Zdjęcie: Paperkites / Pixbay
Wszyscy słyszeliśmy powiedzenie, że "wygląd to nie wszystko", ale to badanie sugeruje, że może on mieć większe znaczenie niż nam się wydaje, jeśli chodzi o mobilność społeczną. Podczas gdy wcześniejsze badania badały różne czynniki wpływające na mobilność społeczną, takie jak wykształcenie i pochodzenie rodzinne, rola atrakcyjności fizycznej była często pomijana. Badanie to miało na celu wypełnienie tej luki poprzez zbadanie, w jaki sposób wygląd fizyczny w okresie dojrzewania może wpływać na przyszłe możliwości i sukces danej osoby.
"Mój współautor i ja zainteresowaliśmy się tym tematem, ponieważ istnieje popularne przekonanie, że osoby atrakcyjne fizycznie mają przewagę nad innymi, nie tylko pod względem znajdowania romantycznych partnerów, ale także pod względem osiągania innych ważnych wyników, takich jak wyższe dochody" - wyjaśnił autor badania Alexi Gugushvili, profesor na Uniwersytecie w Oslo. "Nie mogliśmy jednak znaleźć wielu badań, które pokazałyby, czy atrakcyjność naprawdę pomaga poprawić pozycję społeczno-ekonomiczną jednostek w porównaniu z ich rodzicami".
Aby przeprowadzić badanie, naukowcy przeanalizowali dane z National Longitudinal Study of Adolescent Health (Add Health), które obejmowało ponad 20 000 nastolatków w Stanach Zjednoczonych. Przyjrzeli się informacjom z trzech różnych fal gromadzenia danych, obejmujących okres od połowy lat 90. do końca 2010 roku.
Naukowcy ocenili atrakcyjność fizyczną uczestników za pomocą ocen ankieterów uzyskanych podczas pierwszej fali gromadzenia danych, gdy respondenci byli w wieku 12-19 lat. Oceny atrakcyjności wahały się od "bardzo nieatrakcyjny" do "bardzo atrakcyjny". Oceny te zostały wykorzystane do oceny atrakcyjności fizycznej uczestników w okresie dorastania.
Aby zmierzyć mobilność społeczną, naukowcy porównali osiągnięcia edukacyjne, zawodowe i dochodowe tych nastolatków w wieku dorosłym ze statusem społeczno-ekonomicznym ich rodziców. Pozwoliło im to określić, czy poszczególne osoby przesunęły się w górę lub w dół drabiny społeczno-ekonomicznej w porównaniu do swoich rodziców.
Naukowcy odkryli, że osoby, które zostały ocenione jako atrakcyjne lub bardzo atrakcyjne w latach młodzieńczych, częściej doświadczały mobilności społecznej pod względem wykształcenia, zawodu i dochodów, gdy stały się dorosłe. Efekt ten był znaczący nawet po uwzględnieniu różnych czynników, takich jak pochodzenie społeczno-ekonomiczne, zdolności poznawcze, cechy osobowości, zdrowie i cechy sąsiedztwa.
"Pomimo dziesięcioleci badań nad tym, jak niektóre osoby wspinają się po drabinie społecznej w porównaniu do swoich rodziców, wiele ważnych cech, które mogą ułatwić międzypokoleniową mobilność społeczną, nie jest dobrze poznanych" - powiedział Gugushvili w rozmowie z PsyPost. "W niniejszym badaniu wykazaliśmy, że bycie atrakcyjnym fizycznie pomaga jednostkom być lepiej wykształconymi, mieć bardziej prestiżową pracę i zarabiać więcej w porównaniu z rodzicami".
Badanie ujawniło również różnice płciowe we wpływie atrakcyjności fizycznej na mobilność społeczną. Podczas gdy atrakcyjność fizyczna miała znaczenie zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, wydawała się mieć silniejszy wpływ na mobilność edukacyjną i dochodową mężczyzn w porównaniu z kobietami. W przypadku kobiet wpływ atrakcyjności fizycznej na mobilność zawodową był mniej wyraźny.
"Najbardziej zaskakującym odkryciem badania było to, że atrakcyjność fizyczna wydaje się mieć większe znaczenie dla mężczyzn niż kobiet" - powiedział Gugushvili.
Jednak badanie, podobnie jak wszystkie inne, zawiera pewne mankamenty. Na przykład, badacze opierali się na ocenach atrakcyjności fizycznej dokonanych przez ankieterów, co może nie być doskonałym miernikiem. Ponadto czynniki wpływające na atrakcyjność i mobilność społeczną mogą być ze sobą powiązane w złożony sposób. Przyszłe badania mogłyby pogłębić zrozumienie mechanizmów, poprzez które atrakcyjność fizyczna wpływa na mobilność społeczną i zbadać, czy efekty te utrzymują się w czasie.
"Myślę, że szczególnie interesujące jest zbadanie, w jaki sposób i dlaczego mężczyźni odnoszą większe korzyści ze swojego wyglądu niż kobiety i czy ten sam związek występuje również w krajach innych niż Stany Zjednoczone" - powiedział Gugushvili.
Autorami badania "Atrakcyjność fizyczna i międzypokoleniowa mobilność społeczna" są Alexi Gugushvili i Grzegorz Bulczak.