2022-09-21 17:54:32 JPM redakcja1 K

Eksperci muszą się uszczypnąć przed norweską Super Niedzielą: Co się dzieje?

"Jeśli Ruud wygra, będzie to prawdopodobnie największe osiągnięcie w norweskim sporcie".

Zdjęcie: Javad Parsa/Andrew Redington / NTB/GETTY IMAGES/AFP | A-LAG: Casper Ruud i Viktor Hovland mają zwyczaj wywoływać gęsią skórkę norweskim fanom sportu. Mogłoby się to powtórzyć w niedzielę.

W niedzielę historia norweskiego sportu może być zapisywana, ponieważ Casper Ruud (23) i Viktor Hovland (24) dążą do wygrania najważniejszych turniejów. To zmusza ekspertów do mówienia bardzo wielkich słów.

- Jeśli Ruud wygra, będzie to prawdopodobnie największe osiągnięcie w norweskim sporcie.   

Tak mówi legenda alpinizmu i entuzjasta sportu Kjetil André Aamodt w przeddzień Super Niedzieli dla wszystkich norweskich fanów sportu.

- Muszę uszczypnąć się w ramię. Co się dzieje? - pyta ekspert od golfa Per Haugsrud.

Bo ta niedziela to naprawdę coś niezwykłego.

Cudowny golfista Viktor Hovland będzie polował na zwycięstwo we flagowym turnieju i tym samym zostanie nagrodzony najlepszym rankingiem w całym European Tour. Kilka godzin później as tenisa Casper Ruud rozpoczyna swój finał US Open, w którym do zdobycia jest zarówno tytuł Wielkiego Szlema, jak i status nr 1 na świecie.

Ponadto mogą zarobić w sumie około 40 milionów NOK.

- To prawie groteskowe, że mała Norwegia dołączyła do nich w jednym pokoleniu. Zwłaszcza jeśli dodać Erlinga Brauta Haalanda, Jakoba Ingebrigtsena i Magnusa Carlsena, mówi Haugsrud.

Jedna z najtrudniejszych rzeczy do zdominowania.

Wyjaśnia, że ​​to gigantyczny sport, w którym głównymi bohaterami są młodzi norwescy chłopcy.

- Gdybym postawił na to jedną koronę dziesięć lat temu, byłbym najbogatszym na świecie - mówi ze śmiechem Haugsrud.

Aamodt zgadza się, że wykonanie jest na najwyższym poziomie:

- Moim zdaniem tenis i golf należą do najtrudniejszych do indywidualnej dominacji. Ponadto mamy Jakoba Ingebrigtsena, Erlinga Brauta Haalanda i Magnusa Carlsena, którzy są liderami w głównych dyscyplinach sportowych, takich jak bieganie, piłka nożna i szachy, mówi były hurtownik medali w narciarstwie alpejskim.

- Teraz w norweskim sporcie jest wielu dobrych ludzi. Prawdopodobnie zdobyliśmy także 16 złotych medali olimpijskich w Pekinie - podsumowuje Aamodt.

Tak zwany norweski cud sportu.

I ma absolutną rację. Zimowe Igrzyska Olimpijskie przyniosły medale i międzynarodowe uznanie. Historyk sportu Matti Goksøyr uważa, że ​​ta Super Niedziela nie jest łatwa do porównania z innymi ważnymi dniami sportu.

- Naprawdę nie da się tak porównywać osiągnięć sportowych. Ale gdyby Ruud i Hovland wygrali, z pewnością byłoby świetnie, mówi i kontynuuje:

- Zwłaszcza, że ​​tenis i golf to wciąż stosunkowo nienorweskie sporty. Jednocześnie istnieją sporty o ogromnym międzynarodowym zainteresowaniu i zaangażowane dużo pieniędzy.

Goksøyr wierzy, że zwycięstwo Hovlanda i Ruuda jako kontynuację tak zwanego norweskiego cudu sportowego, który rozpoczął się w latach 90. XX wieku.

- To oznaczało, że daliśmy się poznać nie tylko w tradycyjnych sportach zimowych, ale także w piłce nożnej, lekkiej atletyce i siatkówce plażowej, a teraz stopniowo w tenisie i golfie - tłumaczy historyk.

Autor:
Stine Løvmo Lie, Martine Sørhus | Tłumaczenie: Anastasia Savicka

Żródło:
https://www.nrk.no/sport/casper-ruud-og-viktor-hovland-kan-vinne-us-open-og-pa-wentworth-pa-samme-dag-1.16099407

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.