2022-12-22 08:31:40 JPM redakcja1 K

Poseł Mamatalijew zaproponował wprowadzenie kary za brak katalizatorów w samochodach

Poseł Marlen Mamatalijew zainicjował zmiany w Kodeksie wykroczeń, które polegają na wprowadzeniu mandatu za brak katalizatorów w samochodach. Projekt ustawy został skierowany do publicznej dyskusji na stronie internetowej Sejmu 16 grudnia. Katalizator to urządzenie w układzie wydechowym samochodu, które częściowo eliminuje substancje chemiczne szkodliwe dla ludzi i środowiska – sadzę, tlenek węgla i tlenek azotu w spalinach.

Zgodnie z projektem, obecność katalizatora będzie sprawdzana podczas pierwszej rejestracji państwowej samochodu, jego ponownej rejestracji, zmiany danych rejestracyjnych oraz wyrejestrowania. Jeśli nie ma katalizatora, osoby fizyczne zostaną ukarane grzywną w wysokości 20 000 somów, a osoby prawne – 65 000 somów.

Według rządowych danych za 2021 rok około 80% samochodów w Kirgistanie albo nie ma katalizatorów, albo są niesprawne i nie oczyszczają spalin ze szkodliwych substancji. Brak katalizatorów tłumaczy się tym, że są one cięte i sprzedawane lub kradzione. Katalizator to jeden z najdroższych elementów układu wydechowego samochodu. Dlatego preferuje się odcinanie katalizatorów bez ich wymiany. Powodem wysokich kosztów tej części są metale szlachetne w nim zawarte: sole platyny, rodu lub palladu. W lutym 2021 r. rząd zaproponował czasowy zakaz wywozu katalizatorów z kraju. Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na dzień 1 stycznia 2022 r. w kraju zarejestrowanych było 1 103 445 samochodów i ich liczba stale rośnie. Tak więc, według danych Głównego Komitetu Statystycznego, od stycznia do września 2022 r. do kraju sprowadzono 25,3 tys. samochodów. Należy zauważyć, że w tym roku sprowadzono do kraju rekordową ich liczbę.

Mamatalijew określa samochody głównym źródłem zanieczyszczenia środowiska w Kirgistanie. „Ponieważ spaliny samochodowe przedostają się do niższych warstw atmosfery, znajdują się praktycznie w strefie oddychania człowieka. W związku z tym, transport drogowy należy zaliczyć do najbardziej niebezpiecznych źródeł zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego w pobliżu autostrad biegnących wzdłuż pól obsianych roślinami pastewnymi wykorzystywanymi w żywieniu zwierząt domowych i ludzi” – uzasadnia projekt ustawy.

Smog nad Biszkekiem

Mieszkańcy Biszkeku co roku cierpią z powodu smogu wraz z nadejściem zimnej pogody. Stolica Kirgistanu od kilku lat znajduje się w czołówce światowego rankingu miast pod względem zanieczyszczenia powietrza, ale władze nie podjęły jeszcze skutecznych działań w walce z nim.

Pod koniec października biuro ONZ w Kirgistanie przedstawiło wyniki badania dotyczącego smogu, według którego głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w Biszkeku jest niskiej jakości węgiel używany do ogrzewania prywatnych domów. Jako przyczyny zanieczyszczenia powietrza w stolicy władze podają również niskiej jakości benzynę i gęstość zabudowy.

Również niedawno UNICEF przedstawił badanie „Wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowotne i społeczne aspekty życia kobiet i dzieci w Biszkeku”. Według niego od 1 lipca 2021 do 30 czerwca 2022 wpływ smogu doprowadził do 112 zgonów. Ministerstwo Zdrowia, komentując to badanie, stwierdziło, że wątpi w taką liczbę i zwróciło się do UNICEF z prośbą o dane. 12 grudnia okazało się, że Ministerstwo Zasobów Naturalnych, Ekologii i Nadzoru Technicznego planuje zwrócić się do ONZ o grant w wysokości 6,7 mld USD na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza w Biszkeku.

Dział: Świat

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE