2022-11-28 09:44:55 JPM redakcja1 K

Parlament Europejski nazywa Rosję sponsorem terroryzmu

Parlament Europejski przegłosował w środę rezolucję uznającą Rosję za państwowego sponsora terroryzmu na tle działań wojennych na Ukrainie. 494 posłów na 596 było za, 58 posłów było przeciw, 44 wstrzymało się od głosu, informuje RBC.

Parlament Europejski przegłosował w środę rezolucję uznającą Rosję za państwowego sponsora terroryzmu na tle działań wojennych na Ukrainie. 494 posłów na 596 było za, 58 posłów było przeciw, 44 wstrzymało się od głosu, informuje RBC. Uchwały Parlamentu Europejskiego mają charakter doradczy. Również prawodawstwo UE nie zawiera terminu „kraj-sponsor terroryzmu”, dlatego decyzja Parlamentu Europejskiego nie będzie miała skutków prawnych dla Rosji. W projekcie rezolucji opublikowanym 21 listopada na stronie internetowej Parlamentu Europejskiego autorzy oskarżają Rosję o zbrodnie wojenne na Ukrainie, ataki rakietowe na infrastrukturę energetyczną kraju, kryzys humanitarny w Mariupolu i światowy kryzys żywnościowy, a także o nielegalną aneksję ziem ukraińskich. Ponadto wspomina się o poparciu dla syryjskiego prezydenta Baszara al-Assada oraz o werdykcie w sprawie MH17. W projekcie rezolucji wzywa się państwa członkowskie UE do opracowania „ram prawnych dla wyznaczania państw jako sponsorów terroryzmu i państw stosujących środki terrorystyczne, co pociągnie za sobą szereg istotnych środków ograniczających wobec tych państw i będzie miało poważne konsekwencje ograniczające dla stosunków UE z tymi państwami”. Rosja powinna następnie znaleźć się na takiej utworzonej liście. Partnerów UE zachęca się do podjęcia podobnych działań.

Projekt rezolucji odzwierciedla także „konieczność wysiłków na rzecz międzynarodowej izolacji” Rosji, w tym kwestię jej członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Dokument wzywa także do uznania PKW Wagnera i wchodzącego w skład Gwardii Rosyjskiej 141 Pułku im. Achmata Kadyrowa za organizacje terrorystyczne i wpisania ich na odpowiednią listę UE. Ponadto odzwierciedla potrzebę rozszerzenia sankcji i wzmocnienia kontroli nad ich realizacją. Wcześniej podobne uchwały uznające Rosję za państwo wspierające terroryzm przyjęły parlamenty Łotwy, Litwy, Polski, Estonii oraz izba niższa najwyższego organu ustawodawczego Republiki Czeskiej. Tymczasem ambasador Stanów Zjednoczonych ds. międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych, Beth Van Shack, powiedziała wczoraj, że Rosja nie mieści się w ramach państwa sponsorującego terroryzm ustanowionego przez prawo USA.

„Możemy uznać państwa za sponsorów terroryzmu – na przykład Syria została uznana za taką jakiś czas temu. Ale nasze ustawodawstwo podaje nieco inną definicję niż europejska. Szczerze mówiąc, Rosja po prostu nie pasuje do definicji kraju sponsorującego terroryzm” – powiedziała Van Shack podczas telefonicznej rozmowy, zapytana, czy Stany Zjednoczone przystąpią do UE, jeśli Unia uzna Rosję za państwowego sponsora terroryzmu.

Maria Zacharowa powiedziała wcześniej, że uznanie Rosji za sponsora terroryzmu w Stanach Zjednoczonych może doprowadzić do zerwania stosunków dyplomatycznych między Waszyngtonem a Moskwą. Według niej jest to stosowanie własnego prawa USA, sprzecznego z prawem międzynarodowym, w celu zmuszenia innego państwa do działania zgodnie z zasadami Stanów.

„Jesteśmy gotowi na każdy rozwój sytuacji i jeśli Waszyngton zdecyduje się na całkowite zerwanie interakcji z Moskwą, przetrwamy” – powiedziała podczas odprawy, zaznaczając, że po zerwaniu stosunków „Waszyngton ostatecznie przekroczy punkt bez powrotu, ze wszystkimi tego konsekwencjami”.

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE