2023-09-25 21:32:29 JPM redakcja1 K

Igrzyska Azjatyckie w Hangzhou rozpoczynają się innowacyjną, spektakularną ceremonią otwarcia

W sobotę, w dniu równonocy jesiennej, jednego z tradycyjnych chińskich terminów słonecznych, ceremonia otwarcia 19. Igrzysk Azjatyckich rozpoczęła się od bębnów „Water Jade Cong” wybijających ekscytujący dźwięk wody, aby powitać gości na stadionie Hangzhou Olympic Sports Center nazywanym „Wielkim Lotosem”.

W Hangzhou ceremonia otwarcia prezentuje melodię i rytm wody. Ceremonia tematyczna „Tides of Asia” pokazuje, że Chiny mieszają się z Azją i światem jak fala, która nieustannie pędzi do przodu. Interpretując wiele odmian „wody”, przedstawienia podkreślają gwałtowny ruch „przypływu” w górę.

Pasjonujące zderzenie cywilizacji milenijnej ze współczesnymi technicznymi efektami wizualnymi ukazuje dziedzictwo romansu w stylu chińskim, a symbioza orientalnej estetyki i międzynarodowej wizji ujawnia walkę o chińską modernizację.

Dzięki połączeniu stylów chińskiego i azjatyckiego przekazuje widzom wizję budowania społeczności ze wspólną przyszłością.

Gdy sportowcy z 45 krajów i regionów weszli na obiekt, na dużym ekranie podłogowym pojawił się kształt wachlarza pułkowego, witając ich niepowtarzalnym aromatem Jiangnan. Z entuzjazmem grano na bębnach z kwiatami osmantusa, czemu towarzyszyła chińska muzyka ludowa, która dopingowała sportowców. Tymczasem publiczność na stadionie nie przestawała oklaskiwać zawodników z wszystkich krajów.

„Widzom i mieszkańcom Hangzhou mówimy „Xie xie” (język chiński – dziękuję) z powodu ciepłego powitania, gościnności i przyjaźni” – powiedział podczas ceremonii otwarcia Raja Randhir Singh, pełniący obowiązki przewodniczącego Azjatyckiej Rady Olimpijskiej (OCA) 19. Igrzysk Azjatyckich. Wyraził także uznanie Komitetowi Organizacyjnemu (HAGOC), oczekując, że zostanie on nagrodzony „najwspanialszymi i najbardziej udanymi Igrzyskami Azjatyckimi w historii”.

Następnie prezydent Chin Xi Jinping ogłosił otwarcie 19. Igrzysk Azjatyckich.

Potem odbyła się prezentacja trzech rozdziałów. Połączono to z tradycyjnymi chińskimi elementami „qin, szachów, kaligrafii, malarstwa, poezji, wina i herbaty” umieszczonymi w rekwizytach, podczas gdy w niebo wzleciały latarnie VR, AR i wirtualnego obrazowania, symbolizując jedność wszystkich Azjatów.

Po zapierającej dech w piersiach prezentacji ukazującej zderzenie pływów stylu narodowego, przyrody, nauki i technologii, sportu oraz fali czasów, kocioł został zapalony wspólnie przez mistrza olimpijskiego w pływaniu Wang Shuna i ponad 100 milionów osób, które „cyfrowo niosły pochodnię”.

Ceremonia cyfrowa i ekologiczna

Oprócz spektakularnych obrazów i wzruszających chwil, ta ceremonia otwarcia łączyła także awangardową praktykę technologii cyfrowej i zielonej energii.

Najważniejszym punktem ceremonii otwarcia stało się także tworzenie oszałamiających efektów wizualnych przy użyciu technologii cyfrowej. Podczas tej ceremonii otwarcia rzeka Qiantang i kultowy most Gongchen łączący czasy starożytne i współczesne zostały bezpośrednio wyświetlone na scenie poprzez koordynację ekranu naziemnego i ekranu stereoskopowego oraz poprzez zaprojektowanie efektów wizualnych 3D i obrazów wirtualnych gołym okiem. Integracja technologii 3D widocznej gołym okiem, rzeczywistości rozszerzonej (AR) i sztucznej inteligencji (AI) zapewniła widzom na całym świecie świeże i ekscytujące wrażenia.

Forma zapalania kotła podczas ceremonii otwarcia dużych imprez sportowych zawsze budziła duże zainteresowanie. Podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Azjatyckich w Hangzhou po raz pierwszy pokazano ceremonię oświetlenia „integracji wirtualnej i rzeczywistości”, prezentującą innowacje technologiczne ery inteligentnej.

Podczas ostatniej części ceremonii setki milionów ludzi w całej Azji było pełnych entuzjazmu, obserwując, jak Wang Shun i osoby, które „cyfrowo niosły pochodnię” wspólnie zapalają główną wieżę pochodni.

Każdy uczestnik online to punkt świetlny, który zbiega się nad rzeką Qiantang, tworząc symboliczną „osobę cyfrową”, która spotyka się z niosącym pochodnię w głównym miejscu wydarzenia, aby zapalić główną wieżę pochodni. Świadczy to o rezonansie między światem cyfrowym a światem realnym i wyraża pragnienie zbudowania w Azji wspólnoty dzielącej ten sam los.

„Global Times” dowiedział się, że internetowa akcja „cyfrowego niesienia pochodni” została uruchomiona jednocześnie z prawdziwą sztafetą z pochodnią. Przed ceremonią otwarcia łączna liczba osób, które „cyfrowo niosły pochodnię” Igrzysk Azjatyckich przekroczyła 104 miliony.

Zhang Shaorong, dyrektor generalny biura Alipay Asian Games w Ant Group, powiedział "Global Times" w sobotę, że w Chinach jest bardzo niewiele platform internetowych, które podejmowały w przeszłości działania online na tak dużą skalę.

"Obecnie większość popularnych na rynku interaktywnych silników 3D, takich jak Unity i Unreal Engine, jest opracowywana przez zagranicznych producentów, ale te „ciężkie” produkty mają wysokie wymagania w stosunku do urządzeń mobilnych" - poinformował "Global Times" Fang Kai, dyrektor ds. użytkowników i dobra publicznego działu technologii w firmie Alipay Ant Group.

„Bardzo ważne staje się opracowanie lekkiego, wydajnego i wysokiej jakości silnika Web3-D, aby stworzyć cyfrową platformę niosącą pochodnię dla Igrzysk Azjatyckich, w której każdy może wziąć udział” – zauważył Fang.

Aby zapewnić płynne działanie nowych i starych modeli, zespół projektowy Alipay utworzył pomieszczenie testowe na dużą skalę. Wykorzystując setki telefonów komórkowych różnego wieku i różnych modeli, zespół przeprowadził ponad 100 000 testów, aby pomóc Igrzyskom Azjatyckim w Hangzhou osiągnąć cel wyrażony w tym zdaniu: „każdy może cyfrowo nieść pochodnię za pomocą telefonu komórkowego”.

„Mamy nadzieję, że dziesiątki tysięcy ludzi również będzie mogło wziąć udział w występie na żywo podczas ceremonii otwarcia.” – powiedział Sha Xiaolan, główny dyrektor ceremonii otwarcia Igrzysk Azjatyckich w Hangzhou. „To pokazuje również, że Igrzyska w Hangzhou to inteligentne Igrzyska Azjatyckie, które pozwalają stworzyć klasyczną pamięć o Igrzyskach Azjatyckich dzięki potędze innowacji naukowych i technologicznych”.

To niesamowite, że kocioł jako pierwszy na świecie jest oświetlony zielonym metanolem o zerowej emisji dwutlenku węgla. Jednocześnie ceremonia otwarcia przyniosła światu wizualną ucztę dzięki technologii cyfrowej i genialnym elektronicznym fajerwerkom.

"Spektakularna ceremonia otwarcia Igrzysk Azjatyckich w Hangzhou zyskała popularność, co odzwierciedla zdolność i szczerość Chin jako ważnej potęgi w Azji do zorganizowania takiej imprezy sportowej, aby Azjaci mogli dzielić chwałę tego wydarzenia" – skomentował dla "Global Times" Zhang Yiwu, profesor z Uniwersytetu Pekińskiego.

Analitycy zwrócili uwagę, że ceremonia otwarcia w pełni pokazała piękno Hangzhou, słynnego chińskiego miasta pod względem historycznym i kulturalnym, a jednocześnie odzwierciedlała Hangzhou i chińską tradycję gościnności, otwartości i tolerancji, która jest cechą chińskiej cywilizacji.

„Nie chodzi tylko o promowanie sławy Hangzhou czy dalsze zwiększanie wpływów Chin, ale ceremonia pozwoliła Azji zyskać doskonałą platformę wymiany i interakcji, a także pokazała, że w krajobrazie świata znaczenie Azji obecnie rośnie i staje się coraz bardziej widoczne” – powiedział Zhang.

Ceremonię zakończyła piosenka przewodnia, a z nieba nad „Wielkim Lotosem” spadły symulowane płatki osmantusa, gdzie cała publiczność zanurzyła się w jesiennej scenerii miasta.

Około 12 500 sportowców z 45 krajów i regionów bierze udział w Igrzyskach Azjatyckich w Hangzhou odbywających się od 23 września do 8 października, co stanowi rekord w historii Igrzysk Azjatyckich.

Dział: Świat

Autor:
Cui Fandi, Lin Xiaoyi i Fan Wei | Tłumaczenie i opracowanie: Redakcja JPM

Żródło:
https://www.globaltimes.cn/page/202309/1298759.shtml

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE