Sand to Green zamienia część marokańskiej pustyni w pola uprawne. Zdjęcie: Sand to Green
Według Organizacji Narodów Zjednoczonych, problem ten dotyka jedną trzecią powierzchni naszej planety, wyjaławiając część Afryki, Ameryki Południowej, południowej Europy, Chin i jedną trzecią gleby w USA. Odzyskanie ziemi i przekształcenie jej z powrotem w pola uprawne może być kluczem do zapewnienia, że będziemy w stanie wyżywić całą populację.
Sand to Green to marokański startup, który według Wissal Ben Moussy, współzałożycielki i dyrektorki ds. rolnictwa, może przekształcić skrawki pustyni w zrównoważoną i dochodową plantację w ciągu pięciu lat.
"Pustynnienie jest niestety przyszłością wielu krajów" - informuje Ben Moussy. "Naszym rozwiązaniem jest wykorzystanie agroleśnictwa do stworzenia nowej generacji rolnictwa, które jest zrównoważone i może być odporne na zmiany klimatyczne".
System można wdrożyć w dowolnym miejscu w pobliżu źródła słonawej wody, którą Sand to Green odsala za pomocą technologii zasilanej energią słoneczną. Następnie wykorzystywana jest technika uprawy współrzędnej - na tej samej przestrzeni sadzi się różne drzewa owocowe i zioła i nawadnia ich korzenie uzdatnioną wodą bezpośrednio, aby zminimalizować parowanie. Gleba jest regenerowana za pomocą tego, co organizacja nazywa "zielonym nawozem", mieszanką zawierającą kompost, biowęgiel (formę węgla drzewnego, posiadającą właściwości retencyjne) i mikroorganizmy, które pomagają glebie zregenerować się. Dzięki temu niektóre zioła są gotowe do zbiorów już po dwóch latach.