2023-01-10 16:55:27 JPM redakcja1 K

Vivienne Westwood: Pośmiertny hołd dla „królowej brytyjskiej mody”

Vivienne Westwood, znana jako „niekwestionowana królowa brytyjskiej mody” otrzymała pośmiertne wyrazy uwielbienia. Odeszła „w spokoju, otoczona przez jej rodzinę” w Londynie – takie oświadczenie wydał jej dom mody. 81-letnia kobieta stała się znana dzięki kontrowersyjnemu stylowi punk i nowej fali w latach 70-tych, a później dzięki tworzeniu ubrań dla największych modowych gwiazd

Vivienne Westwood, znana jako „niekwestionowana królowa brytyjskiej mody” otrzymała pośmiertne wyrazy uwielbienia. Odeszła „w spokoju, otoczona przez jej rodzinę” w Londynie – takie oświadczenie wydał jej dom mody. 81-letnia kobieta stała się znana dzięki kontrowersyjnemu stylowi punk i nowej fali w latach 70-tych, a później dzięki tworzeniu ubrań dla największych modowych gwiazd.

Znajomy projektant Marc Jacobs powiedział, że jest zrozpaczony i że Westwood zawsze potrafiła go zaskoczyć. Oddając cześć jej życiu i pracy, napisał on na platformie Instagram: „Zrobiłaś to jako pierwsza. Zawsze… Nadal uczę się z tego co mówiłaś i ze wszystkich twoich wyjątkowych kreacji.”

Supermodelka Naomi Campbell, która kojarzona jest z tym jak potknęła się na jednym z wybiegów Westwood w ponad 22-centymetrowych butach na koturnie, nazywa projektantkę „siłą natury”. W poruszającej wypowiedzi opowiedziała o swojej własnej podróży zaczynając od podziwiania projektantki jako uczennica do pracowania razem z nią i nazywania jej swoją przyjaciółką.

Znajoma modelka Bella Hadid opisała Westwood jako „słońce” branży modowej oraz powiedziała, że jest wdzięczna, że mogła być blisko niej. „Najlepsza, najśmieszniejsza, skromna, kreatywna, czadowa, mądra, fantastyczna osoba jaka stąpała po tej ziemi…spoczywaj w pokoju i miłości.” - napisała Hadid.

Po ogłoszeniu śmierci projektantki, mąż i współtwórca jej projektów, Andreas Kronthaler powiedział: „Będę kontynuować to co robiliśmy, mając Vivienne w moim sercu. Pracowaliśmy do samego końca, a ona dała mi wiele pomysłów, którymi mogę się teraz zająć.”

Westwood stała się znana dzięki jej bezpłciowym projektom, koszulkom z nieodpowiednimi napisami i nastawieniem do władzy. Popularność zdobyła też przez bycie zagorzałą aktywistką, pokazującą na wybiegu sprawy na których jej zależało, takie jak np. zmiany klimatu.

W 2006 roku projektantka otrzymała tytuł szlachecki za swoje zasługi dla mody.

Opisując swój codzienny strój – czarną czapkę zarzuconą na tył pomarańczowych włosów, sukienkę z plakietkami kampanii i małe srebrne rogi na głowie – kobieta powiedziała, że chciała wyglądać „odrobinę jak Che Guevara, miejski partyzant”, główna postać w rewolucji kubańskiej w latach 50-tych, która później stała się symbolem buntu.

Getty Images | Vivienne Westwood w swoim studio, 1982 rok

Urodzona w miejscowości Derbyshire, Westwood pracowała jako nauczycielka w szkole podstawowej, lecz później, we wczesnych latach 70-tych, wraz ze swoim ówczesnym partnerem Malcolmem McLarenem założyła sklep z ubraniami Let It Rock na King’s Road w Chelsea.

Nazwa biznesu została zmieniona później na Sex, a McLaren zaczął zarządzać zespołem punkrockowym złożonym ze stałych klientów sklepu – grupą Sex Pistols. Stali się oni znani w 1976 roku, nosząc ubrania zaprojektowane przez Westwood i McLarena.

Jedna z pracownic sklepu, młoda Amerykanka Chrissie Hynde stała się liderem zespołu Pretenders. Oddając cześć projektantce, stwierdziła, że w momencie gdy Westwood odeszła świat „był już mniej ciekawym miejscem”.

Brytyjski projektant Jeff Banks oznajmił, że śmierć jego bliskiej przyjaciółki to dla niego ogromny smutek i nazwał to „historycznym momentem”. Banks, który niedawno został dyrektorem w domu mody Westwood, powiedział, że kobieta była „prawdziwą twórczynią, która zawsze będzie lepsza niż inni z jej branży, czyniąc ją najwyżej usytuowaną osobą w swoim zawodzie”.

Artystka Tracey Emin zaznaczyła, że Westwood dawała jej wyzwania i krytykowała ją, ale także kochała i troszczyła się o nią. Były przyjaciółkami przez ponad 20 lat.

Piosenkarz Boy George, który pierwszy raz spotkał Westwood we wczesnych latach 80-tych, nazwał ją „wspaniałą i inspirującą” i bez wątpienia niekwestionowaną królową brytyjskiej mody”.

PA MEDIA | Ludzie zgromadzeni, by oddać cześć pod głównym sklepem Vivienne Westwood w Londynie 

Muzyczna legenda, Paul McCartney nazwał ją „odważną kobietą, która wywróciła świat mody do góry nogami i broniła tego, co słuszne”. Jego córka, projektantka mody, Stella McCartney uznała Westwood za osobę, która zainspirowała ją do bycia „odważną projektantką,” która „stworzyła ikoniczne momenty w historii mody, które zszokowały i zmieniły nas, a także cały przemysł”.

„Był to zaszczyt mieć z nią kontakt” w latach 70-tych podczas narodzin punka, stwierdził basista zespołu Sex Pistols, Glen Matlock. Opisując jej motywy, komentuje: „Chciała mieszać różne rzeczy, lecz wszystko co robiła, było wykonane naprawdę dobrze.”

Znajoma projektantka mody i była członkini zespołu Spice Girls, Victoria Beckham nazwała Westwood „legendarną projektantką i aktywistą”.

Aktorka Kim Cattrall opisała ją na swoim Instagramie jako „prawdziwy geniusz, który nigdy nie stracił swojego zapału z Derbyshire”. Podzieliła się historią o hojności i dobroci Westwood, która stworzyła trzy suknie w trzy dni dla gwiazdy produkcji „Seks w wielkim mieście”, żeby ta mogła wziąć udział w premierach filmu, po tym jak okazało się, że inne projekty nie pasowały.

Supermodelka Claudia Shiffer napisała, że „unikalny głos Westwood będzie niezastąpiony i będziemy za nim tęsknić”, natomiast piosenkarz Billy Idol, znany na londyńskiej scenie punkowej, napisał na Twitterze: „Spoczywaj w pokoju. Trochę mi to zajmie, żeby przyswoić to co się stało…”

Muzeum Wiktorii i Alberta, gdzie znajduje się kilka prac Westwood, opisało ją jako „prawdziwą, rewolucyjną, buntowniczą siłę w modzie”.

PA MEDIA | W 2006 roku projektantka uzyskała tytuł szlachecki za swoje zasługi dla mody

Minister kultury Michelle Donelan napisała na Twitterze: „Jest to dla nas smutny dzień, Vivienne Westwood zawsze była i będzie wybitną postacią w brytyjskiej modzie.

„Jej punkowy styl na nowo nadał zasady w modzie w latach 70-tych i był powszechnie podziwiany za pozostanie wiernym wartościom wyznawanym przez Westwood.”

W 1981 roku projektantka przeprowadziła swój pierwszy właściwy pokaz mody, zapamiętany jako Pirate Collection. Co więcej, brytyjska i francuska historia były jej źródłem inspiracji.

W 1992 roku wyszła za mąż za Kronthalera, swojego byłego ucznia, młodszego od niej o 25 lat. Stał się on dyrektorem kreatywnym jej firmy, a w późniejszych latach był znacząco odpowiedzialny za prace nad projektami.

W latach 2000 Westwood projektowała suknie ślubne dla osób takich jak modelka Dita Von Teese, która na swój ślub z Marilynem Mansonem ubrana była w fioletową suknię lub dla księżniczki Eugenii, która miała na sobie projekty Westwood podczas ceremonii ślubnej księcia Williama i Katarzyny.

Jej projekty pojawiły się również w filmie „Seks w wielkim mieście” z 2008 roku.

PA MEDIA | Kwiaty położone przed domem Westwood w dzielnicy Clapham, w południowym Londynie

W ubiegłym miesiącu kobieta wspierała protestujących z grupy Just Stop Oil, którzy rzucali puszkami zupy w obraz „Słoneczniki” autorstwa Van Gogha w National Portrait Gallery. „Młodzi ludzie są zdesperowani,” tak napisała na swojej stronie. „Podejmują jakieś akcje.”

Oprócz zmian klimatu, Westwood stała się wyraźnym zwolennikiem uwolnienia założyciela strony WikiLeaks, Juliana Assange’a, który walczy o powrót do USA, by zmierzyć się z oskarżeniami dotyczącymi prawa Espionage Act. W lipcu 2020 roku, kobieta ubrana w kanarkową żółć będąc w gigantycznej klatce dla ptaków, ostrzegała przed wrobieniem Assange’a.

Żona Assange’a, Stella, której suknia ślubna została zaprojektowana przez Westwood, określiła projektantkę „podstawą ruchu antysystemowego”. Pisząc w imieniu swojego męża, który aktualnie jest w więzieniu w Belmarsh, stwierdziła, że projektantka była „dobrą przyjaciółką” i była „najlepsza w Wielkiej Brytanii”.

Fundacja Vivienne, założona przez synów i wnuczkę projektantki, zostanie otworzona w Nowym Roku, aby „uhonorować, chronić i kontynuować dziedzictwo, projekty i aktywizm Vivienne”.

Jej rodzina zamierza dążyć do podniesienia świadomości i stworzenia zmian pracy z organizacjami pozarządowymi, zajmującymi się klimatem, zatrzymującymi wojny, broniącymi praw człowieka i protestującymi przeciwko kapitalizmowi.

Dział: Wydarzenia

Autor:
Sam Hancock i Andre Rhoden-Paul | Tłumaczenie: Klaudia Lorent

Żródło:
https://www.bbc.com/news/uk-64122181

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE