2022-11-28 10:41:56 JPM redakcja1 K

Demonstranci z grupy „Just Stop Oil” winni uszkodzenia ramy obrazu Van Gogha

Louis McKechnie and Emily Brocklebank, aktywistki z „Just Stop Oil”

Sędzia stwierdził, że aktywiści trwale uszkodzili ramę otaczającą obraz Kwitnące drzewo brzoskwini w londyńskiej galerii sztuki. Louis McKechnie and Emily Brocklebank, aktywistki z „Just Stop Oil”, 30 czerwca przykleiły się do obrazu Van Gogha Kwitnące drzewo brzoskwini. Fotografia: Kristian Buus/In Pictures/Getty Images


Dwie aktywistki z grupy „Just Stop Oil” zostały uznane winne uszkodzenia mienia, po tym, jak w londyńskiej galerii sztuki przykleiły się do ramy obrazu Vincenta Van Gogha. 24-letnia Emily Brocklebank i 22-letnia Louis McKechnie spowodowały w Courtauld Gallery szkody o wartości prawie 2000 funtów, po tym, jak przywarły do dzieła Kwitnące drzewo brzoskwini z 1889 roku. Ich proces miał miejsce we wtorek. Sędzia okręgowa Neeta Minhas powiedziała Sądowi Magistrackiemu Westminster, że XVIII-wieczna rana, która jest starsza od samego obrazu, została trwale uszkodzona. 

„Nie jest możliwe, żeby wróciła do pierwotnego stanu”, dodała, podczas ogłaszania swojego werdyktu. „Obraz ma znaczącą wartość pod względem historycznym i artystycznym, a zniszczenia uważam za znaczne. Nie są niewielkie, mało znaczące, krótkotrwałe albo błahe”.

Aktywistki należą do grupy przeprowadzającej kontrowersyjne protesty, żeby nakłonić rząd do wstrzymania wszystkich nowych licencji na wydobycie ropy i gazu. Reprezentująca ich prawniczka zapytała kuratora galerii czy przeprowadzona akcja może spowodować, że wartość obrazu wzrośnie.

„Powiedzmy, że instytut sprzeda go w ciągu 20 lub 30 lat. Czy to możliwe, że jego wartość wzrosłaby obecnie?” Francesca Cociani, obrończyni aktywistek, zapytała Karen Serres, kurator galerii. 

Serres, która była jedynym świadkiem w procesie, odpowiedziała: „Zdecydowanie nie”, dodając, że wartość dzieła tak słynnego jak obraz Van Gogha, nie wzrosłaby wskutek tego. Powiedziała również, że tego typu dzieła weszły w ich posiadanie poprzez umowę trust, na mocy której przedmioty właściciela są pokazywane w galerii. Tym samym nie są na sprzedaż, ale przeznaczone do tego, żeby je wystawiać na widok publiczny. W sądzie wyświetlono nagranie z kamer, pokazujące jak aktywistki wchodzą do budynku 30 czerwca, o około 15:30, po zakupieniu biletów na wystawę. Następnie zdejmują kurtki, pokazując pomarańczowe koszulki z napisem „Just Stop Oil” i przyklejają się do dzieła sztuki. Brocklebank, studentka z miasta Yeadon na terytorium Leeds, otrzymała 21 dni pozbawienia wolności w zawieszeniu na 6 miesięcy, ale będzie podlegać również elektronicznie nadzorowanej sześciotygodniowej godzinie policyjnej. McKechnie została skazana na trzy tygodnie pozbawienia wolności.

Wcześniej powiedziała sądowi: „Kiedy chodzi o protestowanie, samo mówienie o czymś nie przyciąga uwagi. Przyklejenie się nadaje temu wszystkiemu historię, którą media postanawiają śledzić”.

„Nie sądzę, że spowodowałam duże szkody. Klej schodzi”.

Powiedziała, że właściciel obrazu „wyraziłby zgodę" na protest, dodając: „Każdy dobry człowiek poparłby próby podtrzymania życia na Ziemi”. Oskarżyciel Jonathan Bryan powiedział, że oskarżeni twierdzili, że wyrażali swoje prawa do wolności słowa i zgromadzeń, zgodnie z europejską konwencją. Dodał jednak, że są to kwalifikowane prawa, a nie bezwzględne.

Serres zeznała wcześniej w sądzie, że poświęcono trzy godziny na usunięcie aktywistek, dodając: „Istniały obawy dotyczące tego, jak wiele kleju wsiąkło w ramę i sam obraz”. Sąd usłyszał również, że z tego samego powodu niepokojono się, jeżeli chodzi o rozpuszczalnik, który użyli policjanci, żeby usunąć aktywistki. Na początku 21-letni Xavier Gonzales-Trimmer stanął przed takimi samymi zarzutami, kiedy oskarżono go o „odwracanie uwagi strażników”, ale zostały one wycofane. Ukarano go jednak grzywną za niepojawienie się w sądzie na pierwszej rozprawie.

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE