Zdjęcie: Markus Wenkler/ Pexels
Tegoroczny raport jest pierwszym, który zawiera oddzielne rankingi podzielone na grupy wiekowe i przynosi złe wieści na temat zadowolenia z życia wśród młodych ludzi w niektórych częściach świata.
Poziom szczęścia wśród młodych ludzi w Ameryce Północnej spadł tak gwałtownie, że są tam obecnie mniej szczęśliwi niż starsi. Tak niskie wyniki przyczyniły się do utraty przez Stany Zjednoczone miejsca w pierwszej dwudziestce rankingu po raz pierwszy od czasu opublikowania raportu w 2012 roku.
Spadek USA i innych krajów w rankingu wynikał również z faktu, że inne kraje - zwłaszcza kilka z Europy Wschodniej - odnotowały wzrost poziomu szczęścia.
Na szczycie listy najszczęśliwszych krajów
Finlandia po raz kolejny jest najszczęśliwszym krajem na świecie.
Tak wynika z corocznego raportu z okazji Międzynarodowego Dnia Szczęścia Narodów Zjednoczonych, który obchodzony jest 20 marca.
Raport opiera się na globalnych danych z ankiet przeprowadzonych wśród mieszkańców ponad 140 krajów. Kraje są klasyfikowane pod względem szczęścia z uwzględnieniem przeciętnej oceny życia w ciągu trzech poprzednich lat, w tym przypadku od 2021 do 2023 roku. Raport powstał we współpracy instytutu Gallup, Oxford Wellbeing Research Centre, UN Sustainable Development Solutions Network i kolegium redakcyjnego.