2023-01-02 15:16:19 JPM redakcja1 K

Woda na sprzedaż

Gdzie znajdziemy wodę? Pytanie na pierwszy rzut oka może wydawać się niecodzienne, prawda?

Ponad 70 procent powierzchni Ziemi jest pokryte wodą. Uczymy się tego już od najmłodszych lat spędzonych w szkole. Nie uczymy się jednak tego, że świat stoi w obliczu niedoboru wody. Jeśli spojrzymy na jej podział, to dowiemy się, że:

  • 97% wody znajdującej się na powierzchni Ziemi stanowi woda słona. Znajduje się w morzach i oceanach i nie nadaje się do spożycia, wykorzystywania w rolnictwie ani do użytku w większości gałęzi przemysłu.
  • Tylko 3% wody znajdującej się na powierzchni Ziemi stanowi woda słodka

Jeśli przyjrzymy się bliżej słodkiej wodzie, to odkryjemy że:

  • 5 % całkowitej ilości wody na świecie stanowi woda słodka uwięziona w lodowcach lub znajdująca się tak głęboko pod ziemią, że jej wydobycie nie jest ekonomicznie opłacalne.
  • Mniej niż 0,5% całej wody wykorzystywanej przez ludzi, znajdującej się na powierzchni Ziemi można znaleźć w rzekach, jeziorach i wodach gruntowych.

Wyobraź sobie, że na Ziemi jest tylko 100 litrów wody… Świeża, słodka woda dostępna dla człowieka nie przekracza 3 gramów lub pół łyżeczki do herbaty... (można to też porównać do równowartości połowy saszetki ketchupu, którą dostajesz do frytek!)

Energia a woda

Bez wody nie ma energii. Przykładowo, wyprodukowanie jednego galona benzyny, która napędza silnik samochodu, pochłania od 3 do 6 galonów wody (galon = 3,78 litra). Produkcja energii do wytwarzania prądu czy wydobycia ropy naftowej wymaga zużycia około 19% dostępnej słodkiej wody na całym świecie. Dzieje się tak, ponieważ w tym przemyśle nie ma alternatywnego produktu wykorzystywanego zamiast wody.

Jedzenie a woda

Jeśli jesteśmy miłośnikiem chleba, to wiedzmy, że do wyprodukowania jednej kromki, począwszy od posiania pszenicy, do otrzymania produktu końcowego wykorzystywanych jest 26 litrów wody. Dlatego możemy stwierdzić, że sektor rolniczy (wraz z hodowlą zwierząt) jest największym konsumentem słodkiej wody znajdującej się na powierzchni Ziemi. Jej wykorzystanie w tym przypadku dochodzi aż do 70%. Do momentu zakupu przez nas bochenka chleba, odpowiada on już za 30% światowego zużycia energii (jest to energia wykorzystywana do nawadniania pól pszenicy, do produkcji paliwa używanego w maszynach rolniczych, oraz wykorzystywana w transporcie). Jeden atom tlenu i dwa atomy wodoru. Woda. Nie ma życia bez jedzenia, jedzenia bez wody, wody bez energii, energii bez wody. Takie to proste. Relacja tych powiązań zajęła miejsce w centrum zainteresowania dla strategii zrównoważonego rozwoju krajów.

Niecodzienna okazja

Źródła słodkiej wody zawsze były najważniejszym zasobem naturalnym, a jej niedostatek stał się przyczyną konfliktów między ludźmi. Z uwagi na to, że wszystko można kupić jak i również sprzedać, to sytuacja związana z deficytem wody przyczyniła się do powstania rynku wodnego na wzór rynku handlu ropą naftową lub złotem.

Przykładowo, w Stanach Zjednoczonych istnieją kontrakty perspektywiczne na wodę, które są przedmiotem obrotu na giełdzie Wall Street. Każdy kontrakt reprezentuje 1 hektar wody, czyli równowartość około 1,5 miliona litrów wody. Cena tych kontraktów zmienia się zgodnie z wartościami podaży i popytu, a raczej to ceny odzwierciedlają stan dostępności wody.

Za przykład możemy podać rekordowo wysokie ceny wymienionych kontraktów osiągające we wrześniu ubiegłego roku 1282 $. Początkowo natomiast, w grudniu 2018 roku wynosiły jedynie 371 $. Wzrost cen spowodowany jest dotkliwymi suszami. To prawda, że ​​niedostatek stwarza możliwości… 

Jednakże kropla wody pozostaje cenniejsza niż złoto.

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE