2023-11-26 20:28:23 JPM redakcja1 K

Novak Djoković ponosi dwie porażki w tym samym dniu, a Włochy pokonują Serbię w półfinałach Pucharu Davisa

Geniusz Novaka Djokovicia jest tak wielki na korcie tenisowym, że oczekuje się od niego rutynowego wygrywania większości swoich meczów, więc gdy Serb przegrał dwa razy w sobotę, było to zaskoczenie ogromnej skali.

Clive Brunskill/Getty Images for ITF

To, że przegrał jeden ze swoich meczów po trzech punktach meczowych, było niewiarygodne, biorąc pod uwagę, że nie ma nikogo bardziej biegłego w zamykaniu meczu niż światowy numer jeden. Został pokonany zarówno w singlu, jak i deblu w Maladze, w Hiszpanii, gdy Włochy pokonały Serbię 2-1, przygotowując się do finału Pucharu Davisa przeciwko Australii w niedzielę. Jannik Sinner zaskoczył Djokovicia zwycięstwem 6-2 2-6 7-5 w ich meczu singlowym, przy czym Włoch uratował trzy piłki meczowe po drodze do zwycięstwa po dwugodzinnym, 35-minutowym niesamowitym meczu, który pomógł słabszym Włochom zremisować z Serbią w półfinale.

Sinner zdobył jedynego break pointa przeciwko Djokoviciowi w decydującym secie, aby zapewnić sobie niezapomniane zwycięstwo. Była to druga wygrana 22-latka nad Djokoviciem w tym miesiącu, po tym jak pokonał 24-krotnego mistrza Wielkiego Szlema w fazie grupowej finałów ATP, zanim przegrał z nim w finale.

W dalszej części tego samego dnia Djoković doświadczył kolejnej porażki, tym razem gdy on i jego rodak Miomir Kecmanović zostali pokonani 6-3 6-4 w deblu przez Sinnera i Lorenzo Sonego, a Włochy awansowały do finału po raz pierwszy od 25 lat, kiedy Sinner nawet jeszcze się nie urodził.

„To co się dziś stało z pewnością było przełomowe", powiedział Sinner, nr 4 na świecie, ratując trzy punkty meczowe przy stanie 0-40 przy 4-5 w secie decydującym, zgodnie z Reuters. "Po prostu starałem się naciskać w każdym punkcie, a mecz 0-40 pomógł mi z pewnością siebie, a także po tym, jak go przełamałem. To wszystko jest częścią tenisa”.

„Oczywiście gra w debu w decydującym secie w meczu Pucharu Davisa nie jest łatwa. Jest dużo presji, ale myślę, że oboje sobie dobrze poradziliśmy. Jesteśmy bardzo zgranym zespołem, i każdy z nas jest naprawdę szczęśliwy, że tu jest.”

Dla Djokovicia to niesamowity sezon, nawet jak na jego własne wysokie standardy. Wygrał trzy z czterech Wielkich Szlemów roku i zdobył rekordowy ósmy tytuł finałowy ATP.  Była to pierwsza porażka Serba w singlu w Pucharze Davisa od 2011 roku, kiedy to został zmuszony do wycofania się z powodu kontuzji przeciwko Juanowi Martinowi del Potro. „Dla mnie osobiście to ogromne rozczarowanie, ponieważ biorę na siebie odpowiedzialność, oczywiście mając trzy punkty meczowe, będąc tak blisko wygranej", powiedział Djoković, zgodnie z witryną Pucharu Davisa. „Gdy przegrywasz dla swojego kraju, gorycz jest jeszcze większa".

Dział: Tenis