2023-09-24 17:04:37 JPM redakcja1 K

Rodzina zmarłego amerykańskiego miliardera zgadza się zwrócić zrabowane artefakty do Kambodży

Według doniesień amerykańskiej prokuratury rodzina zmarłego amerykańskiego miliardera z branży rurociągów – George’a Lindemanna – zgodziła się zwrócić do Kambodży 33 zrabowane artefakty, a decyzja ta została określona mianem „wielkiej wagi” przez kraj Azji Południowo-Wschodniej.

Trzy głowy z Angkor Thom. Źródło: U.S. Attorney's Office, Southern District of New York

Prokuratura Południowego Dystryktu Nowego Jorku poinformowała we wtorek, że kolekcja ta obejmuje posągi bóstw, aniołów i demonów z X i XII wieku pochodzące z Koh Ker, starożytnej stolicy królestwa Khmerów, oraz ze słynnej świątyni Angkor War.

W oświadczeniu podano, że decyzja rodziny o zwrocie artefaktów była dobrowolna, jednak ich prawnicy nie odpowiedzieli od razu na prośbę o komentarz.

Dhrishtadyumna z Koh Ker. Źródło: U.S. Attorney's Office, Southern District of New York

Stanowiska archeologiczne w Kambodży ucierpiały w wyniku powszechnej grabieży w czasie konfliktów domowych od lat 60. do lat 90. XX wieku, a rząd Kambodży od lat dąży do odzyskania antyków, z których część z nich jest wystawiana w amerykańskich muzeach.

Stany Zjednoczone zwróciły w 2021 roku 27 zagrabionych antyków do Kambodży, w tym hinduskie i buddyjskie posągi o wartości około 3,8 miliona dolarów. W zeszłym roku zwróciły 30 kolejnych, w tym kilka liczących sobie ponad 1000 lat. 

Bradley Gordon, prawnik doradzający Kambodży w sprawie repatriacji oraz szef zespołu dochodzeniowego, oznajmił, że oczekuje się, że artefakty przechowywane przez rodzinę Lindemann zostaną zwrócone jeszcze w tym roku. Powiedział też, że rozumie, że zapłacili oni za te artefakty ponad 20 milionów dolarów.

Ministerstwo Kultury i Sztuk Pięknych Kambodży stwierdziło w oświadczeniu, że decyzja rodziny Lindemann o zwrocie artefaktów stanowi „doskonały i właściwy przykład dla innych muzeów oraz prywatnych kolekcjonerów”.

W czerwcowym przemówieniu przed Amerykańską Izbą Handlową, dwa miesiące przed objęciem stanowiska przywódcy Kambodży, premier Hun Manet oznajmił, że antyki są skarbami narodowymi i czymś więcej niż tylko reliktami historycznymi.

„Są krwią w naszych żyłach i duszą w naszych sercach, które kształtują naszą tożsamość jako Khemerów… nasze dziedzictwo definiuje to, kim jesteśmy i kim będziemy” powiedział premier.

Władze US spędziły ponad dekadę, pracując nad zlokalizowaniem artefaktów z Kambodży i do tej pory zwróciły 65 z nich. W 2019 roku handlarz dziełami sztuki, Douglas Latchford, został oskarżony o oszustwa finansowe i inne przestępstwa związane ze sprzedażą zrabowanych artefaktów z Kambodży, jednak zarzuty zostały oddalone po jego śmierci.

 

Pozostałe źródła: https://www.reuters.com/world/family-late-us-billionaire-agrees-return-looted-cambodian-artefacts-2023-09-13/#:~:text=Sept%2013%20(Reuters)%20%2D%20The,by%20the%20Southeast%20Asian%20country

Dział: Świat

Autor:
Clare Baldwin | Tłumaczenie: Natalia Fibak

Żródło:
https://edition.cnn.com/style/us-billionaire-family-agree-return-looted-artifacts-to-cambodia

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE