2023-12-23 08:54:17 JPM redakcja1 K

Dlaczego premier Izraela powinien stanąć przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym za zbrodnie wojenne?

29 listopada 1947 r. zapoczątkował się konflikt arabsko-żydowski za sprawą rezolucji ONZ, która podzieliła Palestynę na dwa państwa. Od tego czasu minęło 76 lat, a wojna nadal trwa.

Zdjęcie: Fatima Shbair/AP

29 listopada 1947 r. zapoczątkował się konflikt arabsko-żydowski za sprawą rezolucji ONZ, która podzieliła Palestynę na dwa państwa. Od tego czasu minęło 76 lat, a wojna nadal trwa. 7 października 2023 nastąpił atak Hamasu, następnie Izrael wypowiedział wojnę. Binjamin Netanjahu - prawicowy i konserwatywny premier judaistycznego państwa zapowiedział, że walka będzie trwała do końca.

Zabójstwo dwóch chrześcijanek w strefie Gazy

16 grudnia 2023 matka z córką przebywały w kościele będącym na terenie Gazy. Snajperem okazał się izraelski żołnierz. „Nahida i jej córka Samar zostały zastrzelone, gdy szły do ​​klasztoru sióstr. Jedna z nich zginęła, gdy próbowała przenieść drugą w bezpieczne miejsce” – napisano. Patriarchat podkreślił, że przed rozpoczęciem strzelaniny nie wydano żadnego ostrzeżenia i dodał, że „rozstrzelano ich z zimną krwią na terenie parafii, gdzie nie ma stron wojujących”. W oświadczeniu podano, że siedem kolejnych osób zostało rannych w wyniku ostrzału, gdy próbowały chronić innych. „To wycelowana kampania śmierci w okresie Bożego Narodzenia, wymierzona w najstarszą wspólnotę chrześcijańską na świecie” – stwierdził Hammam Farah, członek rodziny Nahidy i Samar w internetowym wpisie. Do sprawy odniósł się nawet papież Franciszek: „Niektórzy powiedzieliby: To jest wojna. To terroryzm. Tak, to jest wojna. To terroryzm” – stwierdził. To zabójstwo narusza prawo, czyli podlega pod zbrodnię wojenną.

Głód w Gazie

Z raportu sporządzonego przez 23 agencje ONZ i organizacje pozarządowe wynika, że ​​cała ludność Gazy znajduje się w kryzysie głodu, a poziom żywnościowy 576 600 osób jest katastrofalny – czyli głoduje. Tymczasem liczba ofiar śmiertelnych bezlitosnego bombardowania Gazy przez Izrael przekroczyła 20 000 z czego 70 procent to kobiety i dzieci. Około 1,9 miliona mieszkańców Gazy (ponad 80 procent populacji) zostało wypędzonych ze swoich domów. Ponad milion osób przebywa w schronach ONZ.

Zbrodniarz wojenny

W sierpniu 1945 Komisja Narodów Zjednoczonych do Spraw Zbrodni Wojennych sporządziła sprecyzowane zasady odpowiedzialności, które mówią: “Takie pogwałcenie będzie obejmowało, ale nie będzie ograniczone do morderstw, złego obchodzenia się lub deportacji na roboty przymusowe albo w innym celu ludności cywilnej na okupowanym obszarze lub z tego obszaru, do mordowania lub złego obchodzenia się z jeńcami wojennymi lub osobami na morzu; do zabijania zakładników; do rabunku własności publicznej lub prywatnej; do bezmyślnego burzenia osiedli, miast lub wsi albo do spustoszeń nie usprawiedliwionych koniecznością wojenną.” Premier Binjamin Netanjahu przekroczył wszelkie zasady i powinien ponieść konsekwencje, czyli stanąć przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym. Za politykę, którą teraz reprezentuje może otrzymać wyrok dożywotniego więzienia lub śmierci. 

Inne źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnia_wojenna

https://www.aljazeera.com/news/2023/12/17/israeli-forces-kill-two-christian-women-in-cold-blood-inside-gaza-church?traffic_source=KeepReading

Dział: Świat

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE