Zdjęcie: Louis Hansel/Unsplash
W badaniu dorośli z cukrzycą typu 1 zostali losowo przydzieleni do stosowania tradycyjnej diety, w której 50% energii pochodziło z węglowodanów, lub umiarkowanej diety niskowęglowodanowej, w której 30% energii pochodziło z węglowodanów. Obie diety były zdrowe pod względem zawartości tłuszczu i węglowodanów. Obejmowały one warzywa, źródła węglowodanów o wysokiej zawartości błonnika, tłuszcze nienasycone, orzechy, nasiona i rośliny strączkowe i zostały spersonalizowane przez dietetyka.
Wszystkich 50 uczestników miało cukrzycę typu 1 z podwyższonym średnim poziomem glukozy, podwyższonym długotrwałym poziomem cukru we krwi. Ponadto stosowali oni terapię iniekcyjną insuliną lub pompą insulinową.
Wiele korzyści z umiarkowanej diety niskowęglowodanowej
Stwierdzono, że na diecie o umiarkowanie niskiej zawartości węglowodanów uczestnicy spędzali więcej czasu w tak zwanym zakresie docelowym, czyli w zakresie, w którym osoby z cukrzycą typu 1 powinny znajdować się pod względem poziomu glukozy.
Wzrost czasu w zakresie docelowym wynosił średnio 68 minut dziennie w porównaniu do tradycyjnej diety. Jednocześnie czas z podwyższonymi wartościami został skrócony o 85 minut dziennie. Ogólnie rzecz biorąc, według naukowców stojących za badaniem, są to znaczące zmiany.
„Badanie pokazuje, że umiarkowana dieta niskowęglowodanowa obniża średni poziom cukru we krwi i sprawia, że więcej pacjentów może utrzymać poziom cukru w docelowym zakresie, co jest uważane za korzystne dla zmniejszenia ryzyka uszkodzenia narządów u osób z cukrzycą typu 1" mówi Sofia Sterner Isaksson, dietetyk i doktorantka w Akademii Sahlgrenska na Uniwersytecie w Göteborgu.
Nie zaobserwowano negatywnych skutków
Naukowcy nie zaobserwowali żadnych negatywnych skutków zdrowotnych. Poziomy cholesterolu i ciśnienia krwi były podobne dla obu opcji żywieniowych. Dyskutowano o tym, czy forma kwasu, ketony, może stać się zbyt wysoka, gdy węglowodany są ograniczone w cukrzycy typu 1, ale te również utrzymywały się na optymalnym poziomie.
„Umiarkowana dieta niskowęglowodanowa może być dobrą opcją leczenia dla osób dorosłych z cukrzycą typu 1 z podwyższonym poziomem glukozy. Ważne jest jednak, aby dieta była zdrowa, ze szczególnym naciskiem na jakość tłuszczu i węglowodanów oraz aby ilość węglowodanów nie była tak niska, że nie można jej już uznać za bezpieczną. Dlatego też lekarz musi zaoferować pomoc i monitorować dietę" mówi Sofia Sterner Isaksson.
Zmiany w diecie powinny być wprowadzane w porozumieniu z lekarzem
Marcus Lind, profesor diabetologii na Uniwersytecie w Göteborgu odpowiedzialny za opisywane badanie mówi:
„Wszyscy pacjenci muszą znaleźć dietę, która im odpowiada, w porozumieniu z pracownikami służby zdrowia, ale wcześniej nie było wystarczająco dużych badań, w których uczestnicy byliby randomizowani do różnych eksperymentalnych metod leczenia tego rodzaju. Dlatego ważne jest, abyśmy mogli przedstawić dane pokazujące, że umiarkowana dieta niskowęglowodanowa jest skuteczna i bezpieczna dla dorosłych z cukrzycą typu 1.”
Naukowcy podkreślają, że ze względów bezpieczeństwa poważne zmiany w spożyciu węglowodanów w cukrzycy typu 1 powinny być zawsze dokonywane w porozumieniu z lekarzem. Zmian w diecie nie należy wprowadzać na własną rękę, zwłaszcza u dzieci z cukrzycą typu 1. Obecne badanie obejmuje tylko osoby dorosłe.