Zdjęcie: Per-Kåre Sandbakk / NRK
– To fantastyczne, mówi burmistrz Mathias Bernander z Kristiansand.
Amerykańska gazeta The New York Times opublikowała swoją coroczną listę rekomendacji podróżniczych na nowy rok. W zestawieniu 2025 Travel Destinations Kristiansand oraz Lofoty znalazły się wśród 52 miejsc na świecie, które gazeta poleca do odwiedzenia w 2025 roku.
– Kristiansand stało się małym, nowoczesnym miastem na światowym poziomie. A teraz potwierdzamy to w jednej z najczęściej czytanych gazet na świecie – dodaje wyraźnie zadowolony burmistrz. Jako pierwszy o tym doniósł Fædrelandsvennen.
Kunstsilo w centrum uwagi
NY Times wyróżnia m.in. białe drewniane domki, plaże i rybackie nabrzeże tego nadmorskiego miasta. Jednak największą uwagę przyciąga głośne muzeum Kunstsilo.
Zarówno CNN, Forbes, jak i Time Magazine poleciły to muzeum. Od momentu otwarcia w maju ubiegłego roku, ponad 180 000 osób odwiedziło budynek. Burmistrz Mathias Bernander uważa, że to muzeum w dużej mierze przyczyniło się do tego, że Kristiansand zyskało międzynarodową uwagę.
– To niesamowite, że Kunstsilo stało się symbolem, które przyciąga i pokazuje to, co najlepsze w tym, co mamy do zaoferowania w Kristiansand.
Uznanie ma duże znaczenie
Redaktor kulturalny Fædrelandsvennen, Karen Kristine Blågestad, uważa, że obecność Kristiansand na tej liście pokazuje coś interesującego:
– To pokazuje, że miasto i kultura również mogą przyciągać turystów. Nie tylko natura, na której Norwegia już od dawna stawia, mówi Blågestad w rozmowie z NRK. Blågestad uważa, że współdzielenie miejsca na liście przez Kristiansand i Lofoty jest idealne:
Trwa krytyka
Blågestad również uważa, że Kunstsilo zasługuje na dużą część uznania za to wyróżnienie.
– To pokazuje, że ci, którzy walczyli o Kunstsilo, mieli rację: sztuka ma międzynarodowy urok i może przyciągać ludzi do miasta.
Przed otwarciem Kunstsilo przeprowadziło mobilizację międzynarodową. Zorganizowano m.in. premierę w Londynie, podczas której ogłoszono datę otwarcia dla międzynarodowej prasy, a nie dla mieszkańców Kristiansand.
To skłoniło Blågestad do ostrej krytyki:
„Rozumiemy, o co chodzi. Kunstsilo ma się pokazać w międzynarodowym środowisku sztuki. Ale czy nie powinni najpierw zrobić porządku u siebie?” – napisała w komentarzu w swojej gazecie.
Czy wciąż podtrzymujesz tę krytykę, widząc międzynarodowe uznanie, które Kunstsilo zdobyło?
– Wciąż jestem trochę zła z tego powodu. I trzymam się tego, mówi Blågestad, dodając:
– Bardzo ważne jest, aby Kunstsilo przywiązało mieszkańców Kristiansand do siebie i by mieszkańcy poczuli się współwłaścicielami tego przedsięwzięcia. Premiera daty równocześnie w Kristiansand i Londynie byłaby rozsądna.