2022-11-03 15:23:40 JPM redakcja1 K

Wołodymyr Zełenski stwierdził potrzebę ochrony korytarza zbożowego

Wołodymyr Zełenski stwierdził potrzebę ochrony korytarza zbożowego: „To sprawa życia dla milionów”

Rosja powinna wyraźnie wiedzieć, że otrzyma ostrą reakcję świata na wszelkie kroki, które zakłócają ukraiński eksport żywności – podkreślił prezydent Ukrainy.

1 listopada Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził, że korytarz zbożowy wymaga niezawodnej i długotrwałej ochrony oraz koniecznej presji na Rosję, aby zagwarantować bezpieczeństwo żywnościowe.

W dzisiejszych czasach ruch statków z ukraińskimi produktami rolnymi trwa, przede wszystkim dzięki zasadom partnerów, czyli ONZ i Turcji, które nie akceptują rosyjskich starań o zniszczenie umowy zbożowej” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Ale korytarz zbożowy wymaga niezawodnej i długoterminowej ochrony. Rosja musi wyraźnie wiedzieć, że otrzyma ostrą reakcję świata na wszelkie kroki, które zakłócą nasz eksport żywności. To dosłownie kwestia życia dla dziesiątek milionów ludzi”, - podkreślił Prezydent Ukrainy.

Powiedział też, że rozmawiał o tym z premierem Kambodży, która obecnie przewodniczy jednemu z najpotężniejszych światowych stowarzyszeń ASEAN. To ponad 600 milionów ludzi w 10 krajach. Zełenski zauważył, że dla każdego z tych krajów kryzys żywnościowy jest realnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego.

Prezydent Ukrainy podkreślił konieczność wywarcia presji na Rosję.

Jeśli ceny żywności wzrosną z powodu rosyjskiej agresji, jeśli wystąpi deficyt na rynku żywności, nieuchronnie doprowadzi to do katastrofalnych konsekwencji w większości krajów ASEAN, a także w innych regionach świata. Dlatego nacisk na Rosję o gwarancje bezpieczeństwa żywnościowego jest teraz potrzebny od wszystkich – także od krajów azjatyckich. Pracujemy nad tym” – powiedział Zełenski.

Przypomnijmy, że 29 października, po wybuchach w Sewastopolu, kiedy okręty Floty Czarnomorskiej Rosji zostały uszkodzone, Ministerstwo Obrony kraju ogłosiło zawieszenie „umowy zbożowej”.

ONZ stwierdziło, że nie uważa ataku na Flotę Czarnomorską Federacji Rosyjskiej za naruszenie „porozumienia zbożowego”.

Po oświadczeniach Federacji Rosyjskiej strona ukraińska zadeklarowała niemożność eksportu zboża z powodu działań Kremla, co grozi głodem w wielu krajach azjatyckich i afrykańskich. Jednak później Ukraina, ONZ i Turcja zgodziły się na ruch 14 statków na Morzu Czarnym, pomimo stanowiska Federacji Rosyjskiej.

Należy zauważyć, że Ukraina, Turcja i ONZ podjęły decyzję o zawieszeniu „porozumienia zbożowego” w środę 2 listopada.

Zdjęcie: Kancelaria Prezydenta Ukrainy

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE