji bez przerwy od siedmiu lat.
Fot Kota Rovaniemi (Instagram.com/lorenzmira_lapland)
Artikel ini telah tayang di Idntimes.com dengan judul "7 Kota Indah di Finlandia yang Buatmu Jatuh Cinta Pertama Kalinya".
Klik untuk baca: https://www.idntimes.com/travel/destination/ratna-herlina/kota-indah-di-finlandia-c1c2.
Tegoroczny raport jest pierwszym w historii, który zawiera oddzielne rankingi dla różnych grup wiekowych i to, co wykazuje, ujawnia smutną prawdę na temat poziomu satysfakcji z życia wśród młodych osób w niektórych częściach świata.
Poziom szczęścia spadł w Ameryce Północnej tak gwałtownie, że młodzież jest tam bardziej nieszczęśliwa niż osoby w podeszłym wieku. Te niskie wyniki spowodowały, że Stany Zjednoczone wypadły z ogólnej pierwszej dwudziestki po raz pierwszy odkąd raport zaczął być publikowany w 2012.
Jednak ten spadek w rankingu USA i innych państw wynika też z tego, że inne kraje – zwłaszcza ze Wschodniej Europy – zaliczyły pozytywny wzrost poziomu szczęścia.
Najszczęśliwsze kraje
Finlandia po raz kolejny obejmuje pozycję najszczęśliwszego kraju świata.
Tak wynika z corocznego raportu publikowanego, by uczcić obchodzony 20 marca Międzynarodowy Dzień Szczęścia ONZ.
Raport ten czerpie informacje z wyników ogólnoświatowej ankiety przeprowadzanej w ponad 140 krajach. Państwa są potem szeregowane według poziomu szczęścia obliczonego na podstawie średniej oceny życia mieszkańców, biorąc pod uwagę trzy ostatnie lata, czyli w tym przypadku od 2021 do 2023. Raport powstał we współpracy Instytutu Gallupa, Oxford Wellbeing Research Centre, UN Sustainable Development Solutions Network oraz kolegium redakcyjnego.
Chłodny naród Finlandii – gdzie zimą tańcują zorze polarne a latem słońce może świecić całą noc – wydaje się rozgryzł sekret co robić, aby tworzyć odpowiednie warunki społeczne do budowania szczęścia.
W ankiecie każdy uczestnik proszony jest o ogólne ocenienie całości swojego życia, uwzględniając te aspekty, które są dla niego najistotniejsze, mówi John Helliwell, emerytowany profesor ekonomii w Vancouver School of Economics na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej oraz redaktor World Happiness Report.
„Okazuje się, że Finlandia obfituje w te wszystkie ważne elementy: ludzie zwracają sobie upuszczone na ulicy portfele, pomagają sobie nawzajem, mają też dostęp do ogólnodostępnej opieki medycznej i edukacji na wysokim poziomie, co oznacza mniej więcej taki sam poziom startowy dla każdego” – dodaje Helliwell.
Zaznacza też, że to szczęście przenosi się również na mieszkających tam imigrantów, jako że wszyscy chętnie dzielą się przepisem na przyjemne życie z nowoprzybyłymi.
Raport przygląda się sześciu kluczowym wariantom, które składają się na ocenę życia: PKB przypadające na mieszkańca, wsparcie socjalne, średnia długość życia, wolność, hojność i postrzegany poziom korupcji.
Nordyccy sąsiedzi Finlandii zdobyli podobnie wysokie wyniki z Danią (miejsce 2.), Islandią (miejsce 3.) i Szwecją (miejsce 4.) plasującymi się w pierwszej piątce oraz Norwegią (miejsce 7.) zajmującą wygodne miejsce w pierwszej dziesiątce.
Izrael na miejscu 5. może zaskakiwać, biorąc pod uwagę trwającą tam wojnę z Hamasem, jednakże kraj ten utrzymuje się w pierwszej dziesiątce od 2022. Autorzy rankingu zaznaczają, że jest on bazowany na średniej z trzech lat, co często oznacza, że wpływ „katastrofalnych wydarzeń mających miejsce w konkretnym roku” nie jest aż tak zauważalny.
Trzeba mieć też na uwadze moment, w którym ankieta została przeprowadzona, bo to również ma znaczenie jeśli chodzi o sytuacje kryzysowe. W Izraelu ankietę przeprowadzono po ataku Hamasu z siódmego października, ale jeszcze przed wynikającymi z niego działaniami wojennymi. Więc pomimo tego, że ocena życia w tamtym momencie gwałtownie spadła, to jednak była to jedynie jedna trzecia ogólnego wyniku.
Raport, opierający się w dużej części na Gallup World Poll, obejmuje również informacje na temat Palestyny, pomimo faktu, że jej status kraju pozostaje kwestią dyskusyjną, która plasuje się w nim na miejscu 103. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w palestyńskim terytorium Gazy oraz West Bank ankietę przeprowadzono jeszcze przed wydarzeniami z siódmego października.
Holandia (miejsce. 6), Luksemburg (miejsce. 8), Szwajcaria (miejsce. 9) oraz Australia (miejsce 10.) zamykają pierwszą dziesiątkę.
Stany Zjednoczone wypadają z pierwszej dwudziestki
Stany Zjednoczone (miejsce 23.) i Niemcy (miejsce 24.) wypadły tym razem z pierwszej dwudziestki, po części w wyniku wzrostu poziomu szczęścia w innych krajach – szczególnie w Czechach (miejsce 18.), Litwie (miejsce 19.) i Słowenii (miejsce 21.). Wielka Brytania zajmuje 20. miejsce.
Chociaż w ogólnym zestawieniu Litwa uplasowała się na miejscu 19., w grupie osób poniżej trzydziestego roku życia to ona osiągnęła tytuł najszczęśliwszego kraju 2024. Dla osób po sześćdziesiątce, Litwa otrzymała 44. miejsce.
W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie poziom szczęścia obywateli poniżej trzydziestego roku życia był dramatycznie niższy niż ten, jaki deklarowały osoby mające lat sześćdziesiąt i więcej. Wśród tych najmłodszych mieszkańców USA zajęło miejsce 62., zaś wśród tych starszych 10. miejsce. Podobnie, Kanada znalazła się na miejscu 58. wśród młodszych, a na miejscu 8. wśród starszych.
Australia oraz Nowa Zelandia również zanotowały niższe oceny ze strony młodych obywateli, jednak nie aż do tego stopnia.
Helliwell tłumaczy, że te niskie wyniki wśród osób młodych nie biorą się z takich problemów jak słaba edukacja, mniejsze zarobki, czy więcej chorób.
„Chodzi o to, jak oni postrzegają swoje życia. Odpowiedź na to pytanie opiera się w dużym stopniu na nastrojach” – mówi. Helliwell po części przypisuje ten spadek wiadomościom, którymi karmią się mieszkańcy tych czterech, w większości anglojęzycznych, krajów.
„Ciągle słyszą w wiadomościach rzeczy, które czynią ich nieszczęśliwymi, potem się nimi dzielą i to może dodawać do tego nieszczęścia” – Helliwell kontynuuje.
I taka właśnie jest natura tego, co się dzieje - dodaje.
„Niezależnie od tego, na którą instytucję spojrzeć, obywatele Ameryki Północnej wydają się ciągle kłócić o prawa czy obowiązki, o to, kto powinien co zrobić, aby poprawić obecną sytuację i kogo obwinić, za to, co nie poszło dobrze w przeszłości.”
Helliwell podkreśla również, że dyskusje wydają się dotyczyć „tego, kogo można obwinić i komu należą się jakie prawa i przywileje, nie wspomina się za to o przełamywaniu dzielących nas barier czy potrzebie wspólnej pracy, aby faktycznie coś zbudować, nie poprzez regulacje i pozwy sądowe, ale po prostu poprzez kolektywny wysiłek w celu poprawy sytuacji”.
Wbrew pozorom jednak są dla młodych ludzi także dobre wieści.
„Patrząc całościowo, na poziomie ogólnoświatowym osoby w wieku od 15. do 24. roku życia doświadczyły wzrostu poziomu zadowolenia z życia w okresie od 2006 do 2019 roku i to zadowolenie od tamtego czasu utrzymuje się na stabilnym poziomie” – twierdzi raport. „Obraz ten różnił się jednak w zależności od regionu. Satysfakcja z życia młodych spadła w Ameryce Północnej, Europie Zachodniej, na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej oraz w Azji Południowej. W pozostałych regionach za to wzrosła.”
Kolejnym pozytywem związanym z młodymi osobami według Helliwella jest wzrost ogólnej dobroczynności, który chociaż wystąpił podczas pandemii wśród wszystkich pokoleń, to był szczególnie wyraźny wśród ludzi młodych i, co najważniejsze, wydaje się utrzymywać do dzisiaj.
„To zdecydowanie pocieszające. Pomimo tego, że w niektórych krajach młodzież nie czuje się szczęśliwa, to jednak dalej potrafią i przede wszystkim chcą angażować się w dobroczynne działania na rzecz innych. I to daje nadzieję na przyszłość”.
20 najszczęśliwszych krajów świata w 2024
Finlandia
Dania
Islandia
Szwecja
Izrael
Holandia
Norwegia
Luksemburg
Szwajcaria
Australia
Nowa Zelandia
Costa Rica
Kuwejt
Austria
Kanada
Belgia
Irlandia
Czechy
Litwa
Wielka Brytania
A na dole listy
Afganistan pozostaje najniżej ocenianym pod względem poziomu szczęścia krajem świata. Liban, Lesotho, Sierra Leone i Kongo również znalazły się na samym dole rankingu.
Dział: Świat
Autor:
Marnie Hunter | Tłumacz: Karolina Cieślicka
Źródło:
https://edition.cnn.com/travel/worlds-happiest-countries-2024-wellness/index.html