2022-11-25 15:09:36 JPM redakcja1 K

Ćwiczenia wojskowe co najmniej raz w roku. Nowa umowa między Tadżykistanem a Chinami

Tadżykistan i Chiny będą co najmniej raz w roku organizować wspólne ćwiczenia antyterrorystyczne.

Tadżykistan i Chiny będą co najmniej raz w roku organizować wspólne ćwiczenia antyterrorystyczne.

Tak wynika z umowy międzyrządowej, której tekst 21 listopada był do dyspozycji Radia Ozodi. Wcześniej prezydent Emomali Rachmon polecił Ministerstwu Spraw Wewnętrznych kraju podpisanie tej umowy w imieniu rządu Tadżykistanu.

Porozumienie przewiduje, że wojskowi obu krajów podczas ćwiczeń wypracują koordynację działań na wypadek zagrożenia terrorystycznego. Państwo, w którym odbędą się ćwiczenia wojskowe, zapewni żołnierzom broń i sprzęt, stworzy wszelkie warunki do wjazdu i przemieszczania sprzętu wojskowego po zaplanowanej wcześniej trasie.

Personel wojskowy Tadżykistanu i Chin prowadził wcześniej ćwiczenia wojskowe na terenie garnizonu wojskowego w obwodzie Iszkaszym Górskobadachszańskiego Wilajetu Autonomicznego oraz w bazie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Tadżykistanu w wąwozie Ramit. W tym czasie siły specjalne obu krajów opracowały atak pozorowanych terrorystów, którzy przedostali się z Afganistanu, a ćwiczenia śledzili przedstawiciele krajów Szanghajskiej Organizacji Współpracy.

Od 2015 roku zauważalna jest intensyfikacja współpracy wojskowej między Chinami a Tadżykistanem. Wcześniej Chiny ograniczały współpracę z Tadżykistanem głównie w sferze gospodarczej – chińskie firmy zajmują się głównie zagospodarowaniem złóż złota i srebra w Tadżykistanie.

W lutym 2019 r. gazeta "Washington Post", powołując się na relacje mieszkańców i zdjęcia satelitarne okolicy, napisała, że w dystrykcie Murgab w Górskobadachszańskim Wilajecie Autonomicznym, kilka kilometrów od granicy z Chinami, od trzech lat zlokalizowana jest tajna chińska baza wojskowa. W XIX wieku na tym terenie istniał wysunięty posterunek Imperium Rosyjskiego, ale okoliczni mieszkańcy w rozmowie z amerykańskim dziennikarzem twierdzili, że dziś stacjonuje tam kilkuset chińskich żołnierzy.

Jednak władze Tadżykistanu zaprzeczyły tym informacjom, twierdząc, że na granicy z Górskobadachszańskim Wilajetem Autonomicznym na terytorium samych Chin znajduje się jedynie posterunek graniczny.

W październiku 2021 roku władze Tadżykistanu poinformowały, że Chiny zbudują bazę we wsi Vakhan w dystrykcie Iszkaszim Górskobadachszańskiego Wilajetu Autonomicznego, ale będzie ona należeć do specjalnej jednostki szybkiego reagowania departamentu ds. przestępczości zorganizowanej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Tadżykistanu.

Autor:
Tłumaczenie: Redakcja

Żródło:
https://rus.ozodi.org/a/32140156.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE