Kannabinoidy mogą mieć tendencję do kumulowania się w mleku matki. Źródło: Pixabay/CC0 Public
Badania prowadzone przez Washington State University wykazały również, że w przeciwieństwie do alkoholu, kiedy THC wykryto w mleku, nie istniał powtarzalny moment, kiedy jego stężenie osiągnęło szczyt i zaczynało spadać. Co ważne, nauowcy odkryli, że ilość THC, którą wykryli w mleku była niska - oszacowali, że niemowlęta otrzymywały średnio 0,07 mg THC dziennie. Dla porównania, typowa niskodawkowa porcja jadalna zawiera 2 mg THC. Zespół badawczy podkreślił, że nie wiadomo, czy ta ilość ma jakiś wpływ na niemowlę. „Rodzice karmiący piersią muszą być świadomi, że jeśli zażywają marihuanę, ich niemowlęta prawdopodobnie spożywają kannabinoidy z ich mleka, a my nie wiemy, czy ma to jakikolwiek wpływ na rozwijające się niemowlę” - powiedziała Courtney Meehan, antropolog biologiczna z WSU, która kierowała projektem i jest jego autorką.
Ponieważ inne badania wykazały, że marihuana jest jednym z najczęściej stosowanych leków podczas karmienia piersią, naukowcy starali się odkryć, jak długo kannabinoidy, takie jak THC, utrzymują się w mleku matki. W ramach badania, które opublikowano w czasopiśmie „Breastfeeding Medicine”, naukowcy przeanalizowali mleko podarowane przez 20 karmiących piersią matek , które stosowały marihuanę. Uczestniczki, wszystkie będące matkami niemowląt w wieku poniżej sześciu miesięcy, przedstawiły szczegółowe raporty na temat zażywania przez siebie marihuany. Odciągały mleko po co najmniej 12-godzinnej wstrzemięźliwości, a następnie w regularnych odstępach czasu po zażyciu. Wszystko to odbywało się w ich własnych domach, w wybranym przez nie czasie i z użyciem marihuany, którą same kupiły. Następnie badacze przeanalizowali mleko pod kątem kannabinoidów. Odkryli, że mleko tych kobiet zawsze zawierało wykrywalne ilości THC, nawet gdy wstrzymywały się przez 12 godzin.
„Ludzkie mleko zawiera związki zwane lipidami, a kannabinoidy są lipofilne, co oznacza, że rozpuszczają się w tych lipidach. Może to oznaczać, że kannabinoidy, takie jak THC, mają tendencję do kumulowania się w mleku i potencjalnie u niemowląt, które je piją”, ozajmiła Meehan. Badania wykazały również, że występowały różne szczytowe stężenia THC w mleku. W przypadku uczestniczek, które użyły marihuany w trakcie badania tylko raz, kannabinoidy osiągnęły szczyt po około 30 minutach do 2,5 godziny po użyciu, a następnie zaczęły spadać. Wśród uczestniczek, które użyły w trakcie badania kilka razy, większość wykazywała ciągły wzrost stężenia w ciągu dnia. „Tak szeroki był zakres. Jeśli próbujesz uniknąć karmienia piersią podczas, gdy stężenie THC osiąga szczyt, nie będziesz wiedzieć kiedy to nastąpi”, powiedziała naczelna autorka Elizabeth Holdsworth, która pracowała nad tym badaniem jako badaczka podoktorancka WSU, a teraz jest na wydziale Ohio State University.
Powiązane badanie jakościowe opublikowane przez zespół badawczy w „Journal of Cannabis Research” wykazało, że wiele mam karmiących piersią zażywa marihuanę w celach terapeutycznych, aby radzić sobie z lękiem, innymi problemami ze zdrowiem psychicznym lub bólem przewlekłym. Matki często wybierały marihuanę zamiast innych leków, ponieważ wydawała im się bezpieczniejsza. „Nasze wyniki sugerują, że matki, które używają marihuany, są rozważne w swoich decyzjach”, powiedziała współautorka Shelley McGuire, profesor Uniwersytetu Idaho, która bada żywienie matek i niemowląt. „Te kobiety były świadome swoich decyzji. To nie jest przypadkowy wybór stylu życia”. Podczas gdy w większości przypadków kobiety stosowały marihuanę jako alternatywne leczenie różnych chorób, McGuire wskazała, że nie ma jeszcze dowodów na to, czy jest ona bezpieczniejsza, czy bardziej szkodliwa. W rzeczywistości naukowcy prawie nic nie wiedzą o tym, ile powszechnie stosowanych leków może wpływać na dzieci karmione piersią, częściowo dlatego, że kobiety, zwłaszcza te karmiące piersią, były historycznie wykluczane z badań klinicznych nad lekami.
„Jest to obszar, który wymaga gruntownych, rygorystycznych badań, aby mamy wiedziały, co jest najlepsze”, oznajmiła McGuire. Przeprowadzono pewne badania dotyczące alkoholu i nowym mamom zaleca się odczekanie co najmniej dwóch godzin po spożyciu alkoholu przed karmieniem piersią. Nie opracowano nic podobnego w przypadku marihuany, której popularność stale rośnie. Zespół badawczy pracuje obecnie nad uzupełnieniem tej luki w wiedzy poprzez dalsze badania nad używaniem marihuany przez matki karmiące piersią, całościowym składem produkowanego przez nie mleka i jego wpływem na rozwój niemowląt.